Logo image
Logo image

Öfkenin Olumlu Yanları

2 dakika
Öfkenin Olumlu Yanları
Son Güncelleme: 08 Aralık, 2016

Nereden baktığınıza göre her durum pozitif veya negatif görülebilir. Öfke genellikle “negatif” bir duygu olarak görülür, fakat bazı özel durumlarda faydalı olabilir. 

Öfkelenmenin pozitif bir yanı olduğunu biliyor muydunuz? Tabi ki, her şey dengeli ise, sorun yok. Kızgın olmak her zaman kötü değildir ve doğru bir şekilde ifade edildiğinde bir çok problemden hatta hastalıklardan kaçınmamıza yardımcı olur.

Öfke yıllarca kötü, yıkıcı, ve baskılanması, yönünün değiştirilmesi veya saklanması gereken bir duygu olarak damgalanmıştır. Bugün hala bu fikri sürdürerek kızgın olduğumuzda belli etmemeye çalışıyoruz. Öfkenin mantıksız, bahsedilemez ve gösterilmemesi gereken bir şey olduğuna inanıyoruz. Öfke hakkında son yapılan araştırmalara göre öfkenin negatif, ilkel ve zararlı bir duygu olduğunu düşünmeye eğilimliyiz.

Fakat öfke sadece kötü hissetmemize, gereksiz kavgalara, sonrasında pişman olacağımız sözler söylememizeve yaptıklarımızın sonuçlarını düşünmememize neden olmuyor; eğer onu doğru şekilde kullanırsak bize fayda sağlayabilir.

Öfkeyi belli etmenin faydaları nelerdir?

Tüm duygular gibi öfkenin de sorumlulukları, amaçları ve bir varoluş nedeni vardır. Öfke iyi amaçlar için de kullanılabilir. Buna inanmıyor musunuz? Şimdi neden böyle söylediğimizi anlayacaksınız:

İlk olarak, öfke sizi motive eden bir güçtür. Bir şey için çok sinirlendiğiniz bir andan sonra, hiç onu değiştirdiniz veya geliştirmek için çabaladınız mı?

Öfke, bizim farklı şeyler yapmamızı engelleyen zihinsel ve duygusal duvarlarımızı açmanın veya kırmanın bir yoludur. Eğer bir şey öfkeye neden olursa, genellikle onu düzeltmeye eğilimli oluruz.

İkinci olarak, öfkeli insanların daha iyimser olduğu fark edilmiştir. Evet, tuhaf gelmesine rağmen, doğru okuyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi spesifik bir konuda sinirlenen insanlar, sorunu çözmek için daha fazla uğraşıyorlar. Bu sebeple gelecekte neyin işe yarayabileceğini biliyor ve daha az pessimist oluyorlar.

Öfkenin üçüncü faydası ise, diğer insanlarla ilişki kurmamızı sağlamasıdır. Öfke hislerimizi, özellikle de ortada bir haksızlık olduğunu düşündüğümüz durumlardaki hislerimizi paylaşmanın bir yolu olduğuna göre, bu konu hakkında ne düşündüğümüzü ve hissettiğimizi diğer insanlara açıklamak için mükemmeldir.

Çocukluğumuzdan beri öfkenin kötü, tehlikeli ve hatta gizlenmesi gereken bir şey olduğu öğretildi. Ancak bize öfkemizi ifade etmek için bir fırsat verilirse, daha az problemimiz olur. Birine ya da bir fikre katılmadığımızda bunu saklamak bir ilişkiyi zedeleyebilir.

Öfkenin kendimizi daha iyi tanımamıza fırsat verdiğini biliyor musunuz? Çünkü bu bize, gerçekte nasıl biri olduğumuz ve olaylara nasıl tepki verdiğimiz konusunda fikir verir.

Eğer olgun bir şekilde kullanırsak, bize çok değerli bilgiler verir, kendimiz hakkında fikir edinmemize ve yaşamımızı biraz daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Bunlara ek olarak, kendimizi motive etmenin ve değiştirmenin harika bir yoludur.

Son olarak, öfke görüşmeler sırasında iyi bir strateji olarak kullanılabilir. Bir çok insan bu duyguyu istediklerini almak için kullanıyor. Bunun uygun bir yol olduğunu söyleyemesek de, bu öfkenin keşfedilmeye değer başka bir pozitif karakteristik özelliğidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.