Logo image
Logo image

Müziğin Büyüsü

2 dakika
Müziğin Büyüsü
Son Güncelleme: 08 Ocak, 2017

Hayatta öyle anlar vardır ki müzik, gıdadan daha besleyici olabilir. Bir şarkının sözleri bize zarar verebilir, ruhumuzu incitebilir veya içimizi doldurabilir. Müzik dinlemek, ruhunuzu ve bedeninizi eritip birleştirmek gibi olabilir, duyularınızı uyandırabilir, tıpkı dizginsiz iki sevgilinin heyecanıyla kendinizi keşfedip dokunmaya benzeyebilir.

Kelimeler kaybolup giderken müzik bizimledir. Bir sevinç veya hüznü açıklayamadığımızda, duygularımız bize engel olduğunda ve kutlama yapmak için bir nedenimiz olduğunda bize tercüman olur. Fırtınada ya da sükunette bizi bırakıp gitmez. Duygusal yaralarımızı iyileştirir, iç dünyamızı büyütür ve temizler.  Oscar Wilde’ın söylediği gibi müzik, gözyaşları ve hatıralara en yakın sanattır.

Müzik birkaç saniye içinde ruh halimizi değiştirir

Müzik sayesinde düşüncelerimizle yalnız kalırız. Bizi sihirli bir dünyaya, her şeyin daha katlanılır olduğu bir yere götürür. İçimizden geldiğince ağlayabildiğimiz, karnımız ağrıyana kadar gülebildiğimiz bir yere.

Beden için spor salonu neyse, insan ruhu için de müzik odur. Kendi iç dünyamızla uyumlu olmaya giden kısa yoldur. Var olmamızı, duyularımızı uyarıp sonsuz olmamızı sağlar.

Bir sorun yaşadığımızda, konuşamadığımızda ya da üzgün olduğumuzda bir şarkı imdada yetişir ve bir süre için en sevdiğimiz şarkı olur. Bir şekilde kimliğimizin simgesi, bizim savaşçı çığlığımız olur. Bağlantımızın aç-kapa düğmesi olur.

Some figure

Ruhunuzda müzik varsa, tüm dünyada duyulacaktır

Güzel bir müzik insanın kalbine dokunur ve asla sizi bırakmaz. Müzik, en iyi zaman makinesidir. Kalbimizi yumuşatıp bizi kendimizden geçiren eşsiz bir hevestir.

Müziğin, hepimizin kendimizi bulabileceği bir yer olduğuna inanıyorum. Kötü zamanlarda bize yardım eder ve hayatımızın en güzel anlarını renklendirme becerisine sahiptir.

Bir kelimeyi, bir yüzü veya tarihi unutabiliriz ama bir melodi ve onu duyduğumuz anı asla unutmayız. Çünkü o müzik bizi keşfedilmeyi bekleyen bir hisler dünyasına taşımıştır ve daha önce bilmediğimiz bir parçamızı özgür bırakmıştır.

Some figure

“Bu şarkı benim için yapılmış ” diye düşünmeyen var mıdır?

Bazen öyle bir müzik duyarız ki sanki biri gelip ruhumuzu notalara dökmüş gibi hissederiz.

Duygularımızı en saf haline getiren melodiler vardır. Gerçekten de biri bize ”Hangi şarkı sizi anlatıyor” diye sorsa, sadece bir şarkı seçmek çok zordur.

Müzik sayesinde hatıralarımıza geri dönebiliriz. Duyularımız uyanabilir. Şöyle bir söz vardır: Müzik olmasaydı, hayat bir hata ve yanlış anlaşılmış insanlarla dolu bir dünyada sonsuz kederden ibaret olurdu.

Müziğin en doğrudan sanat şekli olduğu söylenir, nitekim kulaklarımızdan girip doğrudan kalbimize ulaşır. Sevgi ve müzik, birbirini göremese de hisseder ve bu durumun zevkini çıkarır.

Hayatınızı müzikle doldurun, etrafınızı melodilerle çevreleyin ve ritmlerin benliğinizi kapladığını hissedin. Müzik sayesinde hissettikleriniz, yalnızca yaşamanın büyüsü değil, aynı zamanda sizi çevreleyen özgürlüktür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.