Logo image
Logo image

Öylesine Yaptığınız Karalamalar Ne Anlama Geliyor?

3 dakika
Öylesine Yaptığınız Karalamalar Ne Anlama Geliyor?
Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2017

Birçok kişi, telefonda konuşurken veya birisini beklerken bir parça kağıt alıp bir şeyler karalamaya başlar. Farkında olmadan, bu karalamalardan bazıları sık sık tekrarlanan parçalara dönüşürler ve siz her fırsat bulduğunuzda bu parçaları tekrar tekrar çizersiniz.

Bu karalamalar tam olarak kim olduğumuzu söyleyemese de bilinçsizce ifade ettiğimiz bazı kişilik özelliklerini gösterebilirler. Bazı şekilleri diğerlerine yeğliyoruz çünkü onlar algımızda oluşan bize ait en belirgin olguların yansımaları oluyorlar.

“Bilinçli bir şekilde yapılan yazma eylemi, bilinçsizce çizilen bir öz portreyle aynı şeydir.”

– Maks Pulver

Öylesine yapılan karalamalar ile sık sık tekrarlanan karalamaları birbirinden ayırt etmek zorundayız. Öylesine yapılan karalamalar birkaç kez yapılır ve sonra yeniden tekrarlanmaz. Sıkça tekrarlanan karalamalar ise en sevdiklerimizdir, önümüzde bir kağıt varken yapmaktan kendimizi alamayacağımız karalamalardır. Hakkınızda bilmediğiniz şeylere işaret eden karalamalar işte tam olarak bunlardır.

Farkında olmadan yapılan karalamalar

Bu bilinçsizce yapılan karalamaları oluşturan çizgilerin şekli, çizerken kalemle uygulanan basıncı ve düzeni, belirli karakter özelliklerine, duygulara ya da açığa çıkmamış olan duygulara işaret edebilir. Temel anlamlar şunlardır:

Some figure

  • Geometrik çizgiler: Basit geometrik şekilleri (üçgenler, kareler, dikdörtgenler, vb.) ifade eder. Süsleme veya dolgu maddesi yoksa, kişi muhtemelen duygularını bastırmış ve her şeyi mantığıyla yürütmeye çalışmaktadır. Eğer şekillerde gölgeler varsa, bu o kişinin inançlarını sorgulama evresinde olduğunun göstergesidir. Bazı bölümler tamamen beyaz ve diğerleri tamamen siyahsa, bu kişinin şüpheleri olduğunu gösterir.
  • Sertçe veya kağıda bastırılarak çizilen çizgiler: Çizgi çok fazla basınçla çizildiğinde ya da kişi mükemmel bir şekilde çizmeye çalıştığında, bu durum kişinin endişeli olduğunu, aşırı derecede sorunlarına yoğunlaştığını ve takıntılı olma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Bastırılmış öfke veya saldırganlık duyguları da tanımlanamamış olabilir. Eğer çizgi neredeyse kağıdı yırtıyorsa, o kişi şiddete eğilimli demektir.
  • Düzensiz veya zikzak çizgiler: Eğer çizgiler kesik kesik veya zikzak şeklindeyse bu fevriliği yansıtır. Bu insanlar gerginliklerini içlerinde biriktirir ve daha sonra uygun olmayan bir zamanda serbest bırakırlar. Genel olarak, bu insanlar duygulara çok fazla önem veren tutkulu insanlardır.

Farkında olmadan yapılan karalamaların şekilleri

Bu karalamaların şekilleri, aynı zamanda onlara ilham veren bilinçdışı duyguları veya algıları da gösteriyor olabilir. Bu çizimleri uygun bir şekilde inceleyenler hem çizilen çizgileri hem de aldıkları şekilleri inceleyecektir. Çizim türüne göre başlıca anlamların bazıları şunlardır:

Some figure

  • Oklar: Oklar genellikle agresif bir bileşeni ortaya çıkarır. Bununla, hızlı hareket etme eğiliminde olan dinamik ve fevri insanlar demek istiyoruz. Oklar soldan sağa doğru giderse, başkalarına yönelik saldırganlığı yansıtırlar. Eğer sağdan sola doğru giderse saldırganlık kişinin kendisine yönelik demektir. Eğri olan oklar ise enerjilerini belirli bir hedefe doğru yönlendirmeyi bilen insanlara işaret eder.
  • Spiraller: Spiraller gerçekten ben merkezci olanlara karşılık gelir ve bu nedenle bu insanların kendi çıkarları ile doğrudan ilgili olmadıkça bir şeyle ilgilenmelerinin çok zor olduğuna işaret eder. Sol tarafta biten spiraller, kişinin geçmişte yüzleşemediği çok fazla yükün olduğunu göstermektedir. Sağ tarafta biterse, kişinin yalnızlıktan korktuğunu , bu nedenle de kendi sınırlarından kurtulabilmek için topluma karşı duyduğu yoğun ihtiyaca karşılık gelir.
  • Yıldızlar ve çarpılar: Yıldız çizmeyi sevenler, sosyal çevrelerinde ilgi odağı olmaya büyük ihtiyaç duyarlar. Fakat yıldızların bir çok ucu varsa ve ortası boşsa, bu depresyon ve melankoliyi gösterir. Haçlar, aşırı miktarda suçluluk duyan veya omuzlarında çok yük taşıyan insanlara işarettir.
  • İnsanlar: İnsan çizmek, kişinin diğer insanlara karşı savunmasız hissettiğini veya sorumluluklarını yerine getiremediğini düşündüğüne bir işarettir. Bu durum özellikle çizimler çok küçükse geçerlidir. Çizimler çok şematik, sopa figürleri gibi olduğunda ise, bu, büyük bir güvensizlik hissi, başkalarına yaklaşma korkusu ve kendini kapatma gerekliliği hissini yansıtır.
Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.