Logo image
Logo image

Önce Gelmeyi Öğrenin, Önceliğiniz Sizsiniz

4 dakika
Hayatınızın filminde hep yardımcı oyuncuyu oynayıp hiç ana kahraman olmaz mısınız? Bu sadece kötü eleştirilere yol açacaktır... Bundan dolayı, önce gelmeyi öğrenmelisiniz. Ayrıca, kendi önceliğiniz haline gelmek iyiliğinizi de büyük bir miktarda arttıracaktır. Bunu yapmanın anahtarlarını öğrenmek için okumaya devam edin!
Önce Gelmeyi Öğrenin, Önceliğiniz Sizsiniz
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Önce gelip kendi önceliğiniz olmayı ve kendiniz ile ilgili daha fazla düşünmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bunu yapmak size huzur ve mutluluk verecektir. İnsanlar sizi bunun aksine ne kadar inandırmış olursa olsun, kendinizi ön plana koymak bencilce değildir. Hatta, başkalarının ihtiyaçları uğruna kendilerini değersizleştirmeyi tercih eden ve kendi ihtiyaçlarını unutan kişiler kısa bir süre sonra kendi değerlerini kaybederler, ve bu benlik saygılarını etkiler.

Platon’a atfedilen Alcibiades I adlı çalışmada Sokrates ile öğrencileri arasında, seyirciyi çok önemli bir şey yapmaya teşvik eden ilginç bir diyalog vardır: “Kendinize iyi bakın.”

Bu “bakım” anlayışı sadece fiziksel sağlığınıza ve iyiliğinize dikkat etmenin çok ötesine geçer. Yunan filozofu, burada her şeyden önce kendinizi tanıma ihtiyacından bahsetmiştir. Hayatınızdan en iyi şekilde yararlanmak, ve kendi ideal varlık durumunuza ulaşmak için bunu yapmalısınız.

Bu kişisel hedefe ulaşmak giderek daha karmaşık hale geliyor gibi görünmektedir. Dahası, psikoloji alanında da bariz olan bir şey, zaman içerisinde insanların ihtiyaçlarının daha da karmaşık hale gelmiş olmasıdır.

Örneğin, 60lar ile 80ler arasında, klasik kimlik krizi en yaygın sosyal problemlerden bir tanesiydi. Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilmek, ana sorulardı.

Şimdilerde bu biraz daha ileriye gitmektedir. Modern insanlar belirsizlik ve dengesizlikler ile dolu bir dönemde yaşar. Bunların hepsi de, kendinize kim olduğunuzu sormanın yanında, neredeyse her zaman “hayatta kalma modunda” olmanıza yol açar. Başka bir deyişle, ne bekleyeceğinizi ya da sıkıntıları nasıl fethedeceğinizi bilmezsiniz.

Bu; anksiyetenin, stresin ve her şeyin üstünde günümüzde çok yaygın olan bir problemin sebebidir: benlik saygısı eksikliği. Bundan dolayı önceliğiniz ne buna bakmalı ve kendinizle ilgili biraz daha fazla düşünmelisiniz. Değerlerinizi güçlendirin, ve önceliklerinizi düzenleyin. Çünkü, kendinizi güçlendirmek kendi kendinize büyümenizi destekler.

Some figure

Önce Gelmeyi Öğrenin – Bunu Yapmanın Anahtarları

Sosyologlar insanların giderek daha bireyselleştirilmiş, atomize bir dünyada yaşadıklarına ve bunun karşılığında hareket, eylem ve seçimlere dair daha büyük bir kapasiteye sahip olduğumuza dikkat çekerler. Bununla birlikte, bu bağlamın ve yaşam tarzının içerisinde her zaman memnuniyet yoktur. Dahası, mutsuzluk ve boşluk hissi de tekrar eden durumlardır.

Bu gerçeği açıklayıp gerçek hale getiren birçok neden vardır. Ancak, kendinizi hak ettiğiniz gibi değerlendirememek bunlardan bir tanesidir. Bu sözde bireysellik iki ucu keskin bir kılıç gibi görünmektedir çünkü trendlere açık kalırsınız. Toplumun çaldığı ritmi ve diğer insanların beklentilerini takip edersiniz.

Benzer şekilde, duygusal ilişkiler de bağımlılığa dayanır ve diğerlerine öncelik vermek şeklindeki kötü alışkanlık da fazlasıyla görünür. Hayatınızdan oluşan oyunda destekleyici bir role sahip olmak nadiren iyi öz-değerlendirmelere yol açar. Er ya da geç aynaya bakarsınız ve gördüğünüz şeyi sevmezsiniz.

