Logo image
Logo image

Otantik İnsanlar Korkusuzca Konuşurlar

3 dakika
Otantik İnsanlar Korkusuzca Konuşurlar
Son Güncelleme: 27 Eylül, 2017

Otantik insanlar korkmadan konuşurlar. Düşüncelerini açık açık söyler ve buna göre hareket ederler. Ancak bunu yapmak için, ne zaman, kim için ve hangi sebeple yaptıklarını bilmek zorundadırlar. Kişisel alan ve seslerine hakim olmayı bilirler. Kısacası, sosyal becerilere sahip olmalılar.

Sosyal beceriler, yalnızca düşüncelerinizi ifade etmekten çok daha fazlasıdır. Başkaları ile etkili ve tatmin edici bir şekilde iletişim kurmak için kullanılırlar. Kendimizi dünyaya sunmanın yolu, sosyal becerilerden geçer. Özümüzü, insanı yanımızı ortaya koymamızı sağlarlar. Bu nedenle, sadece otantik insanlar olmamız için değil, aynı zamanda psikolojik olarak sağlıklı ve çevremizle ilgili olmamız için de önemlidirler.

Some figure

Otantik insanlar nasıl dinleyeceklerini bilirler

Otantik insanlar, konuştukları kişileri dikkatlice dinler ve konuşmadan önce düşünürler. Bir konuşma yaparken diğerine karşı empati duyarlar. İki insan aynı düşünceyi paylaşmayabilir, ancak hepimiz eşit derecede saygı ile dinlenme hakkına sahibiz.

En kötü iletişim sorunumuz, anlamak için değil, yanıtlamak için karşımızdakini dinlememizdir. Ki çoğu zaman dinlemek için bile  bir çaba sarf etmiyoruz.

Nasıl dinleneceğini bilmek, öğrenilebilen bir sanat ve aynı zamanda bir yetenektir. Dikkat çekmeyi, diğer kişinin söylediklerini yanıtlamayı, konuşmalarına saygı duymayı ve vücut dilini doğru kullanmayı içerir. İşte iyi bir konuşma ortağı olmanın bazı anahtarları:

  • Açık beden diline sahip olun. Konuşan kişiyle göz teması kurun ve yüz ifadenizi rahat tutun. Bunu sadece zaman zaman dikkat ettiğinizi göstermek için yapmayın. Kollarınızı veya bacaklarınızı çapraz konumlandırmayın, çünkü bu küçük fiziksel engeller diğer kişilerin size açılmasını engeller.
  • Diğer kişinin lafını kesmeyin. Anlattıklarını daha iyi anlamanız veya neden yanlış olduklarını düşündüğünüzü göstermeniz için diğer kişinin konuşmasını kesmek cazip gelebilir, ancak bu çok kaba bir davranıştır. Kibar olmak için, diğer kişinin konuşması bitene kadar kendinizi tutun.
  • Diyaloğu kolaylaştırın. Bir konuşmadaki en güçlü ifade “bana anlat” dır. İnsanlar, kendileriyle ilgili sorular sorduğunuzda ve yanıtlarını dinlediğinizde iyi hissedeceklerdir. Bu, onları dinlediğiniz ve onlarla empati kurduğunuzu gösterir.
  • Konuşmalarına izin verin. Bir diyalogdasınız, monologda değil. Sorular sorarak veya konuşmak için ilginç konularda öneriler sunarak konuşmaya diğerini dahil edin, ancak sohbeti asla tekelleştirmeyin.
Some figure

Otantik insanlar her zaman başkalarını memnun edecek şekilde davranmazlar

Otantik insanlar her zaman diğerlerini memnun etmez çünkü ne zaman evet ve ne zaman hayır diyeceklerini bilirler. Herhangi bir durumda konuşan kişiye katılıp katılmayacakları yerleri biliyorlar ve bunun için suçlu hissetmiyorlar. Açıklık olarak bilinen sosyal beceriyi nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlar.

Açıklık, birinin haklarını savunmayı, birinin görüşlerini ifade etmeyi ve dürüst bir şekilde, pasif veya saldırgan olmadan önerilerde bulunmayı içeren bir iletişim biçimidir. Bu başkalarına saygı ile ilgilidir, ancak özellikle kendine saygı duymakla ilgilidir.

Bu önemli bir yetenektir, çünkü gerçek duygularınızı ifade etmek ve haklarınızı savunmak inanılmaz derecede rahatlatıcı olabilir. Ne istediğinizi söylediğinizde, gerçek olsun veya olmasın, daha mutlu ve daha otantik bir hayat yaşayabilirsiniz.

Daha açık olma yolundaki ilk adım, hissettiğiniz ve iletişim kurmak istediğiniz şeyi tanımaktır. Samimi iseniz ve diğer kişinin aklınızı okuyamayacağını anladıysanız, söylediğiniz hiçbir şey yanlış olmaz. Bununla beraber, her zaman konuşmalarına saygı duymalı ve kendi gerçeğinizi savunduğunuzu hatırlamalısınız, mutlak gerçeği değil. Her şeye kendi perspektifinizden baktığınızı hatırlayın, bu onlar için de geçerlidir.

Uygun bir ses tonunu korumak ve bağırmaktan kaçınmak, görüşünüzü aktarmanıza yardımcı olacaktır. Bağırmanın sizi daha fazla haklı kılmadığını kabul edin. Aslında, bunu yaptığınızda haklıyken haksız konuma düşebilirsiniz. Aynı şey aradaki mesafe için de geçerlidir. Eğer diğer kişiye çok yaklaşırsanız, agresif görünebilirsiniz ve bu da iletişimi zorlaştırabilir. Başkalarının kişisel alanlarına saygı gösterin.

Some figure

Sosyal beceriler sonradan öğrenilir

Otantik bir insan olmak istiyorsanız, ancak burada bahsettiğimiz yeteneklerin hiçbirine sahip değilseniz, endişelenmeyin, çünkü sosyal beceriler sonradan öğrenilebilir. Doğuştan gelen bir yetenek değildirler; Gözlem ve deneyim yoluyla edinilirler.

Hayatın ilk birkaç yılı bu yeteneklerin geliştirilmesi için önem taşır, ancak bu bir yetişkin olduğunuzda artık bunları öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sosyal becerileri öğreten birçok psikolojik program vardır. Çoğu, bunları öğrenmek için doğrudan sosyal deneyimleri, taklitleri ve bunların güçlendirilmesini içerir.

Bu nedenle, otantik bir insan olmak istiyorsanız, ancak bu sosyal becerilere sahip değilseniz veya bunları tam olarak öğrenmediyseniz, bir psikologa gidin ve bu makalede sunduğumuz adımları takip edin. Nihayetinde otantik bir kişi olacak ve korkmadan konuşabileceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.