Logo image
Logo image

Pozitif Kıskançlık Diye Bir Şey Var Mı?

4 dakika
Pozitif Kıskançlık Diye Bir Şey Var Mı?
Son Güncelleme: 07 Haziran, 2018

Kıskançlık insani zaaflarımızdan sadece biridir. Milyonlarca kez deneyimlenmiş bu duygu, her zaman var olmuş olan en yıkıcı güçlerden biri olarak kabul edilir.

Semavi dinlere göre, kıskançlık, dinler tarihinin ilk kardeşleri olan Habil ile Kabil’in arasını bozan duygudur. Yunan mitolojisinde ise kıskançlık laneti, Troya Savaşının kıvılcımını ateşlemiştir.

Aynı şekilde, her kültürde, kıskançlığa birden çok yönüyle atıfta bulunan bazı efsane ya da mitler vardır. Bazen kıskançlık, diğer koşullarda, aşırı şüphe veya endişe olarak tezahür eder. Bu nedenle, genel olarak, kaçınılması gereken olumsuz bir duygu olarak kabul edilir.

“Kıskançlık, birbirini seven iki insan arasında, esen rüzgardan, üzerilerindeki güneşten ve hatta ayaklarının altındaki topraktan yaratılır.”

– Miguel de Cervantes

Hayatında hiç bir şeyi ya da kimseyi kıskanmamış bir insanı hayal etmek zordur. Kıskançlık ya da şüphe olmadan, aşık olmak ve aşkı yaşamak neredeyse imkansızdır. Bazen bu duygu çok yoğun olurken ve diğer zamanlarda çok fazla değildir.

Bu duygular, sevdiğiniz birini kaybetme ve kendini beğenme dürtüsüne maruz kalma korkusunun da içine yerleşir eder. Bu en hafif tabiri ile, hiç istenmeyen bir durumdur.

Çiftler, kardeşler, arkadaşlar ve iş arkadaşları da birbirlerini kıskanır. Bu duygusal tepkinin kötü ismine rağmen, belli bir sorunun sorulması da gerekiyor;

Kıskançlığın olumlu bir tarafı olabilir mi? Her olumsuz duygunun sahip olması gereken o olumlu yön nerede? Gerçek şu ki, kıskançlık, kişinin ruh sağlığının bir işareti olarak ortaya çıkar.

Aşağıda ifade edilen durumlar, neden bahsettiğimizi açıklayabilir.

Bir ikaz olarak ortaya çıktığında kıskançlık olumludur

Birinin kız arkadaşınızı ya da erkek arkadaşınızı baştan çıkarmaya karar verdiğini bir düşünelim. Teorik olarak, sadece kendinize veya ilişkinize güvenmediğiniz anlamına geldiği için, bu gibi durumlarda kendinizi güvende hissetmeniz gerekir.

Ancak, pratik anlamda, bu koşullarda biraz korkmamak da elde değildir. Bu durumda kıskançlık bir uyarı işareti olarak ortaya çıkar

Bazı insanlar, sallantıda olan ilişkinizin zaaflarından faydalanacak kadar ileri giderler. Bazen, sevgilisi olan birine karşı bile, karşı konulamaz hisler besleyip, ona göre hareket edebilirler.

Diğer zamanlarda ise, başkaları tarafından çok beğenilen bir eşyayı alıp, bunu başkalarına göstererek bir şeyleri kanıtlamak isterler. Ya da şu anda size ait olan bir nesneyi elde etmek isterler.

Bu durumlarda kıskanç olmak tamamen anlaşılabilir ve sağlıklıdır. Kendi bölgenizi ve sevginizi savunmak için uyarı ikazlarınız devreye girer.

Hepimiz dikkatsizliğe bağlı olarak sevilen birini veya bir eşyayı kaybedebiliriz. Bu durumda, kıskanç olmak bu olasılığa bir önlem olur ve bu zararı önlemek için ne gerekiyorsa onu yapmak için gerekli enerjiyi verir.

Some figure

Başkalarının isteyebileceği bir şeye sahip olmanızın tuhaf bir durum olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bu durum, ne diğer insanları bir cani ne de sizi bir çeşit kurban yapar. Kıskançlığı tetikleyen bir iş pozisyonuna veya bir çeşit ayrıcalığa sahip olabilirsiniz.

Olumsuz tarafı ise, birileri sizinkileri almaya çalıştığı zaman ortaya çıkar. Bunun olduğuna dair objektif bir kanıtınız varsa, kıskançlığın ortaya çıkacağı gayet açıktır.

Bu durumda, sizin kendinize ait  ve tehdit altında olduğunu düşündüğünüz olan şeylerle ilgili dikkat kesilirsiniz. Bu dikkatli olma meselesi, kendinizi savunmanız açısından olumludur.

Sizin durumunuz iyi değilken başkasının kendi durumunu övmesi

Bu tür bir durum, olgunlaşmamışlığı yansıtır, ancak yine de oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Siz zor bir zamanda geçerken, birisinin kel başa şimşir tarak misali, kendi başarıları hakkında övünmeye başlaması gibi durumlarda meydana gelir. Bu şartlarda, mutlu olmanın zor olduğunu bilmek normaldir.

Bir kişinin, kendi başarı haberlerini paylaşması ile, bundan övgü ile bahsetmesi arasında bir fark var. Bu fark da, sizi rahatsız eden şeydir.

Burada ortaya çıkan kıskançlık, agresif olarak düşündüğünüz bir tutuma karşı verilen doğru bariz bir cevaptır. Kimse sizi mutsuz olduğunuz için mutlu olmayı bırakmaya zorlamıyor.

Ama aynı zamanda, birinin böyle davranarak, sadece sizi rahatsız etmeye çalışması da çok düşünceli bir davranış değildir. Her durumda, dikkat edilmesi gereken bir duygudur.

Bu duyguyu beslemeyin çünkü buna değmez. Ayrıca, aksi taktirde de, bunu deneyimlemekte kendinizi kötü hissetmeyin. Nihayetinde bunlar son derece insani durumlar.

Some figure

Kasıtlı olarak göz ardı edildiğinizde

Bu, ailenizle veya herhangi bir yerde olan bir ilişkide olabilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya onlara yeteri kadar değer verilmediğini düşündüğünüzde meydana gelebilir.

Örneğin, sevgiliniz ya da eşiniz, bir başkasının ne kadar çekici göründüğünü söyler. Ya da bir takım projesinin parçası olarak gece gündüz çalışmışken, sizin ki dışında herkesin emeğinin karşılığı maddi ve manevi olarak verilmişken.

Bu durumda, kıskançlık, size gereken değer verilmediği için ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hak ettiğiniz bir yer ya da önem verilmediği için bir çatışma olur. Haklı olmak için size değer verilmesine ihtiyacınız var.

Bu rahatsızlığı göz ardı etmeyin, ancak çok da büyütmeyin. Kıskançlık, bu anlaşmadan duyduğunuz rahatsızlığı gözler önüne serer.

Her halükarda önemli olan şey, kıskançlığın sürekli büyümesine izin vermemektir. Davranışınızı kontrol etmeniz ve duygularınızı sizin yönetmeniz gerekir. Aksi taktirde, çok büyük zararlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pek çok durumda olumlu bir duygu olsa da, nasıl yönetileceğini bilmiyorsanız, kıskançlığın en büyük düşmanınız olabileceğini de unutmayın.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.