Logo image
Logo image

Bir Sevgili mi Arıyorsunuz? Önce Kendinize Aşık Olun!

2 dakika
Bir Sevgili mi Arıyorsunuz? Önce Kendinize Aşık Olun!
Son Güncelleme: 05 Aralık, 2016

Eğer hedeflerinizden birisi uzun soluklu bir romantik ilişki başlatıp sürdürmek ise, atmanız gereken en önemli ilk adımlardan birisi kendinizi sevmektir. Sevilmeye değer biri olduğunuza inanmanız; sağlam, sağlıklı, ve heyecan veren romantik bir ilişki elde etmeniz için en iyi yoldur.

Kendinizi sevmek, kendinizi tanımakla başlar. Bu; net inançlara sahip olmayı, kendi değerlerinize göre yaşayabilip onlara saygı gösterebilmeyi ve bütünlüğünüzü savunmanın öneminin bilincinde olmayı içerir.

Kendinizi sevmek ayrıca olduğunuz kişiyle gurur duymayı, kendi kusurlarınızı kabul etmeyi ve onlara saygı göstermeyi ve özgün olmayı gerektirir.

Kendinize çekici gelmiyorsanız, partnerinize neden gelesiniz?

Kendimi nasıl severim?

Devam etmeden önce; bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Kendinizi sevmek özsaygı ile ilgilidir, ve narsisizmle bir ilgisi yoktur. Kendinizi sevmek, en iyi halinizi partnerinize göstermek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Kendinize dışarıdan bakın

Kendinizi inceleyin. Aynaya bakın. Gördüğünüz şey, başkalarının gördüğü şeydir.

Gördüğünüzü beğendiniz mi? Dış görünümünüzü geliştirmeniz için neler yapabilirsiniz? Daha güzel olmaktan, daha iyi bir vücuttan veya daha iyi bir tenden bahsetmiyoruz. Dünyaya sunduğunuz görüntüden bahsediyoruz. Dışarıya çıkmalısınız ve rahat hissedeceğiniz şekilde giyinip, saçlarınızı tarayıp, kendinize biraz renk vermeli veya tıraş olmalısınız. Bahsettiğimiz şey kendinize kişiliğiniz ile uyumlu bir imaj yaratmanız.

Kendine bakmayan, özenmeyen bir kişi, başkasına da iyi bir şekilde bakamaz veya başkasının gösterdiği özene ve emeğe değer veremez. Ya da en azından durum bu şekilde görünmektedir.

Kişiliğinizle uyumlu olan sağlıklı dış görünüşü devam ettirin; ve bu öz saygınızı devam ettirmenize, özgün olmanıza ve kendinize karşı hissettiğiniz saygıyı arttırmanıza yardımcı olacak. Başkalarının size saygı duymasının ilk adımı kendinize saygı göstermektir.

2. Davranışlarınıza dikkat edin

Başkaları ile nasıl konuştuğunuz ve nasıl davrandığınız sizin hakkınızda çok şey söyler. İnsanları nasıl selamladığınız, insanlarla konuşurken kendinizi nasıl idare ettiğiniz, bir şey söylemeniz veya sormanız gerektiğinde kendinizi onlara nasıl gösterdiğiniz, veya farklı durumlara nasıl tepki verdiğiniz, hatta nasıl güldüğünüz – tüm bunların hepsi sizin kartvizitinizdir.

Tavırlarınız ayrıca kendinize ve diğerlerine karşı nasıl hissettiğinizle ilgili olarak kendinize olan güveninizi, ne kadar hoş olduğunuzu, ve hatta ne kadar eğlenceli olduğunuzu da gösterir.

Bir çok insanın çekiciliği ve duygusallığının fiziksel görüntülerinden değil duruşlarından ve davranışlarından geldiğini unutmayın.

3. Dış görünüşü aşmak

Yukarıdakilerle bağlantılı olarak, dışarıya gösterdiğiniz şey sizin bir parçanız değilse başarılı olmanız mümkün değil. Özgün olmalı, dış görünüşle ilgili önyargıları aşmalı ve duruşunuzun ve iletişiminizin gerçekten sizin bir parçanız olduğundan emin olmalısınız. Kim olduğunu ve nasıl göründüğünüz birbirleriyle tutarlı olmalı.

Kendi çevrenizden olmayan bir partner bulmak istiyorsanız, önce o kişiyle uyumlu olmak için kendinizi değiştirmelisiniz.

4. Arkadaşlarınızı unutmayın

Arkadaşlarınız hayatınızın bir parçası, eğer partneriniz için onlardan vazgeçmeniz gerekiyorsa, o zaman kendinize yeterince saygı duymuyorsunuz demektir. Kendinizi seviyorsanız, hayatın partnerinizle başlayıp bitmediğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca arkadaşlıklarınız size partnerinizle de paylaşabileceğiniz tamamlayıcı tecrübeler sağlar. Dahası arkadaşları olan bir insan güvenilirdir.

5. Kendi projelerinizi geliştirin

Kendine ait projeleri olan, onları geliştiren ve onlar için savaşan kişi fikirleri ve ilgileri olan, çaba harcayan ve kendine bağlı çok değerli bir insandır. Bu kişiyle planlar yapılabilir, beraber gelişmeye can atılabilir, büyüyebilinir; bu kişi hayatına ve çevresine değer katan biridir. Ayrıca grup projelerinde yer almak sizin sosyal, işbirlikçi, yaşama ve eğlenme isteği olan biri olduğunuzu gösterir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.