Logo image
Logo image

Meşgul Anneler İçin Kolay Kişisel Bakım

3 dakika
Kişisel bakım, meşgul annelerin fiziksel ve duygusal iyiliği için çok önemlidir.
Meşgul Anneler İçin Kolay Kişisel Bakım
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün daha fazla insan, kişisel bakımın bencilce bir şey olmadığını fark ediyor. Aksine, kendinize bakım yapmak, başkalarına bakmaya giden yolda ilk adımdır. Eğer bir ebeveynseniz bu kavram size özellikle hitap ediyor demektir. Bu makale, “süper anne” pelerinini takıp kendilerini tamamen unutan meşgul anneler için kolay kişisel bakım önerilerine odaklanacaktır.

İşte şimdi, ailenizi her şeyin üstüne koymanız gerektiği ve kendinize vakit ve kaynak ayırmanın bencilce olduğu fikrini yok etmenin tam zamanı. Çocuklarınızla ilgilenmek için ihtiyacınız olan enerjiyi bulmak için kendinize bakmak zorunda olduğunuzu fark etmeniz önemlidir.

Ailenizi sevmek için kendinizi sevmelisiniz. Eğer sevmezseniz, çocuklarınız için nasıl bir örnek teşkil ediyorsunuz demektir?

Kişisel bakım, genel sağlığınız için önemli bir faktördür. Hayatınızdaki pratik, fiziksel, zihinsel ve hatta ruhsal faktörleri kapsar. Bu nedenle herkes, kendince bir kişisel bakım tanımına sahiptir. Hayatınızın hangi taraflarının bakıma ihtiyaç duyduğuna karar vermelisiniz.

“Ancak kendinizi severseniz ve kendinize saygı duyarsanız sevilirsiniz ve saygı görürsünüz.”

– Paulo Coelho

Meşgul anneler için kolay kişisel bakıma zaman ayırmak

Cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiğini ya da daha iyi yemeniz ve egzersiz yapmanız gerektiğini anlatarak vaktinizi harcamayacağız. Bunları zaten biliyorsunuz. Onun yerine kendinizle tekrar bağ kurabilmenize yardım edecek bazı stratejiler ve araçlar önereceğiz.

Kişisel bakım yapmanın özellikle anneler için zor olduğunu biliyoruz. Zorluk, kendinize vakit ayırmada yatıyor. Bunun için yaratıcı olmanız gerekir.

Anahtar nokta, aktif olmadığınız anları kişisel bakım anlarına çevirmektedir. Neyin önemli olduğunu ve neyin olmadığını birbirinden ayırmalısınız. Bu anları kendinize yatırım yapmak için harcayın. Aynı zamanda diğer işlerden vakit ayırıp bunu kendiniz için harcayabilirsiniz. Yaratıcı olun ve vücudunuzu dinleyin. Rahatlayın ve dinlenin.

Aşağıda özellikle meşgul anneler için tasarlanmış kişisel bakım pratiklerini sizlerle paylaşacağız. Bu egzersizleri işler ne kadar karmaşık hale gelirse gelsin günlük hayatınıza katabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, kendinizi merkeze almak ve kendinize tekrar odaklanmak için birkaç dakikadır.

“Kendimi sevmeye başladıkça daha farklı bir hayat istemeyi kestim ve çevremdeki her şeyin, beni büyümeye davet ettiğini gördüm.”

– Charlie Chaplin

Some figure

Ayaklarınızı yukarı kaldırın

Ayaklarınızı yukarı kaldırmak, enflamasyonla mücadeleye yardım eder ve çeşitli semptomların geçici olarak rahatlamasını sağlar. Ayaklarınızı kaldırırken gözlerinizi kapatmayı ve zihninizi boşaltmayı deneyin.

