Logo image
Logo image

Moral Veren 7 Söz

4 dakika
Moral Veren 7 Söz
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün yaşadığımız üzüntü ve mutsuzluğun üstesinden gelmek için söylenmiş güzel sözlerden yararlanabiliriz. Kötü günlerimiz olsa bile kendimizi yeniden kaldırmayı başarmamız gerektiğini hatırlatan sözler bunlar.

Günün sonunda dibi boylasanız bile yeniden ayaklanmaktan başka çareniz olmadığının farkında olmalısınız. Küllerinden doğan bir anka kuşu gibi deneyimlerden ve mutsuzluktan ders çıkarabilirsiniz.

Bunun kolay olmadığını biliyorsunuz. Her zaman etrafınızda eski, modası geçmiş telkinlerle sizi motive etmeye çalışan insanlar olabilir. Onlar sadece sizin moralinizi düzeltmeye çalışan arkadaşlarınız ya da ailenizdir.

Paylaşacağımız sözlerin kendileri sizi bir anda tedavi edemez ya da üzüntünüzü tamamen geçiremez.

Yine de bu sözler üzerinde düşünmeyi hak eden önemli mesajlar içeriyor. Karmaşık durumlarda ve duygusal çıkmazlar yaşadığınız zamanlarda bazen kitaplar, alıntılar ve sözler çok yardımcı olabilir.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan yazarların kaliteli yaklaşımları sizin için yol gösterici olabilir. Bunlar sizi diğer yollara çıkaracak olan köprüler gibidir. Bu yollara giderek sorunlarına çare bulabilirsiniz.

Bu nedenle söyleyebiliriz ki bu sözler sizin moralinizi düzeltecek ve günlük üzüntülerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Ya bunları dikkate alıp düzelmeye bakın ya da kalbinizi tamamen kapatmış olursunuz.

Some figure

Zihninin bir bahçe gibi olduğunu hayal edin. Yabani otlar ve istilacı türler tarafından doldurulmuş (halihazırda) uzun bir arazidir. Bu bitkiler mülkünüzün güzelliğini ortadan kaldırıyor. Yabani otlar, zihninizden coşkuyla yayılan olumsuz düşüncelerdir.

Çiçek ve bitkilerle dolu sağlıklı bir bahçe istiyorsanız, yabani otları çekebilmeniz gerekir. İlk olarak, olumsuz düşüncelerden, takıntılardan kurtulun. Ardından, toprağı besleyin, sulayın, gübre ve tohumlar verin, oralarda tekrar güzel çiçekler yetiştirin.

Bu alıntılar eklediğiniz tohumlar olabilir. Bilgelik ve perspektifleri aklınızda ekebilirsiniz. Bunlar belki düşünmenize, değişiklikler yapmanıza, daha önce sadece duvarlar gördüğünüz yerlerde kapılar açılmasına yardımcı olur. Bu bilgece sözleri birer hediye kabul edin ve kendi iyiliğiniz için kullanın.

Kıpırdayın, değişiklik yapın

“Duygularınız sizi felç etmemeli. Kendilerini korumamalıdır.  İstediklerinizi yapmaktan sizi alıkoymamalıdır.”

– Wayne Dyer

Wayne Dyer’ın psikolojik ve spritüal çalışmalarından söz etmiştik. Onun sayesinde milyonlarca insan kişisel gelişim adına önemli yollar kat etti.

İnsanlar onun sayesinde davranışlarını sınırlama ve iyi yönetme üzerinde çalışabiliyor.

Kendinizi mutsuz ya da motivasyonsuz hissettiğinizde sıkışmış olduğunuzu düşünmeyin. Sorunlarınız veya korkularınızla savaşmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine bunları anlamaya çalışmalı ve uygun çözümler bulmaya çalışmalısınız. Onları parçalara ayırıp çareler bulduktan sonra ders çıkarabilir ve yola devam edebilirsiniz.

Günü yaşayın! Kimsenin ve hiçbir şeyin bunu bozmasına izin vermeyin

“Her gün en iyi gündür, bunu aklınıza kazıyın.”

– Ralph Waldo Emerson

Ralph Waldo Emerson 19. Yüzyılda Amerika’da yaşayan bir yazar, felsefeci ve şairdi. Çalışması ve insan olmanın ne olduğuna dair vizyonu, şimdi “Yeni Düşünce” dediğimiz şeyin gelişimine katkıda bulunmuştur.

Onun mirası bu tür alıntılarla doludur. Mutsuzluk ve gündelik üzüntü için mükemmeller.

