Logo image
Logo image

Kadınların Krallığı: Şarşırtıcı Mosuo Kültürü

2 dakika
Kadınların Krallığı: Şarşırtıcı Mosuo Kültürü
Son Güncelleme: 20 Aralık, 2016

Çinin güneybatısında, Tibet yakınlarında Himalayalar’da, kadınların evlenmemeye karar verdikleri, ama çocuk sahibi ve sorumluluk taşıyan ebeveynler oldukları saklı bir yer vardır… Bu Mosuo insanlarının kültürüdür.

Anaerkil kültüre sahip Mosuo’lar yakın zamanda Kanada’lı  John Lombard sayesinde keşfedilmiştir. John Lombard Mosuo Cultural Development Association (Mosuo Kültürel Gelişim Derneği) kurucusudur, Bu dernek bu etnik grup ve ilgi çekici kültürü korumak amacıyla fon sağlamak için projeler arayışında olan bir organizasyondur. Dernek, Mosuo’nun kararlarına saygı duyarak, malzeme ve kültürel eşyalar ile yardımcı olmaktadır.

Mosuo etnik grubunun kültürü

Mosuo, Tibet sınırında yaşayan bir azınlık etnik gruptur.  Dünyanın geri kalanından belirgin derecede farklı bir kültürleri vardır, ve en önemlisi yaşama şekilleri onları gerçekten mutlu etmektedir.

Mosuo kültüründe evlilik yoktur. Kadınlar hayatları boyunca evde aileleri ile kalıp çocuklarını büyüterek bekar olmayı seçerler. Kiminle ve ne zaman cinsel birliktelik yaşamak istediklerine kendileri karar verirler, ve kadının iznini alan erkek partner gece ortaya çıkarak, kadının odasına pencereden tırmanarak girer ve tüm geceyi ev halkı uyuyorken geçirirler. Bu aşktan çocukları olur ve bu tür birliktelikler “yürüyen evlilik” olarak bilinirler. Asla birlikte yaşamazlar ve resmi olarak evlenmezler.

Ama… Bir Mosuo erkeği kadının penceresine tırmanmayı nasıl biliyor?

Her şey dans veya popüler olayların olduğu günlerde başlıyor. Eğer bir Mosuo kadını bir erkekten hoşlanırsa, erkeğin avuç içini işaret parmağı ile gıdıklar, ve erkek kadına kemerini verir. Eğer kadın ilgileniyorsa, geceyi onunla birlikte geçirmek için davet edildiğini belirtmek için  kadın erkeğin kemerini penceresine asacaktır. Başka zamanlarda ise doğrudan konuşurlar.

Mosuo’ların seçici olmadıkları düşünülebilir, ancak onlar basitçe partnerliğin hayat boyu sürmediğini anlama özgürlüğüne sahipler, yine de bazı “yürüyen evlilikler” uzun yıllar hatta onyıllar sürebiliyor.

Mosuo çocukları

Çocuklar anneleri ile birlikte ebeveynlerinin, büyükanne ve büyükbabalarının ve diğer torunların da bulunduğu aile evinde yaşarlar. Erkekler ortak odalarda uyurlar ve kadınların ise ilişkilerinin kontrolünde olmaları için özel odaları vardır. Cinsel ilişkiler sadece kadının odasında olur ve çok gizlidir, yine de gün içinde el tutuşmak gibi ufak jestlerle flörtleşebilirler.

Çok yaygın olmayan durumlara rağmen, eğer baba çocukları büyütmek için sorumlu olmak istiyorsa, aile evinde bulunmalı ve evin en büyük annesine bir çok hediye sunmalıdır. Eğer anne kabul ederse, erkek ailenin “fahri üye” olarak bir parçası olur, çocuğu ziyaret edebilir ve eğer istiyorsa orada kalabilir. Mosuo kültüründe, erkekler kız kardeşlerinin, teyze ve kız yeğenlerinin çocuklarını büyütmekle sorumludurlar ve bu rolü büyük bir sorumlulukla gerçekleştirirler.

Bu kültürün diğer ilginç bakış açısı ise; çocuklar çok küçük yaştan itibaren yaşamları için ideal bir partner bulma beklentisi olmadan eğitilirler. Bu  gelecek hayal kırıklıklarından kaçınmak için güzel bir yoldur. Aslında, bir Mosuo çifti ayrılmak istediğinde, çocuk üzerinde hiç çelişki, duygusal etki veya hiç olmayan ortak malların bölünmesi hakkında tartışmalar yoktur.

Dışarıdan bakıldığında bize tuhaf gözükmesine rağmen, bu uzun yıllardır bu şekilde yaşamakta olan bir kültürdür. Diğer yandan, iş bulmak amacıyla şehre göç edenler, geleneksel Batı tarzı evlilikleri kabul eder. Ve Himalayalar’ın gizli bir yerinde yaşayan Mosuo kültürünün dünyanın kalanında nasıl işleyebileceğini bilmemiz imkansız…

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.