Logo image
Logo image

Nöro Linguistik Programlamanın Hayatınızı Değiştirecek 3 Özelliği

3 dakika
Nöro Linguistik Programlamanın Hayatınızı Değiştirecek 3 Özelliği
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

NLP (nöro-linguistik programlama), yani Algısal Davranış Kontrolü, gerçekliği algılama ve anlama yolumuzu değiştirmede fazlasıyla etkilidir. Düşüncelerimiz ve hislerimizin çevremizdeki her şeyi şekillendirdiğini unutmamalıyız. Bu yüzden, doğru değişiklikleri yapmak için NLP tekniklerinin kullanımıyla ilgili farkındalık kazanmak önemlidir.

Belki de nöro linguistik programlamayı duymuşsunuzdur. Bu bir psikolojik teoriden çok daha fazlası; bunu, bizi insan olarak geliştiren bir grup strateji olarak görebiliriz. 70’lerde, Richard Bandler ve John Grinder, insanların kendileri için amaçladıkları şeyleri tamamlaması isteğiyle bunu ortaya çıkarmıştır.

“Sadece düşündüklerimizin bir sonucuyuz.”

– Buddha

Öte yandan, bazı kişilerin de NLP’yi eleştirdiğini ve sahte bir bilim olarak gördüğünü belirtmeliyiz. Bununla birlikte, NLP stratejilerinin birçok durumda kullanışlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca psikolojik bir bakış açısıyla da çok ilginç bir konudur. 

Temel amaçlarından biri nörolojik işleyişlerimizi ve dili, deneyimler aracılığıyla edindiğimiz davranış biçimleriyle bağlamaktır. Yani bilişsel temsillerimizi düzelterek ve sabit zihinsel haritalara verdiğimiz önemi azaltarak, aşamalı olarak daha esnek davranış biçimleri oluşturmaya başlayabiliriz.

NLP, dünyayı daha özgür, daha olumlu ve mutlu bir şekilde görebilmek için içinde bulunduğumuz gerçekliği değiştirmenin ve zihnimizi buna göre şekillendirmenin ilginç ve kullanışlı bir yoludur.

Some figure

1. Ayrılma tekniği

Nöro-linguistik programlama, güven eksikliğimiz gibi sahip olduğumuz anksiyete ve stres, bazı aktivite ve süreçlerdir, kalıcı durumlar değildir.Bu yüzden bu süreçleri kontrol etmek ve bize karşı değil bizim için çalışacak şekilde değiştirmek gereklidir.

Bunu başarmanın bir yolu ayrılma tekniğidir. Bu tekniğin adımları şu şekildedir:

 • Artık hissetmek istemediğiniz hissi belirleyin ve bunu zihninizden çıkarın. Bu sinir, üzüntü, korku, hayal kırıklığı gibi birçok şey olabilir.
 • Genellikle bu şekilde hissetmenize sebep olan belli his ya da duruma odaklanın. Örneğin: Ne zaman iş arkadaşımın arkamdan konuştuğunu öğrensem sinirleniyorum.
 • Sanki bir filmdeymiş gibi o sahneyi canlandırın. Sonra arkasına, onu dram olmaktan çıkaracak eğlenceli bir film müziği koyun. Sonra, olumsuz hissi azaltmak için bu sahneyi aklınızda birkaç kere oynatın. Bu şekilde işlerin sizin kontrolünüzde olduğunu ve bu durumun önemli olmadığını hissetmeye başlayacaksınız. Hatta artık bu durum size komik bile gelebilir. Kızgınlığınız bu şekilde yok olmuş olmalı.

2. Yeniden yönlendirme

Nöro linguistik programlama tekniklerinden ikincisi, ne kadar açık gözükse de kullanmadığımız ya da doğru kullanmadığımız bir şeydir. Eğer takıntılı bir biçimde sürekli kötü şeyler olacağını ve her şeyde en kötü ihtimali düşünürseniz, gerçekten de başınıza kötü bir şey gelmesine sebep olabilirsiniz.

Örneğin, bazı insanlar eşleri onları terk ederse ne olacağını düşünmekten kendilerini alamazlar. Bu onları o kadar üzer ki kıskançlık, güvensizlik ve birçok yıkıcı duygu içeren takıntılı davranışlar geliştirirler. Sonra da en büyük korkuları gerçeğe dönmüş olur: eşleri bu hallerine katlanamadığı için onları terk eder.

 • NLP tekniklerinden biri anlamını değiştirmedir. İlgimizi korkudan alııp daha yapıcı şeylere doğru yeniden yönlendirdiğimiz bilişsel bir tekniktir.
 • Örneğin, eşinizi kaybetme korkusuna odaklanmayı bırakıp onunla kaliteli zaman geçirmeye odaklanmalısınız.
 • Yalnız kalma korkunuzu, kendi sorumluluklarınızı kabul etmeye çevirebilirsiniz. Böylece, kendinizi yeterince sevmeyi öğrenir ve korkularla sıkışıp kalmaktansa güçlü olmayı öğrenirsiniz.
Some figure

3. Nöro-linguistik programlama: çapalama tekniği

Çapalama tekniği kişisel gelişim için klasik bir NLP tekniğidir. Peki ya “çapa” nedir? Çapa uyarıcı ve duygu arasındaki bağlantıdır. Burada amaç, daha uygun ama güçlü bir düşünce yapısına erişmektir. Bu, daha sonra yapmanız gereken şeyde daha başarılı olmanızı sağlar.

“Kendinizi ne zaman çoğunluğun yanında bulursanız, biraz durmdüşünüp taşınma zamanı gelmiş demektir.”

– Mark Twain

Size endişe veren ya da güvensiz hissettiren durumları düşünün: sınavlar, topluluk önünde konuşmak, hoşlandığınız birine yaklaşmak, vb. Eğer doğru ruh halinde olmayı başarabilirseniz bu gibi durumlardan tereyağından kıl çeker gibi kurtulmanızı sağlayacak motivasyon ve özgüveni elde edersiniz. İşte NLP prensiplerine uygun olarak çapalama tekniğini uygulamak için birkaç adım:

 • Öncelikle nasıl hissetmek istediğinizi belirleyin: kendine güvenli, mutlu, sakin…
 • Sonra bu olumlu hisleri yoğun bir şekilde yaşadığınız bir zamanı hatırlamaya çalışın.
 • Bu anınıza odaklanın ve aklınızda onun bir fotoğrafını çekin.
 • Şimdi çapalama tekniğini uygulayabilmek için kendinize ait bir cümle seçin: “Huzurluyum” ya da “Sukünet” ya da “Her şey güzel olacak” gibi bir cümle olabilir.
 • Zihninizle bütünleşene kadar bu cümleyi tekrarlamalısınız (istenen bir duygu, anı, görsel, çapa kelimesi). Bu sayede, ihtiyacınız olduğu anda otomatik olarak gerçekleşecektir.
Some figure

Nöro linguistik programlamanın etkileyici dünyasını merak ediyor musunuz? İşte bunun için iyi bir sebep; bu tamemen herkese uygundur ve her insanın bunu yapabilmek için büyük bir potansiyeli vardır. Daha fazla bilgi için “NLP’ye Giriş” ve “NLP ile İnanç Sistemini Değiştirmek” isimli kitapları okuyabilirsiniz. Eğer bu konunun derinlerine inmek ve hayatınızı değiştirmek istiyırsanız bu kitaplar gayet kapsamlı ve mükemmeldir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.