Logo image
Logo image

Parafilik İnfantilizm - Bebek Gibi Davranan Yetişkinler

5 dakika
Psikologların 549'dan daha parafili türü tespit ettiğini biliyor muydunuz? Bunlar arasında en ilginci parafilik infantilizmdir (autonepiophilia). Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Parafilik İnfantilizm - Bebek Gibi Davranan Yetişkinler
Son Güncelleme: 02 Kasım, 2020

Parafili dünyası şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Araştırmacılar 549’dan daha fazla parafili çeşidi olduğunu düşünüyor. Teşhircilik, fetişizm ve röntgencilik gibi bazı parafili çeşitleri daha çok bilinirken bazıları bu kadar çok bilinmiyor. Her ne kadar ilgi çekici olsa da örneğin bu yazının da konusu olan bazı parafili çeşitleri daha az tartışılıyor. Parafilik infantilizm hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Parafili, bir tür cinsel davranış paternidir; parafili söz konusu olduğunda, yaygın olmayan veya alışılmadık durumlar, objeler veya insanlar aracılığıyla cinsel zevk gözlemlenir. İnsan dışı objelerden, utanç durumundan veya çocuklar tarafından cinsel anlamda uyarılmak veya zevk almak olarak da adlandırılabilir.

Parafilik İnfantilizm nedir?

Parafilik infantilizm, çocuk bezi giyerek, bebekler için tasarlanmış diğer nesneleri kullanarak ve bir bebek gibi davranarak cinsel olarak uyarılma duygusudur. Bu parafiliye sahip olan bazı kişilerin bebek bakıcısı olabilir ve hatta bu kişiler bir tür özel çocuk bakım merkezine bile gidebilir. Bu durum aynı zamanda yetişkin bebek sendromu olarak da bilinir.

Mesele sadece bebek bezi giymek ve emzik emmek değildir. Bundan çok daha fazlasından bahsedebiliriz. Bu sendroma sahip insanlar, evlerini kreşe benzetmek için genellikle önemli miktarda para harcarlar. Ayrıca çocuk bezi ve bebek maması satın alırlar. Partnerlerinin fantezilerine dahil olmasını isteyebilirler, bu yüzden partnerlerinin onları kucağına almalarını, “emzirmelerini”, bebek maması vermelerini, bezlerini değiştirmelerini veya onlarla oynamalarını isterler.

Some figure

Bu sendrom, bebek bezi fetişine sahip olmaktan farklıdır. Bebek bezi fetişi olanların zevkleri sadece bebek bezi giymekten gelir. Bebek bezi sevenler bebekler gibi davranmazlar ve bebek gibi davranılmak istemezler. Bununla birlikte parafilik infantilizm sorunu yaşayan kişiler genellikle bebek bezini severler.

Başka bir önemli ayrımdan daha bahsetmemiz gerekiyor; autonepiophilia’nın (parafilik infantilizm) pedofili ile ilgisi yoktur. Parafilik infantilizmli kişiler çocuklardan hoşlanmaz ve onlarla cinsel durum yaşamak istemezler. Parafilik infantilizmi olan yetişkinler bebek gibi davranıldıkları zaman cinsel anlamda uyarılırlar. Bebek bezi giymekten, bez değiştirilmesinden, ıslak bezi ciltlerinde hissetmekten, bebek bezi giymek zorunda kaldıkları için (bebek bezi fetişizmi durumunda) aşağılanmaktan cinsel anlamda zevk alırlar.

Dünyada kaç tane yetişkin bebek var?

Bazı tahminlere göre her 1000 kişiden 1’i kendini bebek gibi hissetmeyi seviyor. Aslında, İngiliz belgeseli 15 Stone-Babies, sadece Birleşik Krallık’ta 200.000 ile 500.000 arasında yetişkin bebek olduğunu söylüyor! Tam sayıyı tahmin etmek zor, çünkü parafilik infantilizm birçok farklı şekilde kendini gösterebiliyor.

Tabiri caizse “dışarıda” kendi başlarına gezen yetişkin bebekler var. Yalnızca davranışa dayanan bariz fiziksel farklılıkların dışında, bu insanları gerçek bebeklerden ayırt etmek son derece zordur. Yetişkin bebekler diye tabir edebileceğimiz bu insanlar durumlarını gizler ve yalnızca kendilerini güvende hissettiklerinde veya biriyle yakın olduklarında nasıl davranmak istediklerini gösterirler. Yani bu insanları tespit etmek son derece zordur.

