Logo image
Logo image

Mesafelere Rağmen Seni Seveceğim

3 dakika
Mesafelere Rağmen Seni Seveceğim
Son Güncelleme: 14 Eylül, 2017

Mesafeler, her ilişki için güçlük yaratır. İlişkinin ayakta kalıp kalamayacağını belirleyen bir durum tahlilidir. Peki ama bazı insanlar uzun mesafeli bir ilişkiyi denemeyi neden reddediyor? Ve bazı insanlar bunda neden başarılı oluyor?

Şartlar, ilişkideki kişileri birbirinden uzak yaşamaya zorladığında birçok çift, ilişkiyi sonlandırmayı seçebilir. Mesafenin, aşabilecekleri bir engel olduğunu düşünmeksizin hemen ayrılırlar. Ama diğer birçok çift ise bu büyük engeli aşma macerasına cesaret eder.

Uzaklık, sarılma ve öpücükleri engelleyebilir ama hisleri asla önleyemez.

Uzun mesafeli ilişkiler güç gözükebilir

Uzaklık, zor gibi gözükür çünkü her ilişkinin ihtiyacı olan teması yaşayamazsınız. Bu unsur olmadan ilişkinizin dağılacağını düşünürsünüz. Belki ilişkiniz bundan etkilenecek ve bu beklediğinizden önce olacaktır. Ama… neden denemeyesiniz ki?

Uzun mesafeli ilişkilerini yürütmeyi başaran pek çok insan var. Peki bu işin sırrı ne? Aslında tek bir faktör yok pek çok unsur söz konusu. Bu kişiler bir ilişkide olmalarına rağmen belli ölçüde bağımsızlıktan hoşlanmaktadır. Ayrıca duygusal temasın önemli olduğunu düşünmekte ve fiziksel temas kısıtlı olsa bile duygusal teması korumayı bilmektedir.

Some figure

Uzaklık, ilk başta çok zor gözükür, özellikle de ilişki daha önce bunu yaşamadıysa. Bu ilk aşamayı geçen insanlar, bir şekilde uyum sağlayarak durumu kolaylaştırmak için kendi mekanizmalarını oluşturur: gece yapılan telefon konuşmaları, mektuplar, çok sabırlı olmak vs.

Ayrılık yalnızca gerçek aşka inanmayanları korkutur.

Ne var ki mesafenin sonu gözükmüyorsa engelin daha büyük bir şeye dönüştüğü üçüncü bir evre başlar. Oluşan yaraların iyileşme umudu kaybolur ve sonunda partnerler sessizce havlu atar. İşte bu yüzünden duruma son verecek bir tarih belirlemek önemlidir.

Uzaklık bariyer olmamalı

İnsanlar, uzun mesafeli ilişkileri nasıl sürdürüyor? Uzaklık gerçekten bir bariyer mi? Gerçek şu ki bariyerleri kendimiz yaratıyoruz çünkü uzaklık aslında ilişkinizin aşabileceğiniz ve hatta tadını çıkarabileceğiniz bir evresinden ibarettir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, size yardımcı olacak bazı şeyleri bilmelisiniz:

  • Temasta kalın: Aksi halde birbirinize yabancılaşırsınız. Her gün iletişim kurmak için teknolojinin sunduğu bütün imkanlardan faydalanın. Birbirinizle konuşun ve korkularınızı, şüphelerinizi ve hayallerinizi anlatın. Kısacası, o özel insanla konuşmaya devam edin.
  • Güven: Birbirinizden uzak kalmak, kıskançlığın ortaya çıkmasına neden olabilir, çünkü partnerinizin ne yapıyor olabileceğini bilmiyorsunuzdur. İşte bu yüzden ona güvenmek önemlidir ve bu, ilişkiniz hakkında konuşmanız gerektiği anlamına gelir. Gördüğünüz gibi iletişim, mesafelerin üstesinden gelmek için temel ilke olmaya devam etmektedir.
  • Esnek olun: Partnerinizin uzakta olması, kendi alanına ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. O yüzden sizi az arıyor ya da sizin kadar çok aramıyor diye kızmayın. Belki yükümlülükleri yüzünden sizinle daha az ilgilenmek zorunda kalmışlardır. Saçma tartışmalardan kaçınmak istiyorsanız, esnek olun.
Some figure

İsterseniz, başarabilirsiniz

Romantik ilişkiler her zaman toz pembe olmaz. Diğer bütün ilişkiler gibi iniş çıkışları vardır. Asıl soru, bu ilişkiye tüm emeğinizi verip yürümesi için çabalamak isteyip istemediğinizdir.

Her ikiniz de bunu istiyorsanız, uzak olmak sizi etkilemeyecektir. Elbette bu ilişkiyi yürütmek güç olacaktır ama istediğinizi elde etmenin kolay olmadığını zaten bilmiyor musunuz? Dilediğiniz her şey, bir bedel ve emek gerektirir. Her şey kolay olsaydı, ne yapardık, değil mi?

Some figure

Hayattaki en önemli şeyler, en çok çaba gerektirenlerdir. Yürümeyeceğinden korktuğunuz için uzun mesafeli bir ilişkiyi reddetmeyin. Kim bilir? Aşkta her şey mümkündür.

“Keşke uzaktan birlikte olmayı bilseydik.”

– Julio Cortázar

Hiç uzun mesafeli bir ilişki yaşadınız mı? Bu tür ilişkileri yürütmenin zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Herkesin bu konuda farklı görüş ve tecrübeleri var. Ama hepimiz şunu kabul edebiliriz ki eğer gerçek aşk söz konusuysa ve her iki kişi de gereken çabayı gösterirse ilişkinin en iyi şekilde ilerlemesine hiçbir engel yoktur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.