Myers-Briggs Tip Göstergesi ve Jung

INTJ, ESTP, INFJ... Bu gizemli kodlar iyi bilinen Myers-Briggs kişilik testindeki farklı kişilik tiplerini simgeler. Bu enstrüman Carl Jung'un en ilginç teorilerinden bir tanesine dayanır: psikolojik tipler.
Myers-Briggs Tip Göstergesi ve Jung
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Myers-Briggs tip göstergesi en iyi bilinen kişilik araçlarından bir tanesidir. Ancak tüm bilimsel topluluk tarafından kabul görmemiştir. Bunun nedeni güvenilirlik ve geçerlilik standartlarını karşılayan bir test olmamasıdır. Yine de, MBTG hala son derece popülerdir.

İçe dönüklük, sezgiler, duygular ve yargı ile karakterize edilen INFJ kişiliği hakkında bir şeyler okumamış kim vardır ki? Ayrıca Carl Jung’un “ara bulucu” olarak adlandırdığı INFP kişilik tipi de sizde bir yankı uyandırabilir. Ne olursa olsun, bir gerçek bariz: INTJ ve ESTP gibi etiketler ile organize edilen bu harfler kesinlikle insanların dikkatini çekiyor ve meraklarını uyandırıyor.

Sınırlı olduğu noktalara rağmen bunun hala en çok kullanılan araçlardan bir tanesi olduğunu söylemek hata olmaz. Bu, öz rapor formatında tutulan bir tür envanterdir. Diğer bir deyişle, bu testi online bir şekilde kendi başınıza yapabilir ve kişilik tipinizin ne olduğunu keşfedebilirsiniz. Bu envanter 1942’de Katherine Briggs ve kızı Isabel Briggs-Myers tarafından geliştirilmiş olan standardı takip eder.

Bu enstrüman Carl Jung’un iyi bilinen kitabı Psikolojide Tipler‘e dayanır. Bunu bilmiyor olabilirsiniz ancak Jung içe dönüklük ve dışa dönüklük kavramlarını tanıtan ilk kişidir. Ayrıca, bu ikiliğe dayanarak sekiz kişilik tipini de oluşturmuştur. Myers-Briggs tip göstergesi testi ise bu tipolojiye dayanır ve bunun üzerine bir şeyler inşa eder. Bu test hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

“Kişi ışık figürleri hayal ederek değil, karanlığı bilinçli hale getirerek aydınlanır.”

– Carl Jung

Myers-Briggs tip göstergesine göre insanların dağılımı.

Myers-Briggs Tip Göstergesi Testi – Amacı, Özellikleri ve Güvenilirliği

Isabel Myers ve annesi Katherine, Jung’un teorisine denk geldiklerinde hayran kaldılar. Bundan dolayı bu teoriyi insanların bireysel farklılıkları daha iyi anlayabilmelerine yardımcı olmak için pratik bir şekilde uygulama sorumluluğunu üstlerine aldılar. Diğer bir deyişle, insan kişiliğine dair anlayışı derinleştirmek ve bu şekilde insan potansiyeli ve sınırlamalarına yaklaşımı kolaylaştırmak istediler.

Bu göstergeyi II. Dünya Savaşı sırasında geliştirmeye başladılar. Halihazırda “Kendinizle Tanışın: Kişilik Kutusundan Kendinizi Nasıl Bulursunuz” ve “Barbarlıktan Yukarı” gibi çok ilgi çeken makaleler yayınlamışlardı.

Bundan dolayı, Myers-Briggs kişilik testini ilk öne sürdüklerinde bunu iş seçim sürecini kolaylaştırma fikri ile yaptılar. Hedef, insanlara mutluluklarını ve kişisel doyumlarını en çok arttıracak işleri seçmeleri konusunda yardımcı olmaktı. 

Sonrasında, iki yıl sonra, bu enstrümanı nasıl kullanılacağına dair bir rehber yayınlayarak biraz daha geliştirdiler. 1956’da ise adını güncel formuna değiştirdiler: Myers-Briggs Tip Göstergesi.

Myers-Briggs Tip Göstergesi Bize Nasıl Bilgiler Veriyor?

Myers-Briggs  tip göstergesi, kişiye kendi kişilik tipi hakkında nasıl bilgi alabileceğini söylüyor. Bu test 16 son derece spesifik kişilik tipini açıklıyor.

