Neden Yardım İstemek Bazı İnsanlara Zor Gelir?

İnsanlar sosyal yaratıklardır. Bunun bir sonucu olarak en büyük avantajlarımızdan bir tanesi birbirimize yardım edebilmemizdir. Ancak, bazı insanlar yardım isteyemez. Bugün bu problemin kökeni olan nedenlerden ve bu kategoriye dahilseniz neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.
Neden Yardım İstemek Bazı İnsanlara Zor Gelir?
María Vélez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Vélez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkes zor zamanlardan geçer. Ancak, bazı insanlar için yardım istemek çok zordur. Bunun kökenindeki neden değişiklik gösterir ancak sonuçları aynıdır. Yardım olmaksızın bir yerde takılıp kalırsınız ve ileri gidemezsiniz.

Bazı insanlar için yardım istemek zordur çünkü onlara göre bu bir zayıflık göstergesidir. Diğerleri ise bunu yapmak için gereken sosyal becerilere sahip değildir ya da kime döneceklerini bilemezler.

Bundan dolayı, problemleri ile tek başlarına yüzleşirler. Hatta bazı insanlar başarısız olmayı tercih eder. Bir kişinin yardım istemekte zorlanmasının nedenlerinden bazıları şunlar olabilir:

Yardım istemek yerine tek başına oturan bir kadın.

Yanlış İnançlar Yüzünden Yardım İstemek Zor Hale Gelir

Pek çok insan, onlardan yardım isteyerek ya da kendilerini dinlemelerini isteyerek başka bir insanın zamanını harcamanın yanlış olduğuna inanır. Diğer yandan, diğer insanların onların problemi ile başa çıkmaktan çok daha iyi yapacak işleri olduğuna inanabilirler.

Bu inanç çok popülerdir ve insanların kendilerini diğer insanlardan uzaklaştırmalarına ve yardım istemekten kaçınmalarına neden olur.

Girişkenlik Eksikliği

“Girişken haklar beyannamesi” başkalarının size yardım etme ya da etmeme hakkına sahip olduğunun farkında olduğunuz sürece yardım istemek hakkını da içerir.

Girişken olmak kendi ihtiyaçlarınızı savunmak ve inandığınız, düşündüğünüz ya da ihtiyacınız olan şeyleri açık bir şekilde ifade etmekten başka bir şey değildir.

Düşük Benlik Saygısı

Bu faktör bir önceki ile ilgilidir. Yardım isteyememek düşük benlik saygısı ile ilgilidir. Çünkü benlik saygısı düşük olan bir birey kendi ihtiyaçlarını küçümser ve ihmal eder, ve diğer insanların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyar.

Düşük benlik saygısı olan insanlar genellikle kendilerine çok sert davranır. Bundan dolayı yardım istemek ihtiyacını kendi yetersizliklerini ya da zayıflıklarını teyit eden bir şey olarak yorumlarlar.

Sorumluluklardan Kaçınmak

Başka bir neden, bazı insanların yardım istemek zorunda kalmamaları gerektiğine inanmalarıdır. Bunun yerine, eğer zor bir zamandan geçiyorlarsa yardım önermenin diğer insanların sorumluluğu olduğuna inanırlar.

Gurur

Gurur insanların yardım istemeyi zor bulmasının ana sebeplerinden biridir. Bir şeyleri kendi başına yapmak son derece tatmin edicidir. Zorlukları kendi başınıza atlatmak onay vericidir ancak aynı zamanda iki ucu da keskin olan bir kılıçtır.

Bir yandan, özellikle de başarısız olursanız, gurur diğer insanları yardım etmemeleri dolayısıyla suçlamayı kolay hale getirir. Eğer motivasyonunuz gurur ise, engelin üstesinden gelmek zor bir şeyi başardığınız için kişisel bir tatmin yaşamaktan çok başkalarına yeteneklerinizi göstermek ile ilgilidir.

Negatif Deneyimler

Bazen insanlar yardım istemekte zorlanırlar çünkü geçmişte canları acıtılmıştır. Eğer daha önce yardım istediyseniz ve reddedildiyseniz, gelecekte bunu tekrar deneme olasılığınız daha az olacaktır.

Reddedilme Korkusu

İnsanların yardım istememesinin bir başka nedeni de reddedilme korkusudur. Diğer insanların onlara yardım edemeyeceklerinden ya da bunu istemeyeceklerinden korkarlar.

Bundan dolayı, kendi yardım istemek hakkınızı değil de diğer insanların hayır deme hakkını reddedersiniz. Eğer durumunuz buysa bu hakkı anlamanız zordur ve negatif bir cevap almak konusunda güvensiz hissedersiniz.

Üzgün görünen, aşağıya bakan bir kadın.

Yararlı Bir Rehber

Eğer bu yazımızda anlattıklarımız ile özdeşleşiyorsanız yardım istemek ile ilgili bu ipuçları size yardımcı olabilir:

  • Probleminizi ve ne ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu açıklayın.
  • Kendinizi güvenle ifade edin. Yardım talep etme hakkınız olmadığı doğru olsa da, yardım istemek hakkınız var.
  • Diğer insanlara güvenin. İnsanların iyi niyetlerine ve dürüstlüklerine inanın. Size yardım edip edemeyecekleri hakkında açık olacaklarına inanın.
  • Cömert olun. Yardımı takdir edin ve anlayışlı ve sabırlı olun.

Eğer yardım istemek sizin için zorsa, kendinizi fazlasıyla yalnız hissederken bulursunuz. Kendinizi diğer insanlardan uzaklaştırırsınız, bu da onları tanımayı zor hale getirir ve pek çok hayal kırıklığına yol açar.

Bunu düzeltmek için yardım istemek hakkınız olduğu fikrini içselleştirmeye çalışın. Diğer insanlara yardım etmenin her zaman bir yük olmadığını unutmayın. Bunun aksine, başkalarına yardım etmek sizin iyiliğinizi arttıracaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.