Logo image
Logo image

Hayal Etmeyen Uçamaz

3 dakika
Hayal Etmeyen Uçamaz
Son Güncelleme: 13 Haziran, 2017

Ne yazık ki, bu modern zamanlarda hayal gücü denen kavram pek bir göz ardı edilen bir konuma dönüştü. Günümüz insanı için doğrudan pragmatik bir kullanımı olmayan herhangi bir şey, artık milyonlarca erkek ve kadın için pek de mantıklı görünmemektedir. Ne yazık ki, bu durum, insanın ayaklarını yerden kesen ve onu başka diyarlara götüren hayallerden kaçınıldığı ve bu güzelliğin ihmal edildiği anlamına gelir.

Felsefe gibi hayati konular eğitim müfredatından ve sisteminden kaybolmaktadır. Felsefe, bireyleri şekillendiren ve soyut düşünceyi kolaylaştıran, temel bir bilim alanıdır. Bu tür bir toplum, kendisi için neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirleyen kılavuzlarında ötesinde, gelecek nesillerin hayal etme yetisini de ellerinden alır.

Uçmak, fiziksel olarak imkansız olmasına rağmen, hayal gücümüzün kanatlarını olabildiğince açmak ve ayaklarımızı yerden kesmek için büyük bir güce sahiptir.

Some figure

elbette bir gün gelecek, hayaller gerçeğe dönecek ve bugün bildiğimiz dünya, daha çok daha mutlu insanın olduğu, barışın sağlandığı,

Kriz zamanlarında hayal etmek

Birçok insanın kendisini hayal etme ve kendini yeniden yaratma kabiliyeti, insanlara daha istikrarlı bir şekilde, mutluluğa ve öz güvene dönüşümlerinde yardımcı olmuştur.

Bir gün süper kahraman ya da aşırı derecede zengin olma hayali ile yanıp tutuşan insanlardan bahsetmiyorum. Herkes için yararlı olabilecek ve günümüz dünyasına uyarlanabilecek seviyede ve kalite hayal gücü olan insanlardan söz ediyorum. Doğru olanı yapmak ve iyilik ile yaşamak adına değişmeyen değerleri olan insanların sesi maalesef pek çıkmıyor. Dahası, bazen delirmiş gibi ya da gerçeğe aykırı bir yaşam tarzı gütmek ile damgalanırlar.

Harika fikirleri ve bunları gerçeğe dönüştürmek için gerekli bilgiye sahip olan insanlar, çoğunlukla diğer insanların korkular ve yanlış anlamaları sebebiyle düşüncelerini tam olarak ifade edememektedirler.

Fakat birçok iyi niyetli, yetenekli ve akıllı insanın hayal gücü tüm kanat gerebilir verebilir. Yaşadığımız gerçeği değiştirebilir ve insanların mutlu mesut bir yaşam sürmeleri ve gelişmeleri açısından dünyamızı, sıcak ve güzel bir yuva getirebilir.

“Kriz zamanlarında, sadece hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

– Albert Einstein

Hayal gücü ve dönüşüm yeteneği

Ne yazık ki, daha az yaratıcı bir zihin yapısına sahip bazı insanlar, muhteşem bir hayal gücüne sahip olanların muazzam dönüştürücü kabiliyetini de bastırmışlardır. Bu “katı” fikirli insanlar için meydana gelen tek şey, yaratıcı insanların güvenilirliğini ve itibarını inkar etmektir. Neden mi? Ünlü bir İspanyol şairin söylediği gibi:

“Hayal gücü olan kişi, sıfırdan ve kolaylıkla yeni bir dünya yaratabilir.”

– Gustavo Adolfo Bécquer

Some figure

Bécquer’in bu yorumunun ne kadar doğru olduğunu, sadece kendi iç dünyalarının ışığı ile sıfırdan yeni bir dünya yaratabilen ve dünyamızı muazzam bir potansiyel ile değiştirebilen insanlarda görebiliriz.

Ne yazık ki, bu eşitsiz ve adaletsiz dünyada, insanı büyük bir ölçüde ahlaksız tarafları yönetiyor. Bu durum, emir altında yaşamayı ve boyun eğmeyi ister ve gerici, çağ dışı kalmış değerleri savunur ve bütün insan ırkını, bir bireyler topluluğu olarak değil de, sadece bir iş gücü olarak görür.

Hayal gücü dünyayı dönüştürür

Bununla birlikte, tarih boyunca geriye dönüp baktığımızda, insan ırkının, büyük hayal gücüne ve yeteneklere sahip bir çok insanı gün ışığına çıkardığı görülmektedir. Hiç korku duymadan ve büyük bir cesaret göstergesi ile, zor durumlarından altından kalkan ve dünyayı değiştirebilen insanlar işte bunlardır.

Some figure

Ellerinde çok az imkan olmasına ve kimse onlardan bir başarı beklemezken bile, beklentileri aşan ve dünyayı değiştiren çok sayıda insan görmüştür bu dünya. Galileo Galilei, Leonardo Da Vinci, Giordano Bruno, Hypatia of Alexandria ve daha birçokları gibi zamanlarının önde gelen parlak zihinleri bunlara verilecek örneklerden sadece bir kaçı. Bu insanlar inandıkları fikirler ve davalar uğruna ölebilmeyi göze aldıkları için ve insanlığa umut olmuşlardır.

Bugün, hayal gücü için boşaltılmış bir kavram gibi görünüyor. Hiçbir pratik değer, yararı, bir işlevi olmayan her şey bir kenara atılır. Ancak, bu düşünce tarzı bizi ancak geriye götürür. Hayal gücünün mükemmel dönüştürücü gücünü, bizi olduğumuz yere sabitleyen bir engel olarak değil de, uçmamızı sağlayan inanılmaz bir insan aracı olarak görmeliyiz.

Hayal gücünün değerini asla göz ardı etmeyin. Bu, insanoğlunun binlerce yıldır kullandığı ve geliştirdiği bir araçtır. Bugün hala, sahip olduğumuz en önemli silahlardan biri olmaya da devam ediyor. Hayal gücü, kendi kanatlarımızın gücüyle gerçekten uçmamızı sağlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.