Logo image
Logo image

Sabah Saat 9'dan Önce Yapabileceğiniz 5 Şey

3 dakika
Sabah Saat 9'dan Önce Yapabileceğiniz 5 Şey
Son Güncelleme: 25 Aralık, 2018

Günün başlangıcına hak ettiği önemi vermiyoruz. Ne yazık ki, çoğu zaman güne stres, acele ve endişe ile başlıyoruz. Sorun şu ki çok fazla enerji kullanıyoruz. İşte bu yazıda, sabah saat 9’dan önce yapabileceğiniz ve gün boyunca kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bazı şeyleri paylaşıyoruz.

Çalışma rutinimize başlamadan önce sahip olduğumuz alışkanlıklar neden önemlidir? Çünkü bunlar olumlu bir tavrı korumamıza ve gün boyunca daha üretken ve dengeli olmamıza yardımcı olur.

“Yataktan kalkmadan önce yapılması gereken 5 şey: minnettarlığınızı ifade edin, güne dair planlarınızı belirleyin, 5 kez derin nefes alın, sebepsiz yere gülümseyin ve dünün hataları için kendinizi affedin.”

– Anonim

Sabah saat 9’dan önce yapabileceğiniz beş şey vardır: egzersiz yapmak, sağlıklı bir kahvaltı, meditasyon yapmak, çevrenizi düzenlemek ve gün için bir plan yapmak. Her birine detaylı olarak bakalım.

1. Egzersiz sabah 9’dan önce yapabileceğiniz şeylerden biridir

Evet, egzersiz sabah saat 9’dan önce yapabileceğiniz şeylerden biridir. Egzersiz yapmak için günün en iyi zamanı bu. Sadece fiziksel sağlığınıza değil, aynı zamanda ruh sağlığınızı da bu şekilde korumuş olursunuz.

Egzersiz, zihninizi olumlu yönde etkiler. Kan dolaşımınızı, kaslarınızı, eklemlerinizi ve beyninizi harekete geçirir. Egzersizin beyin fonksiyonunu geliştirdiği kanıtlanmıştır. Güne uyanık ve dikkatli bir zihinle başlamaktan daha iyi bir yol var mı?

Some figure

2. Sağlıklı yiyecekler yiyin

Doktorlar ve beslenme uzmanları, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Ancak birçok kişi bu tavsiyeye kulak asmıyor. Çoğu insan sabah bir kahve ve hafif bir atıştırmalıkla yetiniyor.

Bu çok olumsuz bir şey çünkü güne enerji açığı ile başlıyorsunuz. Sabahları, kahvaltı yapmak ve besleyici yiyecekler tüketmek için zaman ayırmalısınız. Bu şekilde, beyninize ve vücudunuza gün için ihtiyaç duyduğu itici gücü sağlarsınız.

3. 5 dakika meditasyon yapın

Nasıl yiyecekler vücudu besliyorsa, meditasyon da ruhu besler. Sabah saat 9’dan önce sadece beş dakika meditasyon yapmak, günlük yaşamınızda son derece olumlu etkiler yaratacaktır. Kendinizle geçirdiğiniz bu sessiz anlar büyük bir fark yaratabilir.

Meditasyon, nefes almak ve kendinizi algılamak, bedeninizi hissetmek ve zihninizi temizlemektir. Meditasyon yaparken, sizi dengesizleştiren olumsuz ya da ağır düşünce ve hisleri işlersiniz. Meditasyon, huzurlu bir gün geçirmenize yardımcı olacak bir hediyedir.

Some figure

4. Etrafı toplayın

Çevrenizi temizleyip etrafı toplamak, küçük günlük ev işlerini halletmek anlamına gelir. Çamaşırları yıkamak, bulaşıkları temizlemek, köpeği yürüyüşe çıkarmak vb. Bu faaliyetler bazen zamanında yapılmazsa problem olabilir. Bu nedenle, günün erken saatlerinde bunları halletmeniz en iyisidir.

Ertelerseniz, tüm günü yapmanız gereken bu işleri onları düşünerek geçirebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde bu küçük şeyleri yapmaya alışırsanız, zihniniz gün içinde daha önemli şeylere odaklanacaktır.

5. Bir plan yapın

Gün için uygun bir plan yapmak her zaman iyidir. Yapacaklarınızı yazarken, uğraşmanız gereken diğer işleri de not edebilirsiniz. Bu, zamanımızı zihinsel olarak organize etmemize ve dağıtmamıza yardım eder, böylece istediğimiz ve yapmamız gereken her şeyi başarabiliriz.

Bu planın en önemli yönlerinden biri, stresten kaçınmanıza yardımcı olmasıdır. Neleri ve hangi sırayla yapmanız gerektiğini düşünmek bizi huzursuz eder. Bu yüzden, sonunda pek çok şeyi aynı anda yapmak ya da önemsiz şeylere çok fazla zaman harcamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle, iyi bir planın sırrı, görevleri nasıl öncelik vereceğinizi bilmektir.

Kısacası, sabah saat 9’dan önce yapabileceğiniz bu beş şey, sağlığınızı ihmal etmeden ve zihninizi ve duygusal durumunuzu koruyarak, işlerinizi uygun bir şekilde halletmenize yardımcı olan küçük birer öz-sevgi eylemidir. Bunu denemeye değer!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.