Meme Kanseri Olan Kadınlar İçin Rahatlama Yöntemleri

Ekim 17, 2018

Kanser olan kadınların yaşadığı rahatlama süreçleri uzundur ve de baştan itibaren psikolojik destek olması çok önemlidir. Bu bağlamda, psikolojik eğitim önemlidir: yani bu hastalıkla ilgili bilgi almak ve hem fiziksel hem de zihinsel durumunuzu geliştirmek için kullanılacak teknikleri öğrenmek. Yani dışarıdan biraz destekle her alanda durumunuzu iyileştirmeye çalışacaksınız.

Bu yazımızı, meme kanseri olan kadınları, rahatlama yöntemlerinin önemi hakkında bilgilendirmek için sizlerle paylaşacağız. Bu rahatlama tekniklerinin tedavi edici olabilmesi için farklı psikolojik durumlarla başa çıkabilmeyi öğrenmeniz gereklidir.

Rahatlamak, bizi psikolojik ve zihinsel olarak nasıl etkiler?

Rahatlama tekniklerinin parasempatik aktivasyonu arttırdığını ve sempatik sinir sisteminin de aktifliğini azaltır. Rahatlama,düşük kalp atış hızı, kan damarlarının genişlemesi, diyaframdan nefes alma ve düşük kas aktivitesi ile ilişkilendirilir.

kumsalda kolları açık kadın

Bununla birlikte, fizyolojik aktivasyonun düşmesiyle ilgili etkilerinin yanı sıra rahatlama tekniklerinin başka bilişsel etkileri de vardır. Burada, dikkati toplamaya etkisi ve subjektif etkilerinin dışında, kişinin kendisi üzeride daha iyi bir kontrol olması ya da fizyolojik tepkileri ayırma becerisinin artması gibi durumlar da vardır.

Zihinsel faktör

Aaron T. Beck’in bilişsel faktöre yaptığı referanslarda olduğu gibi, bizi kendimizle ilgili bir şeylere inanmaya zihnimiz ikna eder ve düşüncelerimizdeki bozukluklar, kansere karşı vereceğiniz savaşı kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırır.

Kanserin tedavi edilmesinde bilişsel faktör çok temeldir, çünkü sahip olduğumuz düşünceler ve pozitif bir düşünme tarzı geliştirmek işimize yarayacağı gibi, negatif düşünceler de hastalığımızı daha kötüye götürebilir. Pozitif düşünceler kendimize güvenimizi, savaşma arzumuzu ve tedaviye bağlılığımızı artırır.

“Kanser korkum hayatımı değiştirdi. Şimdi her yeni ve sağlıklı gün için minettarım. Hayatımı öncelik haline getirmemi sağladı.”

– Olivia Newton John

Meme kanseri için rahatlama yöntemlerini ne zaman kullanabiliriz?

Meme kanseri olan hastalarda rahatlama, kemoterapinin ve bazen de radyoterapinin (koşullu ve rahatsızlık veren bazı belli uyarıcılar vardır) sebep olduğu bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olur. Bir şekilde, birkaç seans alan hastalarda yaygın olan bu tarz bir koşullanmadan doğan etkileri azaltmaya çalışırız.

Buna ek olarak, rahatlama yöntemleri, farklı test ve sonuçlara maruz kalan hastaların duygusal durumunu da iyileştirir. Son olarak da, bu yöntemler kişinin kendini kontrol etmesini sağlar ve bu hastalığın yarattığı huzursuzluk yüzünden sık sık gösterebileceği anlık davranışları göstermesini engeller.

Ne tür rahatlama yolları vardır?

Her durumda rahatlama türleri, teknik hakkındaki bilgilerimiz, anksiyetenin kendini göstereceği zaman ve uygun olduğumuz zamanlar gibi farklı değişkenlere bağlıdır. Aşağıda, meme kanseri hastaları için en önemli iki teknikten bahsedeceğiz.

  • Jacobson ilerlemeli kas gevşetme teknikleri: bunun amacı gerginlik seviyelerinizi tanımlayabilmeniz ve bunu vücudunuzda hissettiğiniz zaman rahatlama stratejilerini uygulamaya başlayabilmenizdir.

Vücuttaki gerilim noktalarını, bilerek ve isteyerek vücudun farklı alanlarına baskı uygulayarak öğrenebiliriz. Egzersiz ilerledikçe, gerilim egzersizlerini azaltmak için bu tekrarlar da azaltılır.

  • Güdümlü görselleştirme: size huzur veren görüntüler, duyular, durumlar ve/ya yerlere zihinsel bir yolculuk yapmayı içerir. Bu şekilde, sizi rahatlatan yerlerdeki farklı duyusal uyarıcıları uyandırmış oluruz.

“Kanser tüm fiziksel yeteneklerimi elimden alabilir. Zihnime dokunamaz, kalbime dokunamaz ve ruhuma dokunamaz.”

– Jim Valvano

el ele tutuşan kadınlar

Her günün bir amacı vardır

Meme kanserinin, kemoterapi seansları, başka radyoterapi seansları, onkologa gitmek ve sonuçlar için beklemek gibi karmaşık adımları vardır. Böyle durumlarda vücudunuzdaki korku ve anksiyeteye bakmalı, zihninizde rahatlama yöntemlerini bulmalı ve kendinize bu yaşadığınız zorlukla başa çıkabilmek için yardımcı olmalısınız.

“Kimse bazı huzur ve sakinlik anları olmadan sağlıklı bir şekilde yaşayamaz.”

– Cristopher Paolini

Meme kanseri olan ya da bununla ilgili bilgisi olan herkes, bu hastalığın yarattığı ızdırabın ölçülmesinin zor olduğunu bilir. Birine “kanser olduğu” söylendiğinde hissettiği korku, endişe ve anksiyete hisleri sonsuzdur…

Her günün bi amacı vardır, adım adım her gün zorluklarla karşılaşır ve başa çıkarız. Gelecek hakkında endişelenmek, tedavinin sonucunda ne olacağını bilmemek, işe yaramamasından korkmak ve kanserle savaşmak için kullanılan yöntemlerin yeterli olmadığını düşünmek kaçınılmazdır. Tam da bu korku ve anksiyete zamanlarında, rahatlama yöntemleri size yardımcı olacaktır.

Marcom, P. K. (2017). Breast Cancer. In Genomic and Precision Medicine: Primary Care: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-800685-6.00010-2

Cancer Research UK. (2016). Breast cancer statistics | Cancer Research UK. https://doi.org/10.1124/mol.63.6.1437

UK, C. R. (2014). Breast cancer incidence statistics. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1080/17441692.2010.530289