Logo image
Logo image

Duygusal Bağın 7 Özelliği

4 dakika
Duygusal Bağın 7 Özelliği
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal bağın belirtilerini anlamak kimi zaman oldukça zor olabilir. Çünkü insanların birbirleri ile olan ilişkilerinde kafalarının karışmasına neden olan, önemli değişiklikler gösteren ya da onları besleyen birçok değişken bulunmaktadır. Bu kavramlara ek olarak bu yazımızda, duygusal bağı uzun süre devam eden, istikrarlı ve tatlı bir uyum olarak inceleyeceğiz. Çünkü bu özellikler ilişkilerin birçoğu için temel bir gereksinim durumundadır.

Bu bağlamda, duygusal bir bağ kurmak ve bu bağı devam ettirebilmenin pek de kolay bir iş olmadığının altını çizmek gerekir. Bu gerçek, ne kadar çok sayıda insan doğal bir biçimde bunu başarıyor olsa da değişmez. Aslında bunun, sosyal bir çerçeve içerisinde aldığımız sinyalleri ayıklama ve yorumlama yeteneğimizi test eden gerçek bir meydan okuma olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlar Arasındaki Duygusal Bağın İşaretleri

Duygusal bağımız bulunan insanlar kendimizi huzurlu ve rahat hissetmemizi sağlarlar. Bu insanlarla etkileşime geçme konusunda oldukça rahat hissederiz. Bu bağ sayesinde hayata dair yeni şeyler öğrenir, enerji depolar ve daha mutlu olma şansı yakalarız.

1. Anlayış

Bu tür bir bağa sahip iki insanın birbirlerine karşı çok ileri düzeylerde bir anlayışa ulaşmaları olası bir durumdur. Bu tür bir anlayış, örnek olarak yardımlaşmayı, dinlemeyi ya da teselli etmeyi sağlayan karşılıklı empatiye dayanmaktadır.

Some figure

2. Hemen Oluşan Bir Bağ

Bir duygusal bağı oluşturmak ve bunu sürdürmek için öncelikli olarak bir ilişkiye başlamanız gerekmemektedir. Kişilikler daha ilk andan itibaren birbirleri ile mükemmel bir biçimde uyuşabilirler. Bu nedenle bağ, bir anda oluşan ve zaman içerisinde daha da yoğunlaşabilen bir yapıya sahiptir.

Elbette bu durum, ilk kez tanıştığınız ve herhangi bir duygusal bağ hissetmediğiniz bir kişiye karşı hiçbir zaman bir şey hissetmeyeceksiniz anlamına da gelmemektedir. “Ani olma durumu”, duygusal bağın karakteristik özelliklerinden biridir. Ancak bu özellik, zaman içerisinde bağın gelişimini belirleyen bir faktör kesinlikle değildir.

3. Kişisel Gelişim

Duygusal bir bağ paylaşan insanlar, birlikte çok daha hızlı bir kişisel ve duygusal gelişim süreci içine girerler. Bu bağ sayesinde, bu iki insan birbirlerinin endişelerini son derece iyi bilirler ve genellikle bu endişeleri paylaşırlar. Bu özellik, her ikisinin de yaşadıkları tecrübeler ile büyümelerini sağlayacak pozitif bir ortam oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

Elbette oluşan bu bağın iletişimle çok sıkı bir ilişkisi bulunmaktadır. Aralarında duygusal bağ bulunan insanların konuşmaları genellikle uyarıcı ve harekete geçirici niteliktedir. Konuşmanın konusu ne olursa olsun, birbirlerinden sürekli ve aralıksız bir biçimde bir şeyler öğrenirler.

4. Akıl Huzuru

Duygusal bağı olan insanlar, birbirlerinin varlığından dolayı genellikle huzur içinde hissederler. Stresin olmaması nedeniyle de, sorunlardan uzaklaşmak ve bunları farklı açılardan değerlendirmek de çok daha kolay olur. Aynı zamanda bu dinginlik, belirli bir sorunun çözümü için yeni bir bakış açısı kazandırmasa da, pozitif duyguların açığa çıkmasına yol açar.

