Logo image
Logo image

Nöropsikolojik Rehabilitasyon Alanında Atılımlar

3 dakika
Yeni teknolojilerin sağlık alanında geniş bir kullanım alanı vardır. Web uygulamaları ve sanal gerçeklik gibi araçlar nöropsikolojik rehabilitasyon alanında zaten kullanılmaktadır. Bu makalede, avantajlarını ve ondan en iyi şekilde yararlanmak için en yaygın araçları öğreneceksiniz.
Nöropsikolojik Rehabilitasyon Alanında Atılımlar
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni teknolojiler, sadece insanların yaşamları üzerinde değil, aynı zamanda nöropsikolojik rehabilitasyon gibi sağlık alanının diğer önemli alanlarında da etki yarattı. Nöropsikolojide, yeni teknolojiler yıllardır gelişiyor. Bu, uygun maliyetli ve kullanımı kolay olan yeni ve hassas ölçüm aletlerinin geliştirilmesine olanak sağladı. Diğer yandan, bu yeni teknolojiler nöropsikolojik rehabilitasyon alanında nispeten yenidir.

Nöropsikolojik rehabilitasyon için avantajlar

Nöropsikolojideki yeni teknolojiler, kullanıcılar için daha fazla erişim olanağı sağlar. Örneğin, hareket etmekte zorluk çeken hastalar için harika bir araç haline gelmiştir. Aynı şekilde, bilgisayar destekli yardım, kullanıcıya bağlı olarak daha kesin veriler elde etme ve tedavileri kişiselleştirme şansı verir.

Öte yandan, bireylerin ve grupların bakımını kolaylaştırarak, kamu veya özel tesislerdeki hasta sayısını azaltır. Ayrıca, bu yeni teknolojiler aynı anda birkaç hastayı tedavi edebilir.

Some figure

Bu teknolojilerin, ne kadar gelişmiş olursa olsun, profesyoneller tarafından takip edilmesi gerekse de, değerlendirme ve müdahalelerde tarafsızdırlar. Aynı şekilde, her zaman protokolleri takip eder ve uyaranların veya diğer egzersizlerin tam olarak tekrarlanmasını sağlarlar. Yeni teknolojiler ayrıca bir hastanın tedavisini izlemeyi de kolaylaştırır.

Son olarak, hastanın yeni teknolojilere aşina olması, ona tıbbi müdahalelerine daha az resmi bir bakış açısı kazandırıyor gibi görünüyor. Bu mantığa aykırı olsa da, kullanıcıya diğer geleneksel yöntemlerden daha fazla motivasyon sağlıyor. Bu yeni teknolojiler, hastanın yeteneklerini eğitirken veya rehabilite ederken daha rahat bir iş yaptığını hissetmesini sağlayabilir.

Dezavantajları nelerdir?

Yeni teknolojiler nöropsikolojik rehabilitasyonda pek çok fayda sağlasa da, kusursuz olmaktan çok uzaktır. Bu teknolojileri kullanırken, bir işlem sırasında her zaman kalitatif bilgi elde etmek mümkün değildir.

Ayrıca, kullanıcının bu yeni teknolojileri nasıl kullanacağını bilmesi gerekir. Bu sadece onları nasıl elde edeceğinizi bilmekle ilgili değildir, bilgi eksikliği aynı zamanda tedaviyi de etkileyebilir.

Hangi aletlere ihtiyacım var?

Yeni teknolojiler bilişsel tedavi ve özel rehabilitasyon sağlayabilir. Bu araçların bazıları çocuklar, yaşlılar, engelliler ve benzerleri gibi belirli gruplar için oluşturulmuş olsa da, her tür popülasyonda kullanılabilir.

Günümüzde nöropsikolojik rehabilitasyonda en çok kullanılan yeni teknolojilerden ikisi bilgisayar yazılımları ve sanal gerçekliktir.

Some figure

Bilgisayar yazılımları

Bunlar, bilişsel tedavi için bilgisayarlı araçları içerir. Günümüzde bu açıdan pek çok seçenek vardır, ancak hepsinin etkili veya geçerli olduğu kanıtlanmamıştır.

En çok kullanılan platformlardan biri NeuronUp’tır. NeuronUp, bilişsel stimülasyon ve rehabilitasyon vermenizi sağlar. Bunu, temel bilişsel işlevler, günlük işler ve sosyal beceriler için alıştırmaları birleştirerek yapar. Ayrıca geleneksel yöntemlerle beraber kullanılabilir.

Yaşlılara yönelik bilişsel eğitim amaçlı yazılımlar için birçok seçenek vardır. Örneğin, Mementia, Kwido veya VITRA-EL, bilişsel bozukluğu veya demansı olan sağlıklı yaşlıların, özellikle kendileri için tasarlanmış basit oyunlarla bilişsel işlevlerini eğitmesini sağlar.

Öte yandan, CloudRehab gibi oturumu uzaktan kontrol ederek eğitim sağlayabileceğiniz birçok uygulama vardır. Bu, beyin hasarı veya hareketlilik sorunları olan ve bu nedenle nöropsikolojik rehabilitasyona ihtiyaç duyan kişilere yönelik ücretsiz ve mobil bir uygulamadır. CloudRehab, hastaların aynı egzersizleri evde yapmasına, internete bir video yüklemesine ve evlerinden çıkmadan profesyoneller tarafından denetlenmesine olanak tanır.

Some figure

Sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik size zengin ortamlar yaratma şansı verir, bu nedenle değerlendirmeler ve müdahaleler daha ekolojik ve geneldir. Ayrıca, bu yeni teknoloji nerede egzersiz yaptığınızı kontrol etmenizi sağlar. Nöropsikolojik rehabilitasyonunuza devam etmek için şehirler, evler veya özel alanlar oluşturabilirsiniz.

Sanal gerçeklik, rehabilitasyon alanında hala gelişen bir teknolojidir. Bununla birlikte, hareketlilik sorunları olan hastalar ve yaşlılar için pek çok iyi sonuç alınmıştır.

Sanal gerçeklik araçlarına bir örnek olarak, size biofeedback (nöroterapi) yapma şansı veren VinCI’den bahsedebiliriz. Bu, ilerlemenizin farkında olduğu ve ihtiyaçlarınıza uyum sağlamak için kendini değiştirebileceği anlamına gelir.

Nöropsikolojik rehabilitasyonun geleceği

Teknolojilerin hızla geliştiğine şüphe yok. Bu, nöropsikolojik rehabilitasyon için daha fazla aracın geliştirilmesi açısından harika bir haberdir. Şu an itibariyle, rehabilitasyonu daha erişilebilir kılan birçok araç var.

Geçerlilikleri ve etkinlikleri hala test ediliyor olsa da, bu teknolojiler kesinlikle faydalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Soto Pérez, F. Franco Martín, M. y Jiménez Gómez, F. (2010). Tecnologías y neuropsicología: hacia una ciber-neuropsicología. Cuadernos de neuropsicología, 4(2), 112-130.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.