Logo image
Logo image

Sahtekarlık Sendromu: Nedir ve Sonuçları Nelerdir?

4 dakika
Ortalama olarak, daha iyi beceri ve yeteneklere sahip insanlar, imposter sendromundan muzdarip olma eğilimindedir. Kendilerini sahtekar olarak algılarlar ve bir noktada göründükleri kadar istisnai olmadıklarının ortaya çıkmasından korkarlar.
Sahtekarlık Sendromu: Nedir ve Sonuçları Nelerdir?
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Imposter sendromu yaygın bir fenomendir. Bundan muzdarip insanlar bulundukları konumu hak etmediklerini düşünürler veya tanınmak için yeterince iyi olmadıklarını düşünürler. Aslında, birçok stresli durumun ve kaygı bozukluğunun arkasında bu tür inançların beslenmesi yatmaktadır.

Bununla birlikte, bir kişi neden kendisini sahtekar olarak görsün? Nitekim, bu psikolojik fenomen onlarca yıldır incelenmiştir. Örneğin, kadınlarda erkeklerden daha sık görülme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Ayrıca, mükemmeliyetçilik veya düşük benlik saygısı gibi faktörler genellikle bunun arkasındadır.

Bu gerçeğin herhangi bir tanı kılavuzunda yer almamasına ve kendi başına bir klinik durum olarak kabul edilmemesine rağmen, bu yaygın bir durumdur. Bunu 1978’de ilk kez klinik psikologlar Pauline Clance ve Suzanne Imes tanımladı. O zamandan beri, her on kişiden en az yedisinin hayatlarının bir döneminde bu durumdan muzdarip olduğuna işaret eden uzmanlar eksik olmadı.

Hadi daha yakından bakalım.

Some figure

Sahtekarlık sendromunun özellikleri

İşinde başarılı olan, ancak kendilerini sahtekar olarak algılayan ve konumlarını ya da herhangi bir tanınmayı hak etmediklerini düşünen insanlar olduğunu anlamak oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, Davranış Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, yüksek başarı gösterenlerin yaklaşık yüzde 30’unun bu sendromdan muzdarip olduğunu gösteriyor.

Hastaları ne derece etkilediği ve toplumsal etkisi düşünüldüğünde, bu sendromun çok daha görünür hale getirilmesi gerektiği açıktır. Bir açıklama ile başlayalım. Sahtekarlık sendromu, belirli bir pozisyonu veya bir tür profesyonel tanınmayı hak etmeme inancıyla bağlantılı duygusal sıkıntı olarak tanımlanabilir. Bu, sanatçıların, yazarların, bilim insanlarının, mühendislerin veya belirli bir alanda becerileri olan herkesin deneyimleyebileceği bir şeydir.

Bununla birlikte, bu değersizleştirici benlik algısı son derece olumsuz sonuçlara yol açabilir. Örneğin, bir iş bulan ve her şeyin ‘şans’a bağlı olduğuna inanan çok yetenekli bir kişi olabilir. Ayrıca, sürekli dolandırıcılık hissi, bu kişilerin daha düşük maaşları kabul etmelerine ve herhangi bir terfiyi hak etmediklerini düşünmelerine neden olur.

Sahtekar iş sendromu kendini nasıl gösterir?

İş sahtekarlığı sendromuna sahip kişilerin temel özelliği, kendi başarılarını içselleştirmedeki açık zorluktur. Örneğin, bir fotoğraf yarışmasında ödül alırlarsa, kazandıklarının kesinlikle sadece iki veya üç katılımcı olduğu anlamına geldiğini düşüneceklerdir. Bu nedenle, ödülün pek bir anlamı olmadığına kendilerini inandırırlar.

 • Bu kişilik şüphelerle karakterizedir. Aslında, bu insanlar kendilerinden, değerlerinden, yararlılıklarından, becerilerinden ve yeteneklerinden şüphe duyarlar.
 • Başarıyı dış etkenlere bağlarlar.
 • Beklentileri o kadar yüksek ki, onları karşılamak imkansız.
 • Kendilerini sürekli sabote ederler. Örneğin, son derece eleştirel, olumsuz ve kaderci iç diyalogları vardır.
 • Derin utanç, güvensizlik, huzursuzluk ve endişe vb. duygular yaşarlar.

  Bu fenomeni açıklayan nedenler

  Sahtekarlık sendromu fenomenini açıklayan çoklu dinamikler vardır. Bununla birlikte, en yaygın olanı düşük benlik saygısıdır. Gerçekten de, genellikle, kendilerinin düşük takdir edilmesi ve değerlendirilmesi, bu insanları sahtekar olduklarına inandırır.