Tam sayı ne olursa olsun, çoğu insanın düşündüğünden daha fazla bu sendromu yaşayan insan var. Bu insanlar için destek grupları var ve çoğu zaman insanlar deneyimlerini, bilgilerini, fikirlerini ve genel olarak paylaşmalarını bu toplantılarda dile getiriyorlar.

Yetişkin bebekler ve bebek bezi seven kişiler için üretilmiş ürünlerde uzmanlaşmış mağazalar da bulunmaktadır. Bu ürünler şaşırtıcı derecede yüksek talep görüyor. Yetişkin bebek sendromuna sahip olanlar genelde heteroseksüel erkekler olma eğilimindedir. Ancak bu sendrom kadınlarda da görülüyor. Araştırmalar bu kişilerin çoğunun aile sahibi, iyi eğitimli ve çalışan kişiler olduğunu gösteriyor.

Parafilik infantilizmin nedenleri

Bazı psikiyatristler bu durumu Peter Pan sendromuyla ilişkilendiriyor. Peter Pan sendromuna sahip bireyler büyümeye istekli olmazlar ve yetişkin sorumluluklarından kaçarlar. Bunun yerine, yıllar geçse bile çocuk gibi davranmaya devam ederler.

Bu, aileleri ve istikrarlı işleri olan birçok yetişkin bebek hakkında söylediklerimizle tam bir tezat oluşturuyor. Ancak tüm parafilik infantilizm vakalarını tanımlamak zor olduğundan, bu faktörleri ilişkilendirmek de zordur. Kesin olarak bildiğimiz tek şey, birden fazla nedenin bu duruma yol açabileceğidir.

Belki de bu insanlar streslerinin bir kısmını azaltmak için bir yol arıyorlar, bu da bir cevap olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu çocukluğa veya bebekliğe odaklanmaktır. Ne de olsa beyin sırlarla dolu.

Haberlerde parafilik infantilizm vakaları

İnternette parafilik infantilizm hakkında makaleler bulabilirsiniz, ancak bunlar çok yardımcı olmayabilir. Çünkü bu sendromla ilgili çok fazla araştırma yoktur. Gerçekten çok araştırırsanız, garip yaşam tarzı hakkında konuşan isimsiz bir “yetişkin bebek” ile yapılmış bir röportajı bulabilirsiniz. Parafilik infantilizm ile ilgili en uygun kaynaklar belgesellerdir.

British Channel 4, 15 Stone-Babies isimli bir belgesel yayınladı. National Geographic ise bebek gibi yaşayan yetişkin bir erkek hakkında buna benzer bir belgesel çekti. İspanya’da Conexion Samanta isimli bir program, bu parafili durumuna sahip insanlarla röportaj yaptı. Ve tabii ki YouTube konuyla ilgili videolarla dolu.

Some figure

Düşündürücü kısım

Genel olarak bu sendromu yaşayan insanlar günlük yaşamlarına bir şekilde bu yönlerini adapte edebildikleri için profesyonel yardım aramazlar. Asıl sorun, günden güne bu sendrom ayaklarına dolanmaya başladığında ortaya çıkar. Örneğin gerçek bir eş yerine “anne” rolünde birini tercih ettikleri için sevgili bulmaları zor olabilir. Bu tür bir oyuna katılmaya istekli insanlar olabilir, ancak bu insanların sayısı çok az.

Yetişkin bebek sendromu yaşayan çoğu insan, toplumun bir teşhisle kendilerini etiketlemesi gerektiğini düşünmez. Onlar için bu durum sadece bir yaşam tarzıdır. Bu şekilde seks yapmaktan zevk aldıkları için seks işçilerini işe almak zorunda kalabilirler.

Parafilik infantilizm sendromunu yaşayan kişi bebek gibi davranamıyorsa ve istediği şekilde cinsel hayatını yönlendiremiyorsa, cinsel ilişkiye girmesi bir hayli zor olacaktır. Sonuçta bebek gibi giyinen ve davranan biriyle seks yapmak toplumun genelinde kabul edilmez.

Bu konuda üzerinde durmamız gereken bir nokta da bu sendromu yaşayan kişilerin çocuklardan etkilenmemeleridir. Ancak aynı genelleme bu sendromu yaşayan kişilerle cinsel ilişkiye girenler için geçerli mi?

Bu tartışılan bir konu. Ancak bu kişilere çekici gelen şey oldukça belirli bir şey olabilir; günün sonunda onları etkileyen bebek gibi giyinen bir yetişkindir, gerçek bir bebek değil. Tüm bunlara ek olarak, çok ince bir çizgiden bahsettiğimizi de unutmayın. İlk bakışta bu davranışın uygunsuz, hatta patolojik olduğunu iddia etmek çok kolaydır. Peki siz neler düşünüyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.