İdeal Eşinizi mi Bulmak İstiyorsunuz? Artık Uygulaması Var

İdeal Eşinizi mi Bulmak İstiyorsunuz? Artık Uygulaması Var

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2017

Teknoloji,  zamansızlık ve doğrudan iletişimin kaybolması, insanlarla etkileşimimizi değiştiren sosyal fenomenlerdir. Artık internet sitelerinden faydalanarak adaylar arasından partner bulabilirsiniz. Bir mekana gidip insanlarla tanışmaya çalışmak artık geçmişte kaldı.

Günümüzde her şey alınıp satılabilir ve teknoloji yoluyla çözümlenebilir. Hatta artık kiminle uyumlu olup olmadığımızı ve ideal partnerimizin kim olduğunu söyleyen bir uygulama bile var. İnanılmaz, değil mi?

Bu uygulama, insanlarla etkileşime girdiğimizde fiziksel tepkilerimizi, heyecan ve stresimizi ölçmek için bir bilezik kullanıyor. Ayrıca telefonumuza gelen mesajlar ve fotoğraflar aracılığıyla sohbetlerimizi analiz ediyor. Bütün verileri birleştirip bir algoritmaya giriyor ve böylece ruh eşimizi bulup bulmadığımızı söylüyor!

Bu uygulama yeterince veri topladığında, bilge bir arkadaş gibi olabilir. Kimden uzak durmamız gerektiğini söyler. Tam olarak böyle değil aslında. Sadece bu kişileri siler. Çok ilginç, değil mi?

kalp-boyama

Peki ya eski usul?

Teknolojiden yardım almaksızın nasıl partner seçebiliriz?

İşte hayatın heyecanı tam burada. Her zaman doğru kişileri seçmemizi garantileyecek sihirli bir formül yok. Zaten yaptığımız hatalar, yaşadığımız hayal kırıklıkları ve başarılarla hayatın anlamını keşfediyoruz. Çünkü hayat böyledir ve bunu kabul etmeliyiz. Kendi yanlışlarımızdan ve başkalarının hatalarından ders çıkararak affetmeyi ve unutmayı öğrenerek sonunda korku ve dargınlık olmadan yaşamayı öğreniriz.

Kaç kez “Ondan bunu beklemezdim”, “Bana bunu yaptığına inanamıyorum”, “Bir daha hiç kimseye güvenmeyeceğim”, dedik kendi kendimize? Başkaları hata yapar, biz de öyle. Hayat bize olumlu şeylerin yanında olumsuzluklar da yaşatan, bize yardım eden, bizi hayal kırıklığına uğratan, bizden farklı değerlere sahip insanlarla doludur. İnsanlar, tabiatları gereği kusurludur ve bu nedenle her şeyi dert etmememiz gerekir.

Bu uygulama muhakkak çok tutulacak, çünkü epey ilginç bir fikir. Ama bazen doğru bazen yanlış da olsa kendi sezgi ve kriterlerinize güvenmeyi unutmayın. Daima yeni insanlarla tanışma cesaretini gösterin.

Uygulamanın adı “pplkr” (people Keeper) şeklinde ve Carnegie Mellon Universitesine giden 8 öğrenci tarafından kurumuş. Şu an için sadece ABD’de ve iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar için mevcut.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.