Daha İyimser Olmanızı Sağlayacak 9 Sır

Ocak 19, 2017

“Geçmişteki iyi şeyleri hatırlamak için seçici hafıza, bu anı ziyan etmemek için sağduyu ve mantık,  ve geleceği en iyi şekilde karşılamak için iyimserlik…”

– Isabel Allende

İyimserlik yeni hedefler koymanın ve onlara ulaşmanın anahtarıdır. Aynı zamanda hayatımızdaki değişikliklere uyum sağlamamıza, kaygılarla ve stresle başa çıkmamıza yardımcı olur.

İyimserlik, karşılaştığımız problemlerin çözümünü bulmak için bize lazım olan güvenin de kaynağıdır. Mutluluk yolundaki en önemli unsurlardan biridir, bu nedenle günlük yaşantınızda her zaman bir doz iyimserlik bulundurmanızı için size tavsiyeler vereceğim.

1 – Her gün hayalinizdeki hayatı düşünün

Her gün hayalinizdeki hayatın nasıl olduğunu düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın. Tabii çok uzun bir zaman değil, çünkü bununla fazla zaman kaybetmek verimliliğinizi düşürerek negatif etki yaratabilir.

Kendinize yalnızca birkaç dakika verin, ancak hayalinizdeki hayatın nasıl olacağını detaylı bir şekilde düşünün: nasıl giyinirdiniz, nasıl hissederdiniz, nerede yaşardınız, kiminle olurdunuz, vs. Buna 30 saniye ayırmanız bile sizin için yeterli olabilir. Bu egzersiz, kim olduğunuz, yapabilecekleriniz ve geleceğiniz hakkında farklı bir açıdan düşünmenizi sağlayacak.

2 – İyimser arkadaşlar edinin

Genellikle hepimiz içinde bulunduğumuz çevrenin ürünüyüz. Eğer etrafınızda kötümser insanlar olursa, gülümsemek için pek şansınız olmayacak. Bedeli ne olursa olsun, negatif ortamlardan uzak durun.

Sizi her zaman desteklemeye hazır iyimser arkadaşlar edinin. İyimserlik, öğrenilebilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle yakınınızda bu alışkanlığı edinmiş, sizi de buna alıştırabilecek insanlara ihtiyacınız var.

3 – Problemlere değil, çözümlere odaklanın

Hayatlarını problem arayarak geçiren insanlar vardır. O insanlardan biri olmayın. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız, o sorunu anlamak, kızmak ve şüphe duymak için kendinize zaman verin. Sonra da problemi çözmek ya da durumu iyileştirmek için kendinizi hazırlayın.

Zorluğu düşünmeyi bırakıp sorunun çözümüne odaklandığınızda, her şeyin sizin kontrolünüzde olduğunu ve yeni ihtimalleri fark edeceksiniz. Böylece her koşul altında daha iyimser olduğunuzu göreceksiniz.

4- İşin iyi yanına bakın

İyimser insanların her zaman şansı yaver gidiyor gibidir, hep iyi zaman geçiriyor gibidirler. Dışarıdan bakan insanlar için bu sinir bozucu olabilir.

Ancak şu gerçeği gözden kaçırıyor olabilirsiniz, optimist insanlar her işin yanını görmeyi başarır ve her anını daha iyi bir hale getirmek için çaba gösterir.

Kilo vermek istediğinizi hayal edin, ancak diyelim ki sadece bir kilo verebildiniz. Gözünüze çok az gözükebilir ve sinir bozucu olabilir, ancak böyle bir durumda optimist biri bunu doğru yolda gittiğini gösteren küçük ama önemli bir başarı olarak görürdü.

İyimser insanlar atılan tüm küçük adımların başarıya giden yolda hayati öneme sahip olduğunu bilir.

5- Size ilham veren insanlar bulun

İyimser insanlar hedefledikleri başarıya ulaşmakla yetinmez. Her zaman bir adım ileriye gider ve daha fazlası için çabalarlar.

Bunu başarmanın yollarından biri size ilham verecek birini bulmaktır. Hayran olduğunuz, size ilerleme kaydetmeniz için ilham veren birini bulun. Böylece pes etmeye çok yaklaştığınızda, ilham aldığınız kişiyi kendi yerinize koyup “O olsa ne yapardı?” diye düşünebilirsiniz.

Bu kişi ünlü bir atlet, hayran olduğunuz bir arkadaşınız, başarılı bir öğretmen ya da istediğiniz herhangi biri olabilir.

6- Başarılarınızın farkına varın

Bizim için en zor şeylerden biri günlük hayattaki başarılarımızın farkına varmak olabilir. İyimser insanlar her zaman yeni bir hedef edinebileceklerini bilir, ama aynı zamanda o güne kadar neleri başardıklarını da unutmazlar.

Günün sonunda neleri başardığınızı düşünmek ve kendinizi tebrik etmek için birkaç dakika zaman ayırın. Bu sayede özsaygısı ve özgüveni daha yüksek biri olacaksınız.

7- Kontrol edebileceğiniz şeyler için uğraşın

Karamsarlık, olmuş bitmiş şeyler hakkında düşünerek zaman harcadığınız için meydana gelir. Bunlar hakkında düşünerek bir çözüm getiremezsiniz ve bu arada yeni fırsatları da kaçırırsınız.

İyimserlik ise değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenmek ve kontrol edebileceğiniz şeyler için uğraşmak üzerine kuruludur. Eğer işinizi sevmiyorsanız kötü yönleri hakkında düşünmeyi bırakın ve seveceğiniz bir iş bulmak için çaba göstermeye başlayın.

8- Sağlığınıza özen gösterin

Sağlıklı bir vücut tüm hislerinizi ve duygularınızı tam anlamıyla yaşamanızı sağlar. Sağlıklı olduğunuzda iyimser hissetmek kolaylaşır. 

Stresi kontrol etmek, sağlıklı beslenmek, iyi uyumak, yeterince su içmek ve egzersiz yapmak sizi daha mutlu biri yapar ve hayatın güzelliklerini görmeniz kolaylaşır.

9- Anı yaşamaya odaklanın

İyimser olmanın son sırrı, belki de en önemlisi: anı yaşamak. Bugün yaptıklarınızdan keyif almıyorsanız, dün ne yaptığınızın ya da yarın ne yapacağınızın bir önemi yoktur. İyimser insanlar anı yaşamayı, her anın tadını çıkarmayı bilir.