Geç Kalmak ile Yaratıcı Olmak Arasındaki İlginç Bağlantı

Geç Kalmak ile Yaratıcı Olmak Arasındaki İlginç Bağlantı

Son Güncelleme: 05 Eylül, 2017

Hepimizin, her zaman her yere geç kalan bir arkadaşı illa olmuştur veya böyle biri hala vardır. Aslında, bir yerlere hep geç kalan, tam olarak siz de olabilirsiniz. Bu durum, her yere zamanında varan arkadaşlarınızı gergin bir konuma sokar. Başkaları, bekledikleri insan, bir buluşmaya 15 dakika veya yarım saat geç geldikleri zaman çekilmez olurlar. Eğer siz bir yerlere genellikle geç kalan biriyseniz, bunun sizin daha yaratıcı bir karaktere sahip olduğunuz ile ilgili olduğunu ise kimse bilmez. 

Elbette bu durum içerisinde istisnalar da vardır ve bir yerlere sürekli olarak geç kalmak, her zaman için, herkesten daha yaratıcı olduğunuz anlamına gelmez. San Diego Eyalet Üniversitesindeki psikologlar, her zaman için bir yerlere geç kalan insanların, verdikleri saate riayet edip, dakikasına sadık olan insanlardan göre çok daha yaratıcı olduklarını ortaya çıkarmışlardır. Dahası, genellikle verdikleri saate uymayan insanlar için sadece yaratıcı olma özelliğe ile yetinmemişler, ayrıca bu insanların ”geç kalmanın kötü bir özelliği olarak” iyimser bir düşünce tarzına sahip olduklarını da dile getirmişlerdir.

B tipi kişilik özelliği geç kalmak ile ilişkilidir

Eğer bizi tanımlayan özelliklerinden bir tanesi de, her yere geç kalmak ise, kişiliğiniz büyük olasılıkla B tipidir. Bu yaklaşım, New York’ta yapılan yeni bir araştırmanın sonucudur. Söz konusu çalışmada,  sürekli bir yerlere geç kalan 181 işçi ile alakalı olarak, neden bu durumda oldukları araştırıldı. Sonuç bir önceki açıklamayı doğrular nitelikteydi.

Ancak, bu tür bir kişiliğe sahip olan insanların ne tür özellikleri vardır? Onları diğerlerinden ayıran kıstaslar nedir?

  • Her şeye yetecek vakitleri varmış gibi, bu tür insanları çok nadiren acele eden bir halde görürsünüz.
  • İçinde bulundukları hal aksini gerektirse bile, neredeyse hiçbir zaman gergin ya da sabırsız görünmezler.
  • Bir zorunluluk olarak üst seviyelerde üretken oldukları söylenemez.
  • Günlük programları içerisinde birden fazla yapılacak iş olması alışılagelmiş bir durum değildir.
  • Sorunları analiz etmek için yeteri kadar zaman ayırıp, bu sayede en uygun çözümleri bulurlar.

Gördüğünüz gibi, B tipi kişiliği olan insanlar, çok sakin bir yaşam tarzı sürüp, kendilerini nadiren stresli durumlara sokarlar. Birçok kişi bu tip bir karakteri sinir bozucu bulsa da, bu aslında bu çok olumlu bir durumdur. Ek olarak, sorunlarına çok daha ustaca çözüm bulma eğilimi içerisinde oldukları da doğrudur. Bunun nedeni ise, B tipi kişiliğe sahip insanların, kendilerini küçük şeylerin etkilenmesine izin vermemeleridir. Yani, detaylara pek takılmazlar.

Eğer geç kalmışsam, bu sana karşı olan bir saygısızlık göstergesi değil, sadece geçip giden her bir saniyenin hakkını vermemden ötürüdür. Yaşadığım günlerin, anlamsız, nedensiz ve başıboş dakikalar toplamı haline gelmesini istemiyorum.

Peki bu yalnızca B tipi kişiliklere sahip kişilerin yaratıcı olabileceği anlamına mı geliyor? Tabii ki de hayır. Fakat bu tür kişiliklerin lehine olan pek çok unsur da var. Mesela, yaratıcı olmak için, o yaratıcılık anının gelmesine izin verebilecek ilhama ve zamana da zemin hazırlamak gerekir . Eğer çok kolay bir şekilde kendini stres altına sokan ve sürekli olarak acele eden biriyseniz, daha rahat bir yaşam tarzı süren insanlara göre yaratıcılığınızın ortaya çıkması, daha zor olabilir.

Zamana farklı bir pencereden bakmak sizi daha yaratıcı bir hale getirir

Eğer zamanınızı etkin bir şekilde kullanmak konusunda endişelenen biriyseniz, boşa geçen günleri olduğunu düşündüğünüz insanların, kendi zamanlarını nasıl organize ettiklerini anlayamayabilirsiniz. Gerçek şu ki, bu insanların zamana bakış açısı çok farklıdır. Hatta bazılarının, zamana yönelik çarpık bir görüşe sahip oldukları bile söylenebilir.

Genellikle bir yerlere geç kalan insanlar, kullanabilecekleri binlerce saat olduğunu düşünür ve buna inanırlar. Bu nedenle bir yerlere geç kaldıklarının her zaman için farkında olmaz; geç kalsalar bile hâlâ vakitlerinin bol olduğunu düşünürler!

İlginçtir ki, genellikle her yere geç kaldıkları halde, bu durum, bu tip kişilikler için herhangi bir stres yaratmaz. Farklı bir zaman algısına sahip oldukları için, başkaları ile uyumluluk söz konusu olamaz. Örneğin, A tipi kişiliği ile B tipi kişiliğinin, zaman açısından birbirlerine uyumlu olması beklenemez.

Bu konu üzerine yapılan çalışmalar, A tipi insanının,bir dakikayı 58 saniye, B tipi insanının ise bu süreyi 77 saniye olarak algıladığını göstermiştir. Aradaki bu fark, ilk bakışta sayısal olarak tek başına bir anlam ifade etmese de, saatler geçtikçe önemli bir gecikmeye neden olabilir.

Görünüşe göre, biyolojik saat, geç kalma eğilimi gösteren insanlar için daha yavaş işliyor.

Peki bu sorun için bir çözüm var mı? Verdikleri saatlere geç kalma eğilimi içerisinde olan insanlara verebileceğimiz tavsiyeler, muhtemelen sizin de aklınıza ilk gelecek olanlardır; işte mesela, organize olun, zamanınızı neye harcadığınıza bir bakın. Vaktinize değer verin, kendinize bir kol saati alın ve zamanın farkında olun. Ancak, en nihayetinde, iş dönüp dolaşıp, sahip olduğumuz kişiliğin, bizi gerçekten tanımlayan şey ile sonuçlanmasına varıyor.

Aslında, gerçekten de geç kalmak yaratıcılığın ve iyimserliğin bir işareti olabilir. Yapmanız gereken işleri daha sakin bir kafa ile, neşe içerisinde hallettiğinizin ve içinde bulunduğunuz andan daha da fazla yararlandığınızın bir göstergesidir aslında bu durum. Aksine, bu durum zamanına sadık, dakik insanlarda görülmez. Onlara göre, zaman engellenemez bir stres kaynağıdır ve günler, göz açıp kapayıncaya kadar geçer gider.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.