Müzik Zevkiniz Kişiliğiniz Hakkında Ne Diyor

Ağustos 11, 2019

Başlarken, sizi makaleyi okurken bu şarkıyı dinlemeye davet ediyoruz. Bu makale müziğe adanmış olduğu için, bizim de ona biraz müzik eklememiz çok yerinde olacaktır.

Müzik zevki ve kişilik

Birleşik Krallık’ta yürütülen güncel bir araştırmaya göre, müzik zevki ve kişilik birbiriyle çok yakından ilişkilidir. Heriot-Watt Üniversitesinden İngiliz psikoloji profesörü Adrian North, dünya genelinde 36,000’den fazla katılımcının katıldığı bir çalışma yürüttü.

North’a göre, son yıllardaki araştırmacılar rock ve rap dinleyicilerini isyankar, opera hayranlarını ise mamur ve iyi eğitimli olarak tanımladılar. Ancak “tarihte ilk kez bir çalışma, geniş kapsamda çok sayıda müzik türünü göz önünde bulundurarak kişilik ve müzik zevki arasındaki bağlantıları ortaya koydu.

“Müzik olmadan hayat bir hata olurdu.”

-Friedrich Nietzsche-

104 farklı müzik türünü ele alan bu ilginç çalışma, caz ve klasik müzik seven insanların yüksek özgüven ve yaratıcılık gösterdiklerini, caz hayranları sosyal olmaya eğilimli olurlarken klasik müzik severlerin daha içine kapanık olduklarını belirledi. Aynı zamanda pop severlerin de çalışkan oldukları saptandı.

muzik-carsaf

Çalışmaya göre, country müzik hayranları utangaç ve çok çalışkan, rap severler dışa dönük, indie hayranları kendi halinde ve düşük özgüvenli. Soul müzik sevenler bu çalışmada iyi sonuçlar almışlar: dışa dönükler, yaratıcı ve sevimliler, mutlular ve yüksek bir özgüvene sahipler.

Heavy metal hayranları nazik ve sakin insanlar, ancak çok çalışkan değiller ve düşük özgüvene sahipler.

North’a göre bu çalışmanın en ilginç bulgularından bir tanesi de klasik müzik sevenler ile heavy metal hayranlarının aralarındaki benzerliklerdi. Tuhaf görünse de; iki grup da sakin, içe kapanık ve yaratıcı insanlardan oluşmakta.

North ayrıca, arabada müzik dinlemeyi seven insanlar için şöyle bir açıklamada bulunuyor: yüksek gelire sahip insanlar tekrarlı ve yüksek sesli müzik dinleme eğilimindeyken düşük gelirliler ise daha sakin müzikler dinlemeyi tercih ediyorlar.

Heavy metal hayranlarının kişilikleri

“İnsanlar şöyle klişe bir fikre sahipler: heavy metal hayranları depresiftir ve intihara meyillidir, hem kendileri hem de toplum için tehlikeli insanlardır. Hayır, aslında tam aksine oldukça hassas insanlar.”

-Adrian North-

Heavy metal, rock, punk vs. hayranları hakkında çok fazla basmakalıp fikir var. Özellikle de yaşlı insanlarda. Onların müzik zevkleri ve görünüşleri pek çok kişide güvensizlik, şüphe hissi yaratırken aynı zamanda duyguları olmayan sert ve kaba insanlar oldukları inancını tetikliyor. Ancak, genç insanlar benzer şekilde düşünmüyorlar. Yaşlı insanlara saygıyı ihmal etmemekle birlikte, bu çalışma heavy metal hayranlarının nazik ve duyarlı insanlar oldukları inancını desteklemekte.

Bu konuda hala şüphesi olanlar için, işte size birkaç heavy metal şarkısı… Eğer beğenirseniz, sıradakini de izleyin!

Profesör North tarafından geliştirilen fikirlerin aşağı yukarı tümüne katılıyoruz. Bazen insanlar kimlik duygularını müzik zevkleri, giydikleri kıyafetler, gittikleri barlar veya kullandıkları bazı argo kelimeler üzerinden tanımlarlar… Kişiliğin müzik tercihleriyle bağlantılı olabileceğini düşünmek çok da olağandışı sayılmaz.” Peki ya siz ne düşünüyorsunuz?

North’un çalışmasına gönüllü olarak katılım göstermek isterseniz, http://www.researchaboutlistening.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Belki de sonuçları bile değiştirebilirsiniz!