Aynada gördüğünüz bu kişiyi sevmeyeceksiniz çünkü onunla özdeşleşemeyeceksiniz. Bundan dolayı, kendinizi düşünmeyi öğrenmenizin zamanı geldi. İşte bunu yapabilmeniz için bazı anahtarlar.

Fiziksel ve Zihinsel Dinlenme

Çok fazla sorumluluğunuz olduğunda ve başkalarına öncelik vererek birkaç yıl geçirdiğinizde hem zihinsel hem de fiziksel bakımdan tükenmeye başlayacaksınız. Bu durumlar sadece enerjinizi tüketir, ruh halinizi etkiler ve motivasyonunuzu bozar.

Bu şartlar altında, insan, diğer insanlar bir yana, kendilerine bile yardımcı olamaz. Bundan dolayı kendinize dinlenme izni vermelisiniz. Örneğin, gücünüzü geri kazanmak ve düşüncelerinizi tekrar gözden geçirmek için birkaç gün ayırın. Sonrasında, günlük olarak, birkaç saatinizi sadece kendiniz için ayırın.

Bu yalnızlık anları kendi kimliğiniz ve kişisel ihtiyaçlarınızla iletişim kurmanıza yardım edecektir.

Some figure

Sevdiğiniz Şeyi Yapın, Tutkunuz Önceliğiniz Olmalı

Kendinizi düşünmeyi öğrenmek için bir şeyi aklınızda tutun: hakkında tutkulu olduğunuz şeyler sizi tanımlar. Bundan dolayı, diğer insanlara yardım etmek için, partnerinizin hobileri için, ya da aileniz ve arkadaşlarınız için bu şeyleri bir kenara koymayın. Kendinizi bu şekilde konumlandırın, çünkü sevdiğiniz şeyleri yaptığınızda ilham alır ve enerjinizi yeniden kazanırsınız. Elinizden gelenin en iyisini yaparsınız ve tüm varlığınıza bir denge hakim olur.

Bundan dolayı, eğer beklettiğiniz bir hayaliniz varsa, ona odaklanın. Eğer hobileriniz varsa, onları bırakmayın. Onun yerine, sizinle sonsuza dek kalacak bir şey yaparak, sizi tatmin edecek bir şey yaparak, her günü yaşamaya değer kılın.

Hayat Sadece Bir Şeyler Yapmak İle İlgili Değildir

İnsanlar hayatlarını bir şeyler yaparak geçirir. Sabah evden çıkarsınız, sonrasında işten dönüp alışverişe gidersiniz. Sonra günlük işlerinizi yaparsınız, akşam yemeği yersiniz, uyursunuz, plan yaparsınız… Peki, bu günlük dinamiklerin arasında iyi hisler ve duygular nerede? Kendinizi düşünmeyi öğrenmek için bilmeniz gereken bir şey vardır: önceliklerinizden biri de hissetmek olmalıdır.

Yapmak ve hissetmek birbirini dışarıda tutan şeyler değillerdir, buna dikkat edin. Sır, günlük işlerinizi sizi tatmin edecek bir şekilde ele almaktır. İş sorumluluklarınız motive ediciyse ve sizin bir insan olarak büyümenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyorsa bu daha da iyidir.

Ayrıca, etrafınızdaki insanlar ile kaliteli zaman geçirdiğinizden de emin olun. Diğer yandan, eğer partneriniz, arkadaşlarınız, aileniz ya da iş arkadaşlarınızla hayatınız sizi tatmin etmiyorsa ve size zevkten fazla üzüntü getiriyorsa, bu sadece kendi mutsuzluğunuza yatırım yaptığınız anlamına gelir.

Some figure

Benlik Saygınızı Arttırın ve Kendi Önceliğiniz Olmayı Öğrenin

İhtiyaçları olduğunda kendilerine öncelik vermeyi öğrenen bir kişi, benlik saygısı ile etkileşim halinde olan bir kişidir. Çünkü kendinizi pozitif bir ışık altında gördüğünüzde ve değerli, cesur ve zorluklar ile yüzleşip hayallerinize ulaşmak için gereken becerilere sahip hissettiğinizde psikolojik gerçekliğiniz değişir ve kendinizi gerçekleştirdiğinizi hissedersiniz.

Benlik saygısı her şeyi besler. Kimliğinizin magması ve hedeflerinize ulaşabilme becerinizi geliştiren köklerdir. Bundan dolayı, nasıl hissettiğiniz benlik saygınızı nasıl beslediğinize bağlıdır.

Hayatınızın hikayesindeki ana kahraman olmak daha büyük bir bütünlük ile ilerlemenizi sağlar ve arzularınızın yanında değerlerinizi, davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve sözlerinizi de gerçekliğiniz ile paralel bir şekilde ayarlamanıza yardım eder.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.