Mutlu Bir Şekilde Yaşlanmak için 5 Tavsiye

Mutlu Bir Şekilde Yaşlanmak için 5 Tavsiye
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2018

Yaşlandıkça, hepimiz daha da çok mutlu olmak istiyoruz. Yaşamımızın tümüyle güllük gülistanlık olmamasına rağmen, hala daha iyi bir geleceğe sahip olma şansımız var. Bu durum, özellikle yaşlandığımızda ve artık bu hayat yolunda çok da fazla zamanımız kalmadığında daha da büyük bir önem arz eder.

Yaşam kalitemizi iyileştirmek ve mutlu bir şekilde yaşlanmak için takip edebileceğimiz bazı temel adımlar vardır. Bu makalede, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı koruyan yöntemlere odaklanacağız. Bu yöntemler, vücut bakımı ve sevginin geliştirilmesi gibi çok temel ögeleri kapsar.

Hiç kimsenin yaşlılık için hazır olmak gibi bir yeteneği yoktur. Öyle ya da böyle, bir bakmışız ki, daha yaşanacak çok günümüz olduğunu düşünürken, yaşlanıp gitmişiz. İlk şoktan kurtulduktan sonra, yaşlılık evresi ile nasıl başa çıkacağımızı kavramanın zamanı gelmiştir, böylece mutlu bir şekilde yaşamaya devam edebiliriz. İşte size bu konuda yardımcı olacak 5 ipucu.

“Yaşlanmak büyük bir dağa tırmanmak gibidir: ne kadar yükseğe çıkarsan, o kadar güce ihtiyacın olur ama daha da fazlasını görürsün.”

– Ingmar Bergman

1. Mutlu yaşlanmak için egzersiz kadar yararlı bir şey yoktur

Egzersiz, yaşlandıkça mutlu, sağlıklı bir yaşamın en ideal yoludur. Fiziksel aktivite, sağlıklı ve sıhhatli olma hissi yaratan hormon üretimini arttırır. Bu hormonlardan en bilineni endorfinlerdir.

Dahası, egzersiz tüm organlarımızı sağlıklı ve düzgün çalışması için çok yararlı bir araçtır. Yaşlılıkta ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları baştan engellemek için mükemmel bir tedbirdir.

Buna ek olarak, beynimizin egzersize ihtiyaç duyar. Okumak, yazmak, bulmaca çözmek ya da zihin canlandırmak amacıyla oynanan diğer zeka oyunları, bize yaşlılık döneminde bile bilişsel işlevimizi sürdürmemize yardımcı olan aktivitelerdir.

yaşlı kadınlar sporda

2. Toplumsal bağlarınızı güçlendirin

Kendi içine kapanık bir şekilde yaşamak hiç bir yaşta iyi bir şey değildir. Bir milyon arkadaşa ihtiyacınız yok, ancak düzenli bir sosyal ağa sahip olmak da önemlidir. Başkalarıyla etkileşim halinde, beynimizin normal akışını devam ettirmesine yardımcı olur. Tabii ki, aynı zamanda hayat daha da keyifli bir hale getirir.

Bazen, kontrolümüz dışındaki koşullardan dolayı, sevdiğimiz arkadaşlarımızı daha az görmeye başlarız. Bununla birlikte, bu arkadaşlıkları unutmamayı ve bunları geliştirmeyi öneriyoruz. Değer verdiğimiz, sevdiğimiz ve bizi anlayan ve destekleyen özel dostlarımız olduğu zaman, yaşlanmak her zaman daha kolay olur.

3. Farklı yaşlarda arkadaşlarınız olsun

Dostluk, sahip olabileceğiniz en bağımsız ve en iyi ilişki biçimlerinden biridir. Doğası gereği çok esnektir. Dostluklarımızı, sadece akranlarımıza sınırlamamak iyi bir fikirdir. Kuşaklar arası dostluklar genellikle bize çok fayda sağlar.

Yaşlı bir insan, gençlerle temasını sürdürmeye devam etmelidir. Aynı zamanda, gençler, kendilerinden daha yaşlı insanlardan büyük fayda sağlayabilirler.

Her iki durumda da engeller olacaktır, fakat aynı zamanda ortak noktalar da oluşacaktır. Kuşaklar arası ilişkilerde var olan tüm zenginlikleri nasıl değerlendireceğimizi bildiğimiz zaman, mutlu bir şekilde yaşlanabiliriz.

yaşlı genç kadınlar selfi yapıyor

4. Yalnızca sevdiğiniz şeyleri yapın

Mutlu bir şekilde yaşlanmak için, hayatımızın belirli alanlarına çeki düzen vermeniz gerekecek. Yaş ilerledikçe, bize neyin mutluluk neyin mutsuzluk  getirdiğini daha iyi anlıyoruz.

İş, güç ve sorumluluklarımız adına, zaten çok büyük fedakarlıklar yaptık. Ve artık, hayatımızı sevdiğimiz ve değer verdiğimiz şeylere adamanın zamanı geldi. Artık kaybedecek vakit de yok.

Yaşamın son yılları, istediğimiz şeylerden kendimizi mahrum bırakmanın zamanı değil, tam tersidir. Ulaşmamız gereken hedefleri zaten karşılamış olduğumuzdan, odak noktamızı değiştirmenin zamanı artık gelmiştir.

Kendimizi, bize zevk veren şeylere adamak üzere yola çıkalım. Gözlerimize bir ışıltı koyan şeylere… Bizi ilgilendirmeyen şeylere zaman harcamaktan artık vazgeçelim.

5. Yeni meşgaleler bulun

Her ne kadar hepimizin yerleşmiş alışkanlıkları olsa da, bu yeni bir şeyler için yer olmadığını anlamına gelmiyor. Aslında, bu kendimizi tanıma yolculuğunu asla bitiremeyeceğiz. Belki de yeni bir tutku bularak kendimizi şaşırtacağız.

Mutlu bir şekilde yaşlanmanın bir yolu da, kendinize yeni meşgaleler bulmaktan geçer. Daha önce yapmadığınız şeyleri yapmaya cüret edersiniz. Yeteneklerinizi ifade etmek için yeni yollar bulursunuz. Üzerine düşmediğiniz yeteneklerinize odaklanırsınız.

yaşlı çift geziyor

Yaşlılık, eğer güzel bir tutum ile karşılanırsa, hayatımızın harika bir parçası olabilir. Evet, gençliğin o güzel anılarının çoğuna artık elveda demek zorunda kalacağız.

Bununla birlikte, yaşlandıkça kendimizi daha özgür ve bir bütün halinde hissederiz. Her şeye karşı artık daha iyi bir bakış açımız var. Bu nedenle, bu yaşlılık sürecini daha mutlu bir şekilde yaşayabilir ve bu altın yılların harikaları için minnettar olabiliriz.

İlginizi çekebilir ...
İnsan Asıl Merakını Kaybettiğinde Yaşlanır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İnsan Asıl Merakını Kaybettiğinde Yaşlanır

İnsan asıl umutsuzluğun gölgesinde kaldığında ve geçip giden zamanı takıntı yaptığında yaşlanır. Kalbinizin yaşlanması tamamen size bağlı.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.