Paylaşılan Talihsizlik Daha Katlanılabilir Bir Şey Midir?

Paylaşılmış talihsizliğin rahatlatıcı bir tarafı olabileceğini düşünüyor musunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.
Paylaşılan Talihsizlik Daha Katlanılabilir Bir Şey Midir?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı popüler sözler paylaşılan talihsizlik durumunun daha dayanılabilir olup olmadığını farklı açılardan ele alırlar. Bir yandan, “Elle gelen düğün bayram,”  diyen eski atasözü, en temelinde talihsizliklerin sadece sizin başınıza değil, birçok insanın başına gelmesinin sizin için daha iyi olduğunu söyler. Ancak, sadece diğer insanlar da sizinle aynı durumda diye problemleriniz birden kaybolmazlar.

Bununla birlikte, “İki kişinin sıkıntıda olması üzüntüyü azaltır,” gibi diğer sözler de zor bir durumdan geçen tek kişinin siz olmadığınızı bilmenin rahatlatıcı bir etkisi olduğunu savunur. Peki, bunda bir gerçeklik payı var mıdır? Cevap evet. Bu durumu pek çok günlük olayda gözlemleyebilirsiniz.

Bir öğrenci bir sınavdan geçemediğinde sınıf arkadaşlarının çoğunun da aynı durumu yaşadığını bilmek bu durumun olumsuz etkisini azaltır. Benzer bir şekilde, psikolojik bozuklukları olan insanlar için destek grupları büyük yardımcılardır çünkü bu şekilde benzer deneyimler yaşayan insanlar ile etkileşime girerler.

Ama bunların tamamının temeli nedir? Diğer insanların talihsizlikleri sizi mutlu etmeli mi? Bu yüzden özünüzde kötü biri olur musunuz? Hiç de değil. Bunun neden olduğunu açıklayabilecek çeşitli sebepler vardır.

Birbirlerine sarılmış bir adam ve bir kadın.

Sosyal Karşılaştırmanın Etkisi

Sosyal psikoloji araştırmaları, sosyal grupların bireyler üzerinde oluşturduğu baskı üzerine uzun yıllardır çalışmaktadır. İnsanların kişiliğinin büyük bir kısmı diğer insanlar ile ilişkilerinde oluşturulur ve bundan dolayı diğer insanların sizin kendinize dair imajınız üzerindeki etkisi yüksektir.

Bütün insanlar kendi değerlerini ve yeterliliklerini ölçebilmek için kendilerini diğer insanlar ile karşılaştırma eğilimindedir. Bu karşılaştırmanın sonucu benlik kavramınız üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Bundan dolayı başınıza talihsiz bir şey geldiğinde bu karşılaştırma terazisi size karşı çalışır. Bundan dolayı farklı ve eksik hisseder, ve pek çok olumsuz duygu yaşamaya başlarsınız.

Aynı durumu yaşamakta olan diğer insanlar bulmak bu karşılaştırmanın daha pozitif bir sonuç vermesini sağlar. Bunun nedeni bu durumun bir açıdan benlik saygınızı korumasıdır. Artık başarısız olan tek kişinin siz olmadığını bilirsiniz.

Bu Bir Talihsizlik Değil, İnsanlığınızın Bir Parçası

Zor bir durumun sadece sizi ilgilendirmiyor olduğunu bilmenin yarattığı rahatlamanın anahtarı, bunun size paylaşılmış insanlığınızı hatırlatıyor olmasıdır. Başınıza olumsuz ve beklenmeyen bir durum geldiğinde yaşadığınız duygusal şok yüksek olabilir.

Önemli bir sınavda başarısız olabilirsiniz, partneriniz sizi aldatabilir, ya da bir panik bozukluğunuz olabilir… Bu durumların tamamı sizi ilk etapta dezavantajlı bir duruma sokar. Kişisel olarak başarısız olduğunuzu hissedebilirsiniz; yeterli olmadığınızı ve sizde yanlış bir şeyler olduğunu düşünebilirsiniz.

Problemleri olan tek kişinin siz olmadığının farkında olmak bakış açınızı genişletir. Size insan olduğunuzu ve herkesin olumlu ve olumsuz durumlar deneyimleyebileceğini hatırlatır. Son olarak, acı da en az zevk kadar yaşama deneyiminin bir parçasıdır. Hem başarısızlık hem de başarı hayat macerasının bir parçasıdır.

Size yardımcı olacak bir şey, zihninizi sessizleştirmek ve sizi suçlayan iç diyaloğunuzu susturmaktır. Ayrıca duygularınızı geçici ve kabul edilir bir süreç olarak normalize etmek de önemlidir. Ek olarak, diğer insanların benzer durumlar ile nasıl başa çıktığını görmek sizi kendi çözümlerinizi bulmak konusunda motive edebilir. Ayrıca, daha iyi çözümler bulmak için onlardan fikir de alabilirsiniz.

Yüzünü kapatmış bir şekilde ağlayan bir kadın.

Paylaşılan Talihsizlik – Harekete Geçin

Diğer insanlar ile aynı durumda olmak sizi rahatlatsa da, anahtarın her zaman aksiyon almak olduğunu unutmayın. Eğer bir sınavda başarısız olduysanız bir sonraki sınavınızın daha iyi geçmesi için daha fazla çalışmalısınız. Sınıf arkadaşlarınızın pek çoğunun da kötü notlar almış olması sizin notlarınızı iyileştirmeyecektir.

Benzer şekilde, eğer ilişkiniz bittiyse, bunun üstesinden gelmek için kendi başa çıkma yollarınızı bulmanız gerekir. Onların acılarına sevinmek için aynı şeyi yaşıyor olan insanları aramak iyi bir fikir değildir. Onun yerine, onlara da ilerlemek için motivasyon verebilirsiniz. Aynı durumu yaşayan insanları bulmak onlara bu paylaşılan talihsizlik durumunun içerisinde katılıp aynı mağduriyet, öfke ya da kızgınlıkları hissetmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Sadece kendi aksiyonlarınız, sizi olduğunuz durumdan çıkarıp olmak istediğiniz duruma taşıyacaktır. Bundan dolayı, eğer kendinizi diğer insanlar ile karşılaştıracaksanız izin verin de bu size ilerlemek için ilham versin. Ayrıca, diğer insanların talihsizlikleri nasıl hayatın parçaları olarak kabul ettiğini gözlemleyip bunlardan da bir şeyler öğrenin. Yani, kanatlarınızı tamir edip tekrar uçmaya başlamak için diğerlerinden güç alın.

İlginizi çekebilir ...
Donmuş veya Ertelenmiş Yas: Kronik Hale Gelen Acı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Donmuş veya Ertelenmiş Yas: Kronik Hale Gelen Acı

Donmuş veya ertelenmiş yas kişi sevdiği birinin kaybı ile başa çıkamadığında ortaya çıkabilecek ve ciddi psikolojik problemlere yol açabilecek bir ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Festinger, L. (1954). A theory of social comparison processes. Human relations7(2), 117-140.
  • Robinson, W. P., & Tajfel, H. (Eds.). (1996). Social groups and identities: Developing the legacy of Henri Tajfel. Psychology Press.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.