Logo image
Logo image

Motivasyon Tuzağı Nasıl Önlenir?

3 dakika
Motivasyonunuz olmadığında, hedefleriniz hakkında kaybolmuş, güvensiz ve belirsiz hissedersiniz. Bunun da ötesinde, kendinizi motivasyonun gelmesini beklerken bulursunuz. Ancak, Russ Harris'e göre kafanız karışmıştır. Bu makalede, motivasyonu beklemeyi neden ve nasıl durduracağınızı öğreneceksiniz.
Motivasyon Tuzağı Nasıl Önlenir?
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kim motive olmuş hissetmekten hoşlanmaz ki? Sizi ilerlemeye iten bir güçtür. Motivasyon, hayallerinizi gerçekleştirebileceğinizi hissetmenizi sağlar ve istediğiniz şey için savaşmaya devam etmenize yardımcı olur. Motive olduğunuzda hissettiğiniz ilham büyüleyici olabilir. Motive olduğunuzda, her şey mümkün görünür. Bununla birlikte, birçok insan eskisi kadar güçlü ve motivasyonun etkisi altında hissetmediklerinde motivasyon tuzağı onları ağına düşürür. Motivasyonunuz azaldığında, kendinizden şüphe etmeye başlarsınız ve bir şeyler yapmaya çalıştığınızda, nereden başlayacağınızı bilmediğinizi fark edersiniz.

“Başarılı olmaya karşı kararlılığım yeterince güçlü olursa başarısızlık beni asla ele geçiremeyecektir.”

– Og Mandino

Some figure

Motivasyon nedir?

İngiliz psikoterapist ve doktor Russ Harris’e göre, motivasyon eksikliği mümkün değildir çünkü yaptığınız her şey motivasyon gerektiriyor. Bir bakıma, bir şeylere ya da bir yere ulaşmak için bir şeyler yaparsınız.

Sohbet etmek, kek yemek, araba kullanmak, hasta hissettiğinizi söylemek, telefonda biriyle konuşmak, kanepede oturmak, kitap okumak ya da herhangi bir şey hakkında konuşmak, farketmeseniz bile bir amaç ve bir motivasyon taşır.

Motivasyon nedir? Harris’e göre, bir şeyler yapma arzusudur. Motive olduğunu hissetmek, size bir şeyler yaptıran büyülü bir şey değildir, ilahi ilham da değildir. Motivasyon basitçe bir şeyler yapmak istemektir.

Diyelim ki aylardır bir roman yazıyorsunuz, ancak şimdi bunu yapmak için motivasyonunuz yok. Yazmak için zaman bulamazsınız ve işten eve döndükten sonra her zaman yorgunsunuzdur. Böylece, boş zamanınızı internette, konuşarak veya sadece kanepede uzanarak geçirirsiniz.

Bu durumda, kanepede yatma arzunuz yazma arzunuzdan daha büyüktür. Düşüneceğiniz ilk şey romanınızı yazmaya devam etmek istediğinizdir ancak vaktiniz veya arzunuz yoktur. Yorgunsunuzdur. Ama kendinize şunu sormalısınız: kanepede uzanmanın veya sadece internette vakit geçirmenin amacı nedir?

Belki de kısa vadede rahatlamak, konforlu olmak ve iyi hissetmekle ilgilidir, çünkü yazma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Uzun vadede bu, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaz. Bu nedenle, bir şeyi yapmaya motive olmadığınızı söylediğinizde, kendiniz için önemli olan bir şeyi yapmak istediğiniz anlamına gelir, ancak enerjiniz, özgüveniniz ve mutluluğunuz yoktur. Dolayısıyla, yorgun, güvensiz veya tembel olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gereken şeyler üzerinde çalışmaya başlamazsınız.

“Kazanma arzusu, başarı arzusu, tam potansiyelinize ulaşma dürtüsü… Bunlar kişisel mükemmellik kapısının kilidini açacak anahtarlardır.”

Konfüçyüs

Some figure

Motivasyon tuzağı nedir?

Motivasyonu bir duygu olarak alıyorsanız, sıkışmış hissedeceksiniz. Kendini endişesiz ve neşeli hissettiğiniz zaman, motive olduğunuzu söylersiniz. Eğer böyle hissetmiyorsanız, motive olmadığınızı söylersiniz. Peki ya neden?

Cevap basit. Motivasyon duygusu sizi bir şeye başlamadan önce doğru duyguları deneyimlemeye çalışma tuzağına düşürür. Bu, sıkışmış hissetmenize neden olabilir, bu duyguları hissetmeyi beklemeniz gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu motivasyon tuzağı olarak bilinir.

Motivasyonu bir duygu yerine bir arzu olarak düşünüyorsanız, davranışınızı değiştirebilirsiniz. Kalbinizin isteğini kabul edebilir ve sizi neyin motive ettiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca, size faydalı olmayacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak arzular arasında ayrım yapacaksınız.

Bir şeylerden kaçınarak mı yaşamak istediğiniz yoksa değerlerinizin yönettiği bir hayatı mı yaşamak istediğiniz tamamen size kalmıştır. İnsan ırkının temel içgüdülerinden birinin mutlu hissetme arzusu olduğunu unutmayın, bu yüzden bunun üstesinden gelmek zor olabilir. Ancak inandığınız şeye göre hareket etmeyi tercih edebilirsiniz. Motive olmak zorunda değilsiniz, sadece yaptığınız işe bağlı olmalısınız.

Harris’e göre, motivasyon daha sonra geldiğinden taahhüt ana temeldir. Böylece önce eylemler, sonra duygular gelir. Değerlerinize ve ilkelerinize göre hareket etmek çok daha tatmin edici ve zenginleştiricidir. Duyguların veya hislerin her zaman ortaya çıkması gerekmediğini belirtmek gerekir, çünkü duygular hiçbir şeyi garanti etmez.

Some figure

Aklınız size ne söylüyor?

Motivasyon tuzağı, sosyal medyadaki tüm mesajlar, bazı kitaplar ve motive hissetmek için stratejiler geliştiren insanlarla birlikte gelir. Sıklıkla duyacağınız iki kavram vardır: disiplin ve irade. Buna inanıyorsanız, motivasyon tuzağına düşmüşsünüzdür.

Harekete bağlı kalmak yerine, motive olmak için bu sihirli formülü bulmaya çalışırsınız. Onu bulamadığınızda, sizin için önemli olan şeyleri yapmayı bırakırsınız çünkü bunu yapacak disiplinden yoksunsunuzdur.

Bunu düşünürseniz, disiplinli olmanın ve iradeye sahip olmanın değerlerinize bağlı kalmanın yolları olduğunu anlayacaksınız. Her zaman böyle hissetmeseniz bile, istediğinizi elde etmek için gerekenleri yapmakla ilgilidir.

Motivasyonun aniden geleceği inancını kafanızdan atmanız gerekir. Hedeflerinize olan bağlılığınızı geliştirin. O anda nasıl hissediyor olursanız olun, inandığınız şeyde tutarlı olmanız gerektiğini unutmayın. Alışkanlığı geliştirdikten sonra, bunu yapmak için daima disipline veya iradeye sahip olursunuz.

Bu nedenle, motivasyon beklemeyi bırakıp hedeflerinize bağlı kalmanın zamanı geldi. Ancak o zaman hayallerinizi gerçekleştirmek için ilerlemek ve çok çalışmak arzusunu hissedeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Harris, Russ (2012). Cuestión de confianza. Del miedo a la libertad. Sal Terrae.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.