Bundan dolayı, MBTG’nin ana hedefi sizin kendinizi keşfetmenizi kolaylaştırmak; dünyayı işleme şeklinizin, davranma ve ilişki kurma yönteminizin ne olduğunu bilmenize yardımcı olmaktır. Ayrıca, farklı profesyonel tercihler yapabilmek için güçlü yönlerinizin neler olduğunu keşfetmek buna dahildir. Ve hatta diğer insanlar ile ne kadar uyumlu olduğunuzu bilmek bile bunun içindedir.

Myers-Briggs tip göstergesine göre kişilik tiplerinin açıklaması.

Myers-Briggs Tip Göstergesi Neleri Ölçer?

Bu kişilik testi dört farklı ölçek üzerine inşa edilmiştir:

Dışa Dönüklük (E) – İçe Dönüklük (I)

Herkesin hem dışa dönük hem de içe dönük olduğuna dikkat edin. Ancak, bunlardan birine her zaman daha fazla eğiliriz.

Gerçekçi (S) – Sezgisel (N)

Bu boyut etrafınızdaki şeyler ile etkileşime girmenin iki yoluna dayanır. Yani, gerçekçi insanlar gerçekliğe çok dikkat eder ve bunu duyuları aracılığı ile yaparlar.

Öte yandan, önsezili insanlar duygular, örüntüler ve izlenimler gibi daha soyut faktörlere kapılma eğilimindedir. Ayrıca önsezili insanlar daha yaratıcı ve düşüncelidir.

Düşünme / Mantık Merkezli (T) – Duygu / Prensip Merkezli (F)

Bu boyut size kararlarınızı nasıl verdiğiniz ile ilgili bilgi sunar. Bazıları daha mantıklı ve nesneldir (akıl yürütme ve düşünme), diğer insanlar ise daha duygusaldır.

Yargılama / Planlayıcı (J) – Kavrama / Araştırmacı (P)

Bu son ölçek, çevrenizi nasıl yorumladığınız ve nasıl karar verdiğiniz hakkında bir şeyler söyler. Yani, yargılayan ve her zaman kesin kararlar veren kişiler vardır. Diğer tarafta ise daha esnek, algılayıcı, hassas ve adapte olabilen kişiler vardır.

Son olarak, bu dört ölçeğin her birinde elde ettiğiniz sonuçlara göre, kişilik tipinizi tanımlayan bir dizi harften meydana gelen bir kod oluşacaktır:

 • ISTP – Ustalar
 • ISFJ – Koruyucular
 • ISFP – Artistler
 • INFJ – Savunucular
 • INFP – Şifacılar
 • INTJ – Mimarlar
 • INTP – Düşünürler
 • ESTP – İkna Ediciler
 • ESTJ – Yöneticiler
 • ESFP – Cesurlar
 • ESFJ – Destekçiler
 • ENFP – Şampiyonlar
 • ENFJ – Öğretmenler
 • ENTP – Değiştiriciler
 • ENTJ – Buyurucular
Uzaklara bakarak düşünmekte olan bir kadın.

Myers-Briggs Tip Göstergesinin Uygulamaları ve Güvenilirliği

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Myers-Briggs tip göstergesi “uzmanların” büyük kabulüne sahip olan bir araç değildir. Bu, popüler ve tartışmalı bir araçtır. Başlangıç olarak, açıklamaları davranışları tanımlamak için biraz dağınıktır.

Öyle ki, bilimsel topluluk bu testin Forer etkisi olarak adlandırılan şeyin içine girdiğine dikkat çeker. Yani, bu kişinin anında tanımlandığını hissetmesini sağlayan bir açıklamadır.

Benzer bir şekilde; hakkındaki eleştirilere, düşük güvenilirliğine ve geçerliliğine rağmen bunun mesleki alanda sıklıkla kullanılan bir araç olduğunu da unutmayın.

Allen Hammer’ın bir araştırma çalışmasının açıkladığı gibi, bu test genellikle öğrencilere meslek seçimlerini bulmaları konusunda yardımcı olmak için pek çok okulda kullanılan bir araçtır. Ayrıca, kişisel gelişim alanında da tekrar tekrar görülen ve kişilerin kendileri hakkında daha fazla şey öğrenmek için online olarak yaptıkları bir testtir.

Ancak, eğer bu konuda uzmanlaşmış bir profesyonel size sonuçları açıklar ve sonuç olarak size gerekli rehberliği sunarsa sonuçlar her zaman daha başarılı olacaktır. Her şeye rağmen, kimse bu testin hala çekici ve ilginç bir kaynak olduğunu inkar edemez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.