Logo image
Logo image

Nezaket, Kendine Güvenin Üzerinde Olmamalı

3 dakika
Nezaket, Kendine Güvenin Üzerinde Olmamalı
Son Güncelleme: 24 Kasım, 2017

Şu an “Sahiden nezaketin ilişkide bir sorun teşkil edebileceğini mi söylüyorsun? Bizim sorunumuz bu olsun isterim!” diyebilirsiniz. Ama sözlerimi tekrar ediyorum zira şarkıcı ve sözcü   Ricardo Arjona’nın da dediği gibi “kendinizi yaşlanmış ve partneri olmayan biri olarak hayal etmek, kalbinizle yapmanız gereken bir seçimi aklınızla yapmanıza sebep oluyor.” İşte tam burada hata yapıyoruz.

Ne kadar inanılmaz ve saçma gözükse de nezaket ve yanlış anlaşılmış duygular bir ilişkide ciddi bir sorun oluşturabilir. En soylu niyet bile bozulup acı, öfke ve yanlış anlamaya dönüşebilir…

“İşte bu yüzden asla mükemmel çift olamayacağız. Yalnızca aritmetikte bir artı birin iki ettiğini kabul etmedikçe.”

– Julio Cortazar

Bilim ne diyor?

Nezaketin bir ilişkiye getirebileceği sıkıntıları anlamak için Toronto Üniversitesinden bir grup araştırmacının bir kaç sene önce bu konuda yürüttüğü çalışmayı görmek doğru olacaktır.

Araştırmaya göre partnerlerden biri itiraz etme kabiliyetini gösteremezse, nezaket ilişkide ciddi bir sorun halini alabilir. Kişi, nezaketi kendi ihtiyaçlarını karşılamaya tercih ederse ilişki bu durumdan muzdarip olacaktır. 

Some figure

İnsanların sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca öyle ya da böyle empati gösteren varlıklarız. Ama bu aşırı durum, çifti oluşturan kişilerden birinin sırf çatışmadan kaçmak için katlanılmaz bir durumu kabul etmesine neden olabilir.

Çalışmada araştırmacılar aşırı empati ve yüksek nezakete sahip kişilerin partner seçiminde ciddi sorunlarla karşılaştıklarını çünkü daha sonra kendilerini suçlu hissetmekten korkarak reddetme kabiliyetini gösteremediklerini ortaya koymuştur. 

“Tatminkar ve istikrarlı ilişkiler yaşayan kişiler, dengeli varlıklardır. Bir boşluğu dolduracak birini aramıyorlardır. Kendi değerlerini biliyorlardır.”

– Andrew Matthews

Nezaket ilişki için sorun haline geldiğinde

Aşırı empati ve nezaket, ilişkilerde kötü kararlara yol açabilir. Uzun süre devam ederse ciddi hastalıklar ve psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bazı tedbirler almak önemlidir.

Sıra dışı gözükse de “hayır” demeyi bilmek önemlidir. Daima kibar ama aşırıya kaçmadan davranmalısınız. Zamanında bir ret, çok büyük bir zihin egzersizi olabilir. Herkes hayır demeyi bilmez ama rahatsızlık verici durumlardan kurtulmak için gereklidir bu.  

Bir çiftte nezaket, suçluluk hissiyle bağlantılandırılabilir. Daima belli sınırlar içinde olacak şekilde bazı ilgilerinizi  partnerinizin önüne koymak, suçluluk hissetmek için sebep değildir.

Some figure

Bir partnerin nezaketinin, düşük öz güvenle ilgili olduğu durumlar da vardır. Aşırı yardımsever kişiler, aslında kendi güvensizliklerini gizliyor olabilir. Kabul ettiklerini göstermek için her şeyi kabul etmeyi tercih ederler.

Yakından bakarsak suçluluk, “hayır” diyememe veya düşük öz güven, daima öz güven eksikliğiyle ilişkilidir. Bu bakımdan bir profesyonel tarafından el konulması gereken ciddi vakalar vardır. 

Bu durumlardan kaçınmak mümkün mü?

Bir ilişki asla güvensizlik ve sorunlar çukuruna dönüşmemeli. Mükemmel olamasa da sevdiğiniz kişiyle ilişki, hayat kalitenizi iyileştiren bir durum olarak düşünülmelidir. Aksi halde, durumun koşullarını yeniden ifade etmek doğru olacaktır. Bu türden bir ilişkiye sahip olduğunuzun bazı işaretleri şunlardır:

  • Sürekli olarak özveriyle teslim olan ama yeterli karşılık alamayan biriyseniz.
  • Birinin nezaket ve iyi davranışlarınızı istismar ettiğini düşünüyorsanız belki de durumu tekrar ele almalısınız.
  • Sağlıklı nezaket çoğu zaman iyimserlikle birlikte yol alır. Ne var ki partneriniz bu bakımdan rahatsızlık duyuyor. Partnerinizin saf ya da hatta “salak” denecek denli iyilik gösterdiği fikrine kapılabilirsiniz. Bu durum aşırıya kaçarsa, şüphe etmek için neden vardır.
  • Partnerinizin sizi ciddiye almadığını ve nezaketinizin sahte bir mutluluğa karşılık geldiğini düşündüğünü fark ederseniz, muhtemelen doğru kişiyle değilsiniz. 
Some figure
  • Partneriniz kişiliğinizi ve iyimserliğinizi güçlendirmiyor ve sizin için bir güvensizlik kaynağı oluyorsa.

Kısacası, nezaket gibi güzel ve hayranlık verici bir şey bir mutsuzluk ve ilişki sorunu kaynağı olursa, o ilişkide bir şeylerin dağıldığı aşikardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.