  Bununla birlikte, bazı daha temel nedenler şunlar olabilir:

  • Mükemmeliyetçidirler. Aslında beklentileri o kadar yüksek ki, yüzde 99,9’a ulaşsalar bile kendilerini yine de başarısız sayacaklar.
  • Sıklıkla son derece zorlu eğitim ortamlarına maruz kaldılar. Gerçekten de, sevgi almanın tek yolunun değerini göstermek olduğu bir ortamda büyümek, insanları yeterince çabalamadıkları gibi sonsuz bir duyguya maruz bırakabilir.
  • Çok Kültürlü Danışmanlık ve Kalkınma Dergisi, sahtekarlık sendromunun sosyal ve etnik azınlıklar arasında sıklıkla meydana geldiğini iddia eden bir araştırma yaptı. Aslında, kişinin kendi yetkinliği hakkında basmakalıp ve olumsuz inançlar barındırması için sadece başka bir kültüre, milliyete ve hatta cinsiyete ait olması yeterlidir.
  • Bilim veya araştırma sektöründe çalışan kadınlarda sıklıkla görülür. Erkek sayısının fazla olduğu bu ortamlarda, bir noktada kendilerinden şüphe duymalarına neden olur. Alternatif olarak, değerlerini kanıtlamak için daha çok çalışmak zorundalar.
  Some figure

  Imposter sendromunun etkisini azaltmak için stratejiler

  Sahtekarlık sendromunun son derece sık olduğunu zaten biliyoruz. Ancak, insanlar sürekli olarak bu algıyı besliyorsa bunun bir bedeli vardır. Aslında, birçoğunun işlerinde ilerleme kaydetmemesi oldukça yaygındır. Ayrıca, duygudurum bozuklukları geliştirmeye de yatkındırlar.

  Bu nedenle, bu tür durumları azaltmak veya yönetmek için hangi stratejiler mevcuttur? İşte bazıları:

  • Bu insanların kendilerini başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmaları gerekiyor. Kendi başarılarını takdir etmeye ve tanımaya başlamalıdırlar.
  • Ayrıca mantıksız korkularını tanımlamalı ve etkisiz hale getirmelidirler. Örneğin, diğerlerinin göründükleri kadar değerli veya yetkin olmadıklarını keşfedeceklerine dair korkularını doğrulamamalıdırlar. Akılcı hale getirmek ve yanlış düşünme hatalarını tespit etmek, burada atmaları gereken ilk adımdır.
  • Deneyimlerini başkalarıyla paylaşmalıdırlar. Gerçekten de, korkularını yüksek sesle söylemek her zaman iyi bir fikirdir, böylece diğerleri onların nasıl hissettiklerini anlayabilir ve onlara yardım edebilir.
  • Elde ettikleri başarıları ve tanınmaları göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu şekilde düşündükleri kadar beceriksiz olmadıklarının farkına varırlar.
  • Başkalarını eğitmeye yardımcı olmak faydalı olabilir. Bilgilerini, becerilerini paylaşmak ve başkalarına talimat vermek, nelere katkıda bulunabileceklerini keşfetmenin harika bir yoludur. Bu sayede özgüvenleri güçlenir.

  Son olarak, imposter sendromunun klinik veya psikolojik bir bozukluk olmadığı doğru olsa da, büyümeyi ve kişisel gelişimi büyük ölçüde sınırlayan bir olgudur. Bu nedenle gerektiğinde psikolojik destek her zaman aranmalıdır. 


  Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bravata, D. M., Watts, S. A., Keefer, A. L., Madhusudhan, D. K., Taylor, K. T., Clark, D. M., … Hagg, H. K. (2020, April 1). Prevalence, Predictors, and Treatment of Impostor Syndrome: a Systematic Review. Journal of General Internal Medicine. Springer. https://doi.org/10.1007/s11606-019-05364-1
  • Cokley, K., McClain, S., Enciso, Alicia, & Martinez, M. (2013). An Examination of the Impact of Minority Status Stress and Impostor Feelings on the Mental Health of Diverse Ethnic Minority College Students. Journal of Multicultural Counseling & Development, 41(2), 82-95.
  • Sakulku, J. (1). The Impostor Phenomenon. The Journal of Behavioral Science6(1), 75-97. https://doi.org/10.14456/ijbs.2011.6
  • Weir, K. (2013). Feel like a fraud? GradPsych, 11(4), pp. 24-27

  Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.