Some figure

5. Eşlik

Duygusal bağ, yalnızlığa karşı çok iyi bir panzehir gibidir. Bu duygusal bağ sayesinde, fiziksel mesafelerden bağımsız olarak kendimize eşlik edildiği hissini duyarız. Hissettiğimiz huzur duygusu ile bağlantılı bir şekilde, diğer kişinin düşüncelerinde olduğumuzu ve fiziksel sınırların ötesinde varlığımızı sürdürdüğümüzü hissederiz.

Bu duygu, özellikle kriz zamanlarında çözümler üretmemiz konusunda son derece yardımcıdır. Hiçbir şekilde yardım istemenize gerek kalmadan, o kişi sizinle yapılması mümkün olan her şeyi yapacak, sizi dinleyecek ve en ihtiyacınız olduğu zamanlarda size destek olmak için hazır bekleyecektir.

6. Cazibe

Bu tür özel bir bağımızın bulunduğu insanlar bizleri cazibeleriyle adeta büyülerler. Bu kişileri her zaman için ilginç buluruz ve onların en büyük takipçileri oluruz. Aralarında duygusal bağ bulunan insanların kazandıkları başarılar her zaman için diğeri tarafından, kıskançlık olmadan ve herhangi bir biçimde yargılama yapılmadan içten bir biçimde paylaşılır.

Yukarıda değindiğimiz özellikler, bu tür bir bağa sahip insanların birbirlerinin kusurlarını görmedikleri anlamına da gelmemektedir. Tam aksine aslında bu insanlar, birbirlerine karşı şeffaf olduklarından dolayı karşılıklı eksiklikleri en fazla gören kişilerdir. Ancak, diğer insanlara karşı takındıkları tavrın aksine, bir diğerinin hatası hakkında konuşmak bu kişiler için oldukça kolaydır. Bu durum, daha önceden belirttiğimiz insan olarak gelişip büyüme kavramı içinde değerlendirebilir.

7. Empati

Duygusal bağ ile ilgili sıraladığımız en önemli özelliklerden sonuncusu empati kavramıdır. Daha önceden gördüğümüz gibi, bu tür bir bağı paylaşan insanlar endişelerini ya da sorunlarını kelimelerle ifade etmeye gerek duymazlar. Karşılıklı konuşma yoluyla birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını ortaya çıkarma konusunda bir yeteneğe sahiptirler. Kendisini diğerinin yerine koyma konusunda çok rahat olduklarından, aralarındaki ilişki son derece sağlam bir yapıya sahiptir.

Duygusal Bağ Konusuna İlişkin Diğer Detaylar

Bir insanla zaten belirli bir ilişkiniz bulunuyorsa, bu tür bir bağı beslemeniz daha olası bir durum olabilir. Bunu başarmak için, duygusal bağın karakteristik özelliklerini bilinçli bir biçimde uygulamak faydalı olacaktır. Empati kurmak, bu duruma verilebilecek örnekler arasında bulunmaktadır. Eğer karşımızdaki insanın sorunları için endişe duyuyorsak, onun tecrübelerini dikkate alarak düşüncelerimizi sorunlu olan konu üzerinde daha doğru bir biçimde yoğunlaştırabiliriz.

Some figure

Bu şekilde, karşımızdaki kişinin hissetmiş olduğumuz endişenin gerçek olduğunu anlaması çok daha kolay olacaktır. Sahip olduğumuz bu endişe, daha fazla ve daha iyi bir biçimde ona yardımcı olmak isteğimizin bir göstergesi niteliği taşımaktadır. Birçok durumda, sadece bu şekilde davranmak bile karşımızdaki kişinin anksiyete derecesinde azalmaya yol açmakta ve bu sayede içinde bulunduğu durumdan çıkması için ihtiyacı olan iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır.

Son olarak, duygusal olarak ilgi çekici tepkilerin ne kadar önemli olduğunun altını çizmemiz gerekmektedir. Eğer bir insan bize yaşadığı bir olayla ilgili başından geçenleri aktarıyorsa, bu olayda olanlar konusunda ne kadar endişe duyduğumuzu gösterebilmek için elimizden geleni yaparız. Fakat bundan daha iyisi, ona gereken dikkati verip o kişinin ne hissettiğini doğru bir biçimde okuyabilmek olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Naranjo M. Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas en Educación” [Internet]. 2008 [consultado 05 may 2022]; 8(1):1-27. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=44780111

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.