Noah Wall, Beyin Büyümesi Olan Çocuğun Hikayesi

Noah Wall, beyin büyümesinin bir efsane olmadığının yaşayan bir kanıtıdır. Çok küçük bir beyin parçasıyla doğan bir çocuğun, nasıl normal bir çocuğa dönüştüğü bilim için hala net değildir.
Noah Wall, Beyin Büyümesi Olan Çocuğun Hikayesi

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2021

Bir insanda anatomik açıdan beyin büyümesi görüldüğü için Noah Wall’un hikayesi oldukça şaşırtıcıdır. Şüphesiz ki, bu durum bilim alanında bir merak uyandırmıştır ve konu meraktan öteye geçmektedir. Bu konu aynı zamanda insan beyni ile ilgili bilgi dağarcığını genişletmektedir.

Kısacası, beyin büyümesi ile ilgili bu şaşırtıcı hikaye Noah Wall isimli İngiliz bir çocuğa ait. Beyninin sadece %2’si ile doğmuştur. Yaşayabilmesi bile bir mucizedir. Her şeyden daha inanılmaz olan şey ise; yıllar içinde ve bakım ve tedaviler sayesinde normal beyin hacminin %80’ini geliştirmeyi başarmasıdır.

“Hayatın, senin oluşturduklarının haricinde sınırları yoktur.”

– Les Brown

Bu olağanüstü beyin büyümesi vakası ile ilgili detayları gözden kaçırmak imkansızdır. Burada, Noah’nın ebeveynlerinin verdiği savaştan bahsediyoruz. Bu çocuğun şu anda hayatta olması annesi ve babası sayesindedir. Bu hikaye kesinlikle bazı sınırların sadece zihinde var olduğuna dair bir örnektir. Bu, kusursuz bir inanç, çaba ve sebat vakasıdır.

hamile göbeğini tutan anne

Noah Wall’un Durumu

Shelly Wall, bir çocuğa sahip olmayı dünyadaki her şeyden daha çok istedi. Anne olacağını öğrendiğinde çok mutluydu. Fakat, bu mutluluk uzun sürmedi. Dikkatli bir muayeneden sonra, korkutucu, her şeyi değiştirecek bir haber aldı. Basitçe, doktorlar ona oğlunun ileri düzeyde spina bifida vakasına sahip olduğunu söyledi. Bu, fetüsün omurgasındaki iki kanalın hala açık olduğu anlamına geliyordu.

Kötü haber sadece bununla kalmadı. Doktorlar, çocuğun, gri maddenin gelişimini engelleyen bir beyin tümörüne sahip olduğunu buldular. Diğer bir deyişle, beyinde sıvı vardı. Bu ciddi anomalileri düzeltmenin bir yolu olmadığı için doktorların tavsiyesi annenin kürtaj olmasıydı. Anne umutsuzdu, oğlunu sınırlar ile dolu bir hayat bekliyordu.

Aslında, onlara göre çocuk doğumdan bile sağ çıkamayacaktı. Çıksa bile, hayatı boyunca çok ciddi fiziksel ve zihinsel engellere sahip olacaktı. Shelly ve eşi Rob yine de hamileliğe devam etmek istediklerine karar verdiler. Aynı zamanda, çocuklarının cenazesini de hazırlamaya başlamışlardı.

Beyin Büyümesi Vakası

Doktorlar çiftin kararına saygı duydular fakat doğumda yaşama döndürmeme kararı aldılar. Bunun anlamı, eğer Noah nefes alamazsa acil durum müdahalesi yapılmaması demekti. 6 Mart 2012’de Shelly 12 doktorun bulunduğu bir sezaryen ameliyatına girdi.

Bebeği, spina bifidayı onarmak ve kafasının çoğunu dolduran beyin omurilik sıvısını boşaltmak için hemen ameliyathaneye götürdüler. Herkesi şaşırtacak şekilde, bebek sadece yaşamakla kalmadı, aynı zamanda operasyon da tam bir başarı ile sonuçlandı.

Noah’nın çocukluğu doktorlar, ameliyatlar, hastane ziyaretleri ile geçti ve ebeveynleri de ona bakabilmek ve onu büyütebilmek için çok büyük uğraşlar verdiler. Küçük yaşında fiziksel terapi, bilişsel egzersizler ve fiziksel aktiviteler içeren nörofiziksel terapi gördü. En sonunda istedikleri şeye ulaştılar: Noah’nın beyni büyüdü.

beyin büyümesi

Umutla Dolu Bir Dünya

Noah’nın durumunun ilerlemesi hayatının ilk üç yılında gerçekleşti. Beynin bir bölümünün diğer bölümlerin işlevlerini öğrenmeyi nasıl başardığı ve bunun beyin büyümesi ile sonuçlanması henüz nörologlar için açıklığa kavuşmuş bir konu değildir. Herkesi şaşırtacak şekilde, Noah’nın vakası bilim tarafından çok detaylı incelenmemiştir.

Noah, beyninin hacminin %80’ini geliştirebilmeyi başarmıştır ve yaşıtları ile neredeyse aynı duruma gelmiştir. “Neredeyse” dememizin sebebi ise, kollarını ve bacaklarını hareket ettirme kabiliyetini henüz öğrenememiştir. Fakat tek bacağını hareket ettirebildiği bir anı vardır.

Noah’nın ebeveynleri için bu yolculuk çok külfetli olmasına rağmen heyecanlı geçti. Hikayelerini paylaşmaya karar verdiler ve “Hugs for Noah“ isimli bir blog yayınladılar. Bu vaka ile ilgilenen nörolojist Claire Nicholson, çocuğun yaşama arzusundan çok etkilenmiştir. Noah’nın “olağanüstü ebeveynlere sahip olağanüstü bir çocuk“ olduğunu söylemektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Balari, S., & Lorenzo, G. (2016). La biología evo-devo, el crecimiento del cerebro y la evolución del lenguaje. Ludus Vitalis, 18(33), 49-77.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.