Logo image
Logo image

Romantik Aşk İyi Bir Çift Yaratır Mı?

3 dakika
Romantik Aşk İyi Bir Çift Yaratır Mı?
Son Güncelleme: 01 Kasım, 2017

Romantik aşk: ölümün bile ötesinde sınır tanımayan bir bağlılık, dizginsiz tutkular, mükemmel suç ortaklığı ve kuşlar ötüyor… Mumlar, hafif bir ışık, müzik, muhtemelen baygın bir aşk melodisi, birbirinin elini tutan aşık bir çift, karşılıklı olarak yoğun ve tutkulu bağlılık yemini etmeyi düşünmek. Bu bir ütopya mı? Peki imkansız mı?

Bunlar ideal aşkı ya da ideal partnerle olan hayatımızı hayal etme şeklimiz. Ancak sınırları olmayan bir romantizm imkansızdır ve bunu beklemek bizi sadece üzüleceğimiz bir hayal kırıklığına sevk eder.

Ölüm bizi ayırıncaya dek mi? Aşık olmanın ne demek olduğunu tekrar öğrenmeliyiz ve çocukluğumuzda peri masallarından öğrendiğimiz romantik aşkı artık bir tarafa bırakmalıyız.

Some figure

Sevgi bağını idealleştirmeye veda edin

Romantik aşkın kalıcılığına olan inanç, birbirine bağlı gözden geçirilmesi gereken bir takım kavramlara sahiptir. Bunların başlıcaları neler bakalım:

  • İlk görüşte aşk: Eğer aşkın ne anlama geldiğini tam olarak anlarsak bu hissin gelişmesi için zamana ihtiyaç olduğunu da bilmemiz gerekir. İlk görüşte bir insana karşı çekim ve tutku hissedebilirsiniz, ancak aşk sevilmeye değer olduğunuzu ortaya çıkarabilmek için zamana ihtiyaç duyar ve böylece karşılıklı çoğalan bir tutku yaratılmış olur.
  • Kara sevdaya düşmek sıklıkla duyduğumuz ve hatta kullandığımız bir diğer deyiştir. Ancak delicesine aşık olma evresi ya da ‘geçici çılgınlık’ uzun süre muhafaza edilemez. Bunun en temel nedeni, bu durumun herhangi bir psikolojik seviyeye (sürekli değişkenlik hali) ya da sosyal-kişisel anlamda (sürekli o kişiye duyulan aşkla beraber onunla birlikte olma düşüncesi) bir düzleme uyarlanabilir olmamasıdır.
  • Gerçek aşk bir peri masalı gibi olmalıdır: Külkedisi güzel bir hikaye. Hoş ve mecazi anlamalar içeriyor ancak bu masalın arkasında hiç de sağlıklı olmayan bir düşünce yapısı var. Gerçek hayatta yakışıklı prens ya da güzel prenses daha çok birbirine karışmış rollere sahiptir ve çoğu kendi durumlarının peri masallarından farklı olduğunu birçok kez ortaya çıkan sorunlarla keşfederler.
  • İyi erkek evi tamir eder, iyi kadın ise çamaşırları yıkar: Neyse ki artık bu kalıplaşmış cinsiyet rollerinin farkındayız ve onlara karşı savaşmaya da başladık. Bu yerleşmiş kavramlar yerine asıl ilişkinin temelini oluşturan bireyselliğin ve eşitliğin üzerinde durmak zorundayız.
Some figure

Gerçek ilişkiyi savunurken

İdeal bir çift olma durumu, partnerlerin hayallerini paylaştıkları ve becerilerini ortaya koydukları bir ilişkide sağlanabilir. Böylece birlikte düşünme becerilerini paylaşırlar ve hissettiklerini deneyimleyerek ortaya koyarlar. İşte bu, kendi kendini inşa eden ideal çiftin tanımıdır. 

Eğer öpüşürken fotoğraf çekmiyorsanız, Facebook’a romantik mesajlar yazmıyorsanız, hayatınızı ortak bir amaç uğruna şekillendirmiyorsanız ya da sevdiğiniz insana kendinizi tamamen dayamış halde değilseniz, sizin gerçek ya da sağlıklı bir ilişki içinde olmadığınızı düşünen insanlara sıklıkla karşılaşırsınız.

Some figure

Bir kişinin bu bahsettiğimiz kriterlere bağlı kalmaması ve bize aslında doğru olan şeyin ”sensiz ben bir hiçim”  dememek olduğunu söylemesi bize çoğu zaman pek doğru gelmez. Ancak dikkatimizi yeteri kadar verirsek, bu sözün aslında bizim otonomimizin ve ilişkilerimizin bir özeti niteliğinde olduğunu fark ederiz.

Bir çift kendileri nasıl olmaya karar verirse o şekilde olur, bu tutum ilişkilerinin benzersiz ve gerçek olduğunu gösterir. Bu karşılıklı alışveriş kişilerin kendilerine olan saygılarına dayalı olarak devam ettiği sürece böyle bir çift doğru yoldadır.

Her insan kendine has özelliklere sahiptir, bu farklı özelliklerle iki insan arasında kendine özgü bir sevgi meydana gelir. Gerçek aşk romantik değildir; özgürlük ve karşılıklı etkileşimin tarafındadır. Bu his, hem size uçmanız için kanatlar verir hem de olduğunuz yerde kalmanız için nedenler sunar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.