Fikirlerinden biri oldukça basit ve kullanışlı: Neden her gün size yeni bir fırsatla gelen günleri geri tepesiniz? Unutmayın, hiç kimsenin mutlu olma şansınızı mahvetme hakkı yoktur. Gücü kafanızın etrafında toplanan kara bulutlardan uzaklaştırın. Her gün dolu dolu yaşayın!

Some figure

Olumsuzluğun sizi etkilemesine izin vermeyin

“İnsan sıkıntılarını saymaktan hoşlanır ama sevinçlerini saymaz. Onları gerektiği gibi saysaydı, her anın bunun için yeterli mutluluğa sahip olduğunu görecekti.”

– Fyodor Dostoevsky

Chejov veya Dostoevsky’nin büyük klasiklerini okumak gerçekten zenginleştirici bir deneyim. Bu hikayeler ve karakterler ile tanımlamak kolaydır. Bu alıntı, bunun mükemmel bir örneğidir.

İnsanların sadece sorunlar hakkında, olumsuz şeyler hakkında konuşma eğiliminde olduğunu inkar edemezsiniz. Aslına bakarsanız, insanların bir gün eleştiri duymadığı ya da birilerinden ne kadar hoşlanmadıklarını söylemedikleri bir gün bile yoktur.

Bu tür yorumları filtrelemek harika olurdu. Yapabilseydik, her bakımdan daha sağlıklı olmayı sağlardı.

Kanalları değiştirmeyi ve tabloları değiştirmeyi deneyin. Ya mutluluğu esas konu yaparsanız ne olur? Ya olumlu şeylerden bahsetmeye takıntılı olursanız ne olur?

Gözlerinizi açın, güvenin

“Bir kapı kapanır diğeri açılır.”

– Miguel de Cervantes

 

Başınıza kötü bir şey gelmiş olması her ihtimalin bittiği anlamına gelmez.

Burada fikir basit: bir kere yere çakılırsanız sadece çıkış yolu görememişsinizdir. Ama bu bir son değildir. Yine de umut ve cesaret vardır.

10 kere de düşseniz 11incide yine kalkın

“Başarısız olmadım, yalnızca işe yaramaz 10 bin deney yaptım.”

– Thomas Edison

İnsanlar hata yapar, düşer, işin kötüsü bu çoğu zaman bir seferle de kalmaz. Belki de aynı taşa takılıp defalarca düşersiniz. Bu pes etmek için bir sebep mi?

Elbette değil. Bu hayatta ancak dişli insanlar yaşamaya devam eder. Bir hatayı ya da eksiği dünyanın sonu olarak görmek yerine bunları ders çıkarılacak birer ders olarak görmekte fayda var.

Some figure

Büyümek için buradayız

“Her çim bicinin aslında çimlere gizli gizli” büyü” diye fısıldayan bıçakları vardır.”

– The Talmud

Bu alıntı Talmud’tan ve günlük yaşamınız için yararlı olduğu kadar güzeldir. Bu dünyada var olan her şeyin sadece bir amacı vardır: büyümek.

Ancak bazen bu ilkeyi gözden kaçırırsınız. Aynı kalmaktan korkuyorsunuz, korku içinde duramıyorsunuz. Bu her gün hüzün sizi rahatsız eder ve paslanırsınız, kanatlarınızı felç eder.

Bunu her ne pahasına olursa olsun önlemek gerek! Özgür olun, harekete, hayata ve sizi mutluluğa daha yakınlaştıran değişikliklere doğru yönelin…

Endişelenmek yerine bir şeyler yapın

“Endişe sallanan bir sandalye gibidir: sana yapacak bir şey verir ama asla seni hiçbir yere götürmez.”

– Erma Bombeck

Ne kadar zekice ve kullanışlı bir söz. Çoğumuz bunu yapıyor. Kendinize belirli düşüncelerle oyalanmak için izin veriyorsunuz, bunlara takıntılı oluyorsunuz. Korku, hayal kırıklığı ve başarısızlık, çöküş dalgaları gibi davranır. İnsana vurup bir anda yere sererler.

Endişelenmek sizi bir yere götürmeyecek. Sizi bir yere götürecek olan şey, sizi üzen şeylerle başa çıkmak için harekete geçmektir. Harekete geçtiğinizde, gündelik üzüntüleriniz ve endişeleriniz ortadan kalkacaktır.

Sonuç olarak, bu küçük hazineleri kendiniz kullanmaya teşvik ediyoruz. Bu alıntıları, cesaret kırıcı her türlü durum için bir ilaç gibi kullanabilirsiniz. Onlara başvurun, çekinmeyin.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.