Yapmanız gereken tek şey bir yatağa ya da yere uzanmak. Ardından ayaklarınızı duvara ya da bir sandalyeye dayamak. Hatta bacaklarınızı hiçbir şeye dayamadan da kaldırabilirsiniz. Bacaklarınızı ne kadar kaldırırsanız ve esnetirseniz, o kadar iyi. Öte yandan kendinizi çok da zorlamamanız gerektiğini unutmayın.

Diyagram nefesini deneyin

Diyafram nefesi, rahatmanın ilk adımıdır. Aslında meşgul anneler için en çok önerilen kişisel bakımlardan biridir. Karnınızın hareketine baktığınız zaman diyaframınızın alçalıp yükseldiğini görebilirsiniz, bu da daha derin nefes almanıza yardımcı olur. Bu tarz nefes almak, stresi azaltır ve vücudunuzdaki oksijen dolaşımını geliştirir.

Başlarken, rahat bir pozisyonda oturun ya da sırt üstü uzanın. Gözlerinizi kapatın ve ellerinizi göbeğinize koyun. Burnunuzdan nefes alın ve göbeğinizin nasıl bir balon gibi şiştiğini hissedin. Nefes verin ve göbeğinizin omurganıza doğru indiğini hissedin. Bunu pek çok defa tekrar edin.

Eğer gerçekten stresli ya da gergin hissederseniz, nefes vermeden önce birkaç saniye boyunca nefesinizi tutun. Eğer bunu ilk anda yapamazsanız endişe etmeyin. Biraz pratikle daha iyi olacaktır. Eğer bunu doğru bir şekilde yaparsanız, üç ya da dört nefesten sonra daha sakin hissedeceksiniz.

Bir bardak sıcak çay için

Sessizlik içinde sıcak çay içmek, gün içinde kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir. Bunu gündüz ortası ya da öğlen ortasında yapabilirsiniz.

Gerçekten hoşunuza giden organik bir çay demleyin. Size kendinizi iyi hissettireceğini bildiğiniz, sağlıklı özelliklere sahip bir çay seçin. Eğer sessizlik hoşunuza gitmezse  ya da düşünceleriniz çığırından çıkarsa, rehberli meditasyon videoları ya da podcast’leri tercih edebilirsiniz. Her yudumun tadını çıkarın, hislerinize yoğunlaşın ve nefes alın.

Some figure

Diğer kolay kişisel bakım pratikleri

Meşgul anneler için kişisel bakım yapmanın pek çok farklı yolu vardır. Örneğin, sabahları 15-20 dakika yoga yapmak çok faydalı olabilir. Meditasyon ya da bilinçlilik egzersizleri de yardımcı olacaktır. Bunun için bir miktar erken kalkmanız gerekebilir, ama buna değecektir.

Başlangıçta bundan kısaca bahsetmiş olsak da tekrar bahsetmekte fayda var. Fiziksel sağlığınızı göz ardı etmeyin. Egzersizi hayatınızda bir kenara atmayın. Mümkün olan her an ona zaman ayırın, içeride, dışarıda, spor salonunda ya da parkta…

Bu tavsiyelerin birkaçını günlük rutininize eklemeye çalışın. Daha mutlu, daha sağlıklı ve daha odaklanmış hissedeceğinize söz veriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Acosta, I., & Molano, Y. (1999). Prácticas de autocuidado en madres adolescentes en el Hospital de la Granja. Bogotá: Universidad Javeriana.
  • Campos, C., Jaimovich, S., Moore, J., Pawloski, L., Gaffney, K., & González, M. (2008). Operaciones de Autocuidado asociadas a la nutrición en madres de escolares chilenos. Horizon Enferm19(2), 45-54.
  • De Castro, E. K., & Moro, L. (2012). Factores psicosociales relacionados con el autocuidado en la prevención, tratamiento y postratamiento del cáncer de mama. Psicooncología9(2/3), 453.
  • Garduño, M. D. M., Chávez, T. D. J. E., & Reyes, C. S. (2008). Autocuidado de mujeres en etapa de menopausia en Toluca, México. Escola Anna Nery Revista de Enfermagem12(1), 63-67.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.