Mutluluğa Giden On Alışkanlık

Herkes mutlu olmak ister ama bunu başarmak genellikle zordur. İşte mutluluğa giden, benimsenmesi gereken on alışkanlık.
Mutluluğa Giden On Alışkanlık
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mutlu olmak, bir şeylere sahip olmaktan ziyade bir tavır meselesidir. Ayrıca, son derece kişisel bir süreç olduğu için herkes mutluluğu farklı şekillerde bulur. Bununla birlikte, doğru türde bir tutum geliştirmek size her zaman olumlu şeyler getirecek ve mutluluğa giden yolda yardımcınız olacaktır.

Hertfordshire Üniversitesi’nden (İngiltere) bir grup psikolog tarafından beş bin katılımcıyla yapılan anket, insanları hangi günlük alışkanlıkların daha mutlu ettiğini ortaya çıkardı. Bu sayede mutluluğa götüren ilk on alışkanlığın bir listesini derleyebildiler.

1. Vermek

Karşılık beklemeden vermek size mutluluk getirir. Bu, sadece birini mutlu etmek veya gülümsediğini görmek için basit bir yardım gerçeği için bir şeyler yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir arkadaş için bir tabak yemek yapmaktan sokakta birini selamlamaya kadar. Yaşlı bir kadının karşıdan karşıya geçmesine yardım etmekten çocuklarınızla oynamaya ya da yeterince sık yapmazsanız anne babanızı aramaya kadar.

2. Başkalarıyla ilişkide olmak

Sosyal medya, cep telefonları ve teknoloji sayesinde, bu son zamanlarda kaybolan bir şey Bu cihazların sevdiklerinizle aranızdaki mesafeleri kısaltmasına izin verdiği doğru olsa da, artık onlarla bir restoranda bir araya gelmek giderek daha az yaygın.

Bir bavulun üstüne sarılma oyuncak ayılar

Sevilen biriyle yüz yüze etkileşim kurmak, sizin onlarla ve onların fikirleri, duyguları, fikirleri ve inançları ile bağlantı kurmanızı sağlar. Birbirinizi daha iyi tanımanızı ve birlikte güzel vakit geçirmenizi sağlar.

3. Egzersiz yapmak

Herkes spor salonuna gitmeyi sevmez. Ancak bunun nedeni genellikle gerçekten zevk alabilecekleri egzersiz türünü henüz bulamamış olmalarıdır. Sonuç olarak, günlerinin o saatini, katlanılması gereken bir angarya olarak görürler.

Spor yapmak sadece vücudunuzu iyileştirmek, kiloları azaltmak ve kalp ve solunum sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi ve genel olarak yaşam kalitenizi de olumlu etkiler.

4. Ayrıntıları takdir etmek

Günümüzde giderek daha az insan küçük şeylerden zevk alıyor. Örneğin gün doğumları, gün batımları, çiçekler, bir çocuğun gülümsemesi vb . Hayatın size sunduğu küçük hediyeleri takdir etmemek, hayatın büyük bir bölümünü kaçırmak demektir.

spor yapan kadın

Bu nedenle, sonbahar geldiğinde durup değişen bitki ve ağaçlara baktığınızdan emin olun. Ev yemeği, parkta yürüyüş, film, kitap, gül kokusu gibi en küçük şeylerden zevk alın.

5. Keşfetmek

Bu, Indiana Jones gibi giyinip kayıp gemiyi aramaya çıkmak veya Amazon’a bir keşif gezisine kaydolmak anlamına gelmez. Bu sadece her gün yeni şeyler öğrenmekle ilgilidir, bu da meydan okuma ve değişim anlamına gelir.

Tavrınızdaki bu değişiklik sizi çok daha mutlu edecek. Aslında, beyninizi formda tutacak (zihin çalıştırılması gereken bir kastır) ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların başlamasını önleyecektir.

6. Hedeflere sahip olmak

Planları ve hayalleri olan insanların en mutlu insanlar olduğu kanıtlandı. Gerçekten de, hedefleri olmayanlar hayattaki hiçbir şey karşısında motive olmazlar, bu yüzden depresif hissetmeleri veya varlıklarının anlamsız olduğunu hissetmeleri daha olasıdır. Nereye gittiğinizi, hangi yollardan geçmeniz gerektiğini ve hatta üstesinden gelmeniz gereken engelleri bilmek size mutluluk verir.

7. Esnek olmak

Bu, hayatınızın farklı aşamalarında ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelme yeteneğine sahip olmak anlamına gelir. Kötünün içindeki iyiyi (bardağın yarısı dolu), hataların gelecek için bir ders olduğunu, bugün sizi üzmeyen şeyin yarın sizi güçlendireceğini ya da suçluluğun faydasız olduğunu görebilmek, çok şey olmanızı sağlar; daha mutlu ve daha memnun, hem de minnettar.

8. Duyguların tadını çıkarmak

İfade etmediğiniz duygularınızı kaç kez kendinize sakladınız veya ifade ettiğinizde çok geç olduğunu düşündünüz? Olumlu duyguları unutup, kendinizi olumsuz duygulara kaptırmayın. Hatta, tam tersini yapmalısınız.

Açık havada mutlu kadın

En mutlu insanlar, her zaman iyiye odaklanan (daha önce de belirttiğimiz gibi, bardağın yarısı dolu), hayatın başka bir günü için şükreden ve duygularının tadını çıkaranlardır. Aslında, hissettiklerini ifade etmekten korkmuyorlar.

9. Değişiklikleri kabul etmek

Neyse ki, hayattan geçişiniz her türden değişiklikle dolu. Sürekli geçmişe bakmak iyi değil. Bu sebeple ileriye bakmalısınız. Bu, dün verdiğiniz kararlarla kendinizi iyi ve huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır. Değişimin öğrenmek demek olduğunu unutmayın.

10. Teslim olmak

Son olarak, mutlu olmanın son sırrı, kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olmaktır. Başka bir deyişle, etrafınızdaki diğer insanlarınkine benzer bir vizyona sahip olmak. Bu amaç çeşitli yerlerde veya gruplarda bulunabilir. Örneğin, din, kariyer, aile, iş veya hobiler. İlginizi çekebilir ...

Mutluluk Kalıtsal mıdır? Bilimin Bazı Cevapları Var
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Mutluluk Kalıtsal mıdır? Bilimin Bazı Cevapları Var

Neden bazı insanlar mutlu ve hoşnut hissetmeyi daha kolay buluyor? Mutluluk kalıtsal mıdır? Bu yazıda, bir göz atıyoruz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.