Logo image
Logo image

Aldatma Hakkında 3 Efsane

3 dakika
Aldatma Hakkında 3 Efsane
Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Aldatma hakkında birçok efsane var. Belli ki çok ciddi bir sorun ve çok sayıda çift için kritik bir nokta olabilir. Ancak kültürümüz de bu konuda birçok yanlış düşünceye hayat vermeye başladı. Sadakatsizliğe, mutlaka hak etmediği radikal, anıtsal bir önem verdik.

Gerçek şu ki, aldatma derin ve büyük yaralara neden olabilir. Bir çift bundan sonra tekrar aynı olmayabilir. Ancak bu, çözülemeyecek bir felaket anlamına gelmez. Herhangi bir kişisel travma veya trajediye yol açmaması gerekir.

Aldatma hakkındaki bir çok efsane ortaya çıkıyor ve etrafta dolaşıyor çünkü onları yaymış olan insanlar çok idealist bir aşk ve ilişki kavramıyla yanıp tutuşuyorlar. Her zaman insanlara gelince, hiçbir şeyin mükemmel olmadığını, özellikle de duyguların mükemmel olmadığını hatırlayın. Tamamen kusurluyuz, hepimiz hata yapıyoruz ve her zaman tutarlı değiliz. Önemli olan, bu hataların nasıl tespit edileceğini ve zamanında doğru yola nasıl geri döneceğini bilmek.

“Sevdiğimiz kişiye sadık kalmak için kendimize yaptığımız şiddet, aldatma eyleminden çok daha iyidir.”

– Francois de la Rochefoucauld

Some figure

1. Artık aşk bitti, sadakatsizlik hakkındaki efsanelerden biri

Aldatma hakkındaki efsanelerden biri, yalnızca ilişkinin aşkı bittiğinde gerçekleştiğini söylüyor. Ama bu doğru değil. Her şeyde olduğu gibi, ne olduğunu anlamak için ön yargıya sahip olamazsınız. Bu durumu dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz ve özellikle de ilişkiyi kurtarmak istiyorsanız, sakin bir şekilde yorumlamalısınız.

Aldatmanın nasıl gerçekleştiğini ortaya koyan koşullar bunun hakkında çok şey söyleyecektir. Sadece tesadüfi ve önemsiz bir şey olabilirdi. Ayrıca, ilişkide çözülmemiş bir sorun olduğuna dair bir uyarı işareti de olabilirdi ya da değişiklik zamanı geldi. Ancak, bir kişinin artık partnerine ilgisinin olmadığı anlamına gelmez.

Aldatma hakkındaki bu efsaneler hakkında zehirli şey, gereksiz bir çok acıya yol açabilmeleridir. Tabi ki, hiç kimse, partnerlerinin kendilerine sadakatsiz olmasından hoşlanmaz. Ama bu işkenceye izin vermeden önce, gerçekten ne olup bittiğini anladığınızdan emin olmalısınız.

2. Aldatma hakkında diğer bir efsane: cinsel yaşam iyi değil

Sadakatsizlik olduğunda, kurban için çok fazla özgüven kaybetmek de yaygındır. Sadece öfkenin ve güçsüzlüğün ötesinde, onları hissettirecek bir şey var. Değiştiremedikleri bir şey. Yaptığı şey, kendi değerleriyle ilgili şüphe çekirdeği ve partneriyle gerçekleştirdiği performans. “Yeterince iyi değil miyim?”

Aldatma konusundaki mitlerden biri, insanların, şimdiki partneriyle iyi bir cinsel yaşamları olmadıklarında yeni partnerler aramaya yöneldiklerini söylüyor. Bu doğru olabilir, ancak genellikle durum böyle değildir. Çoğu aldatma şartlıdır. Başka bir deyişle, kişi ilişki hakkında mutlaka derin mesajları algılamaz.

Some figure

Yeni bir şey arıyor olabilirler. Ya da belki de sadece birinin ilgisini çektiği ve onları güçlendirerek bu duyguyla oynamak istedikleri için övünüyorlardır. Birisini baştan çıkarmaya çalışmak arzusunda kendilerini kaybetmeleri de mümkündür. Aynı zamanda, eşleri için sevgileri ve arzuları konusunda kendilerine tamamen güven duyuyorlardır. Sadece zaman içinde zorlamadıkları olgunlaşmamışlık ve bencillik meseleleri vardır.

3. Onları asla affetmemelisiniz

Aldatma hakkında başka bir efsane, hiçbir koşulda onları asla affetmemenizi söylüyor. Bunu yapmak, partnerizin saygısını kaybetmek anlamına gelir. Onların davranışlarını tekrar tekrar etmeye devam etmelerini sağlardı. Ama bunların hiçbiri ya da en azından çiftler için doğru değildir.

Tabii ki aldatılmanıza şahit olmak iyi bir duygu değil. Ancak, hiçbir yolu olmayan bir Shakespeare trajedisi seviyesine getirmeye de gerek yok. Yapmanız gereken şey, bunun koşullarına bakmak ve ilişkinizin kalitesini daha da sıkı bir şekilde gözden geçirmektir.

Kesin olan bir şey vardır – aldatma sadece sizin yaptığınız kadar büyük olacaktır. Bunun sonuçları, kendi yanıtınız da dahil olmak üzere birçok farklı değişkenle de ilgilidir. Dikkat, yansıma ve diyalog gerektiren, iyileşmek için uzun zaman alan derin yaralar bırakan bir şey olabilir. Hatırlanması gereken en önemli şey, ne kadar sürdüğünün ve yara izinin neye benzediğinin önemli bir parçası olduğudur.

Bir çift için gerçekten önemli olan tek şey, birbirlerine duydukları hisler ve bağlarının gücüdür. En mutlu çiftler bile kriz zamanlarını geçirebilir. İnsanoğlu olarak, hepimiz belirsiz ve çelişkiliyiz. Bunu anlamak ve kabul etmek, hayatın siyah beyaz olmadığını ve sadakatsizlikle ilgili tüm bu korkunç mitlerden kurtulmamız gerektiğini anlamanın tek yoludur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.