Logo image
Logo image

Örgü Örmenin 5 Duygusal Faydası

3 dakika
Örgü Örmenin 5 Duygusal Faydası
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Örgü örmek ya da “örgü terapisi”. Nasıl isterseniz öyle deyin ama araştırmacılar bu aktivitenin sizin ve duygularınız için çok yararlı olduğunu keşfettiler. İster kazak örmeye karar verin ister battaniye, hem güzel bir iş çıkarmış olursunuz hem de bunun duygusal faydalarını görürsünüz. İlginç öyle değil mi?

Terapötik tasarımlar üzerine uzman yazar Kathyn Vercillo’ya bu konuyu araştırdı. Araştırmasının sonucunda Crochet Saved My Life (Örgü Hayatımı Kurtardı) isimli de bir kitap yazdı. Profesyonel hayatının büyük bölümünü el işlerinin aslında psikoloji ve duygular üzerindeki olumlu etkisini göstermeye adadı.

Bazı terapiler örgü örmeyi önerir. Hem duygusal dengeyi hem de zihni dinlendirmeyi sağlar. Duygulara nasıl faydası olduğunu anlamak için gelin daha yakından bakalım…

Örmek stres savar

Tam tersi gibi görünebilir ama doğru değil. Örgü örmek endişeyi azaltmak, kaygıyı azaltmak ve stresten kurtulmak için iyi bir yöntem. Peki nasıl?

Some figure

Bunun nedeni örgü örmenin konsantrasyon isteyen bir iş olması. Bu nedenle örgü örmek gibi bir işle ilgilenirken sorunlar aklınızın gerisinde kalır. Bu da duygularınızı kontrol etmek için iyi bir yoldur. Bu nedenle öfke, endişe ve mutsuzluk gibi olumsuz duyguların bu aktivite esnasında olması beklenmez.

“Çoğu insan keyfini çıkarmak için zamanları bile olmayacak ömürlerinde sağlık arıyor.”

Örmek beyninizi çalıştırır

Bu çok basit açıklanabilir bir fayda. Bunun faydalı olması beyin ve el arasındaki koordine çalışma. Beyniniz örmeye başladığında daha rafine çalışmayı öğrenir. Sonuç olarak bu iş yaşlılar için oldukça yararlı bir hobidir. Araştırmacılar bunun bazı yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırdığını ortaya koydu.

Bu aynı zamanda kişinin motor becerilerini geliştirmeye de yardımcıdır. Bu nedenle motor beceriyle ilgili sorunu olan çocuklar ve artirit hastaları için de önerilir. Ayrıca el göz koordinasyonu için de iyi bir yoldur.

Sosyal becerilere faydası

Konsantrasyon isteyen bir aktivite nasıl aynı zamanda sosyalleşme sağlayabilir?

Çok kolay. Muhtemelen bütün büyükannelerin bir araya gelip örgü ördüğünü görmüşsünüzdür.

Toplum bir süredir bu eski yöntemi unutmuş olsa da örgü örmek ister bir sınıfta olsun ister terapi olarak yapılsın yeniden moda olmaya başlıyor. Bu harika bir haber çünkü yeniden bir araya gelip konuşmalar yapılacak ve üretilecek bir ortam oluşmuş olacak.

Some figure

Depresyonu azaltır

Örme ayrıca depresyonlu insanlar için harikadır. Çünkü örgü yaparken, vücudunuz doğal bir antidepresan olan serotonin salgılar. En azından İngiliz Mesleki Terapisi Dergisi’nden bir çalışma böyle söylüyor. Çalışma, katılımcıların% 81’inin bir süre örgü sonrası serotonin düzeylerinde belirgin iyileşme gösterdiğini göstermiştir.

Daha iyi benlik saygısı için örgü

Örgü konusunda bir başka harika şey de, oören kişinin gözlerini geliştirmesidir. Sonuçta, yeni bir beceri öğreniyorlar ve üretken bir şeyler yapıyorlar. Ayrıca, arkadaşlarınız ve aileniz için bir şeyler yapmak, başkaları için bir şeyler yapmak, benlik saygısı için harikalar yaratabilir.

Örgü ördüğünüzde, aslında kendinizi de ifade ediyorsunuz. Yaratıcılığınızı dışarıda bırakmanın bir yolu, faydalı, güzel, belki “sen” bir şey yapma şansı. Sonuç olarak, işinizden ve kendinizden gurur duyuyorsunuz.

“İstediğini yapmak özgürlüktür. Yaptığından hoşlanmak mutluluktur.”

– Frank Tyger

Daha iyi uyumaya yardımcı olur

İnsomnia dünya çapında gittikçe artan bir sağlık sorunu durumunda. Genel anlamda stres, gerilim, endişe gibi nedenlerden dolayı uyku sorunları yaşıyoruz. Yeterince uykumuzu alamıyoruz. Bu nedenle uykuyu iyileştirecek yöntemlere yönelelim.

Mind / Body Medical Institute’da profesör olan Herbert Benson, hastalarının% 90’ının örgü tedavisiyle iyileşme gösterdiğini ortaya koydu. Tekrarlayan bir aktiviteye odaklanmanın sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Sonuç olarak, örgü sayesinde rahat, gergin olmayan ve gerçekten dinlenmeye hazır yatağa gitmiş olursunuz.

Some figure

Son olarak örgünün inkar edilemez bir terapi olduğunu söyleyelim. Siz de elinize şişleri almak için ne bekliyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.