Nasıl Yemek Yediğiniz Kişiliğinizi Tanımlar

Kasım 24, 2021
Görünüşe göre nasıl yediğiniz kişiliğinizle bağlantılı. En azından, oldukça meraklı bir deneyin önerdiği şey bu. Yemek yeme şeklinize göre en fazla on kişilik tipi tanımladı. Hangisiyle özdeşleşirsiniz?

Nasıl yemek yediğinizin kişiliğinizi belirlediğini düşünüyor musunuz? Juliet A. Boghossian’a göre öyle. Kişilik tiplerinin insanların yemek yerken nasıl davrandığına göre değiştiğini keşfettiği bir deney yaptı. Bu nedenle ne yiyeceğinizi özenle seçseniz de, aceleyle yeseniz de, yemeklerinizi karıştırsanız da…. Aslında tarzınız ne olursa olsun, kişiliğiniz hakkında bir şeyler söylüyor.

Nasıl yemek yediğiniz kişiliğinizi belirler

Deney, Food-ology şirketi tarafından gerçekleştirildi. California’da bulunan bu işletme, gıda ile ilgili alışkanlıkların kişilik özellikleri ve davranışsal eğilimlerle nasıl bağlantılı olduğunu araştırdı. Aslında deney, gerçekten de belirli yeme alışkanlıklarıyla bağlantılı belirli kişilik kalıpları olduğunu gösterdi.

Çalışma, on farklı kişilik tipi buldu. Araştırmayı, gıdayla ilgili davranışlar konusunda uzman olan Juliet A. Boghossian yönetti.

Birlikte yemek yiyen bir grup insan.

Yavaş yiyenler

Deneye göre, acele etmeden yemek yiyen, yemeklerinin tadını çıkaran ve iyi çiğneyen insanlar, kontrollü ve kendine güvenen insanlardır. Ayrıca, hayattan nasıl zevk alacaklarını bilirler.

Ayrıca yemek zamanlarındaki bu sakin davranış biçimi, kontrol veya kişisel güvenlik gibi alanlarda hayatlarının geri kalanını etkiler.

Hızlı yiyenler

Yiyeceklerini düzgün çiğnemeden yutan insanlar, birçok şeyi aynı anda yapmaya alışıktır.

Gergin ve oldukça dürtüsel insanlardır. Ayrıca sağlıklı bir şekilde rekabetçidirler ve olaylar karşısında bazen fevri olabilecek hızlı tepki verirler.

İlişkilerde, bu insanlar genellikle başkalarının çıkarlarını kendi çıkarlarının önüne koyar. Öte yandan, kendi alanlarına ihtiyaçları vardır.

Organizatörler

Yiyeceklerini renk, boyut veya türüne göre düzenleyen insanlar düzen ve temizlik ararlar. Onlar da sakin bir hayat isteyenlerdir. İş yerinde son derece düzenlidirler. Ancak beklenmedik ve stresli durumlar karşısında çok kararlı değillerdir.

Maceracı

Yemek maceraperestleri, yeni yemekler ve malzemeler denemeyi sevenlerdir. Risk almayı seven dışa dönük olma eğiliminde olan kişilerdir. Asla sıkılmazlar ve genellikle herkes tarafından sevilirler.

Ancak yalnız kalmayı sevmezler. Her zaman etraflarında başkalarına ihtiyaç duyarlar.

İçe dönükler

Deney , en içe dönük insanların her zaman aynı şeyi yiyen ve çok fazla yiyecek veya malzemeyi karıştırmayan kişiler olduğunu gösteriyor. Ayrıca analitik ve titizdirler.

Karıştırıcılar

Yiyeceklerini ve içeriklerini karıştırmaktan hoşlanan insanlar güçlü ve arkadaş canlısı olurlar. Ayrıca sorumlu olma eğilimindedirler.

Bununla birlikte, iş görevlerine öncelik vermek söz konusu olduğunda, iş yerinde pratiklikten yoksundurlar.

Dikkatsiz

Bu kişiler, yemek yerken veya içerken çok gürültü yapan , ağızları açık çiğneyen kişilerdir. Başkalarının kendileri hakkında ne düşündüklerini pek umursamazlar.

Açık sözlüdürler ki bu her zaman başkalarını memnun etmez. Ayrıca dikkatsiz davranışları yemek yemeye olduğu kadar hayatlarının diğer alanlarına da yansır.

Plancılar

Bu insanlar yemeye başlamadan önce yiyeceklerini iyice keserler.

Şimdiki zamandan çok gelecekte yaşarlar. Aslında, burada ve şimdi yaşamakta ve bundan zevk almakta zorlanan kişilerdir.

Telaşlı

Ne yiyecekleri hakkında her şeyi bilmek isterler. Genellikle aşırı meraklı insanlardır. Ancak meraklarına rağmen, konfor alanlarında kalmaya eğilimlidirler ve genellikle risk almazlar.

Hep aynı şeyi yiyenler

Aynı şeyi yeme eğiliminde olan insanlar genellikle analitik, titiz ve metodik insanlardır. Aslında, bazı durumlarda, zihinsel katılık koşullarında bulunan türden davranışlar sergileyebilirler.

hızlıca sandviç yiyen adam

Çözüm

Gerçekte, kişiliğiniz günlük olarak yaptığınız şeylerin çoğuna yansır. Doğal olarak buna yemek yemek de dahildir. Ancak mantıksal olarak, aynı kişilik tipine sahip tüm insanlar aynı şekilde yemek yemez.

Bununla birlikte, çalışmanın önerdiği gibi, yemek yeme de dahil olmak üzere belirli davranışlara yatkınlık yaratan belirli kişilik özellikleri olabilir.

Yemek yeme şeklinizi hiç düşündünüz mü? Daha da önemlisi, nasıl olduğunuz hakkında bir şey anlatıp anlatmadığını  hiç merak ettiniz mi?