Maske Mi Takıyorsunuz? Çıkarmanıza Yardımcı Olacak Dört Adım

Kendinizi özgür hissetmek istiyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Maskenizi çıkarmanıza yardımcı olabilecek dört adımı açıklıyoruz.
Maske Mi Takıyorsunuz? Çıkarmanıza Yardımcı Olacak Dört Adım
Maria Fabregat Giribet

Yazan ve doğrulayan psikolog Maria Fabregat Giribet.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Maske mi takıyorsunuz? Düşüncelerinizi ifade ederken kendinizi sınırlandırıyor musunuz? Gerçek benliğinizi saklıyor ve olmadığınız biri gibi mi davranıyorsunuz? İnsanlarla konuşurken duygularınızı ifade etmekten kaçınıyor musunuz? Eğer öyleyse, hayatınızı dolu dolu yaşamıyorsunuz demektir. Duygularınızı çevrenizdeki insanlarla paylaşmak daha iyidir. Kendinizi özgür hissetmek istiyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Maskenizi çıkarmanıza yardımcı olabilecek dört adımı açıklıyoruz. Bunun bir günde yapabileceğiniz bir şey olmadığını unutmayın. Ancak, sonunda başaracağınızdan eminiz!

Her şeyden önce, maske takmanın bir savunma mekanizması olduğunu, kendinizi korumanın bir yolu olduğunu anlamalısınız. Onu takmak sadece suçluluk ve güvensizlik duygularınızı besler. Aslında, insanların “koruyucu” bariyerler inşa etmesi çok yaygındır. Belki de kimse size zarar vermesin diye bir maske takıyorsunuz. Bu maskenin sizi korku ya da üzüntü gibi hoş olmayan duygulardan koruyacağını düşünüyorsunuz.

Bu koruma hissi, onu çıkarmak istemenizi engelleyebilecek şeydir. Maskeniz, istediğiniz zaman ve ihtiyaç duyduğunuzda çıkarıp tekrar takabileceğiniz için, kontrolün sizde olduğunu hissettirebilir. Ancak er ya da geç buna alıştığınızı ve kendinizi olduğunuz gibi göstermenin artık kolay bir iş olmadığını anlayacaksınız. Kendinizi korunmuş hissetmeye o kadar alıştınız ki, artık gerçek benliğinizi başkalarına nasıl göstereceğinizi bile bilmiyorsunuz. İşte o zaman, onun tarafından korunmak yerine bu maskenin içinde kapana kısılmış hissetmeye başlarsınız.

“Olmak istediğin kişiyi hayal etmek, olduğun kişiyi boşa harcamaktır.”

– Kurt Cobain

bulut surat ve maskeleri

1. Kendinizi maske takmayı bırakmaya hazırlayın

Maske taktığınızın farkına varmak, onu çıkarabilmenin ilk adımıdır. Ne zaman takmaya başladığınızı bile hatırlamıyor olabilirsiniz. Belki kendinizi korumaya çalıştığınızın farkında değilsiniz ya da başka bir nedenden dolayı takıyorsunuz. Neyse ki, maskenizin size zarar vermesini önlemenin harika yolları var. Öncelikle, kendinize daha iyi bakmayı öğrenmelisiniz.

İşte önemli bir gerçek: Maskenizi çıkarmayı istemeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için, iç çatışmalarınızla olabildiğince olumlu bir şekilde müzakere etmeniz gerekir. İhtiyacınız olan şeyle uyum içinde olmaktan çekinmeyin.

2. Sabırlı olun, cesur olun ve dostlarınızla olun

Sabır, motive olmanıza yardımcı olduğu için değerli bir niteliktir. Bu anlamda da size dönüşümünüzün gerçekleşmesi için gerekli alanı sağlar. Burada sorunun kökenine odaklanan ve uzun süreli değişiklikler üreten o derin dönüşümden bahsediyoruz.

İç çatışmaları çözmek çok fazla motivasyon gerektirir. Ayrıca bu durumla yüzleşmenizi sağlayacak bir diğer güçlü ve gerekli nitelik ise cesarettir. Son olarak, bu süreçten geçerken sevdiğiniz birinin (arkadaşlar, kardeşler ve hatta bir psikolog gibi) yanında olmanın, sonunda maskenizi çıkarmayı başarana kadar ilerlemeye devam etmek için güçlü kalmanıza yardımcı olacağını unutmamalısınız.

3. Kendinizi tanıyın ve kabul edin

Kendinizi kabul edebilmek için kendinizi tanımanız gerekir. Kendinizi tanımak, diğer şeylerin yanı sıra ne istediğinizi, neyi sevdiğinizi ve neyi başarmak istediğinizi bilmek anlamına gelir.

Sizi biraz yalnız zaman geçirmeye teşvik ediyoruz. Kendi başınıza olmanın ve kendi düşüncelerinizle zaman geçirmenin yanlış bir tarafı yok. Dikkatinizi fazla dağıtmayın ve asıl amacınıza, yani bir insan olarak kim olduğunuzu keşfetmeye odaklanın. Bu, duygularınızla uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Duygularınızı bastırmak yerine hissetmenize izin verin.

Bazı insanlar kendi duygularıyla yüzleşmekten korktukları için yalnız vakit geçirmekten hoşlanmazlar. Ancak, bu kendinizi kabul edebilmeniz için gereklidir. Nasıl hissettiğinizi, kim olduğunuzu ve nelerden hoşlandığınızı öğrendikten sonra, kendinizi yargılamak yerine kendinizi kabul etmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi kabul etmek, olduğunuz kişiden utanmamak demektir. Olduğunuz kişiyi kabul ettiğinizde maske takmak işe yaramaz, çünkü artık kim olduğunuzdan utanmadığınıza göre saklanmanın bir anlamı kalmayacaktır.

“İlk ve son aşkımız kendimize olan aşkımızdır.”

– Christian Nestell Bovee

kendine sarılan mutlu kadın

4. Kendinizi olduğu kadar başkalarını da sevin

Kendinizi tanıma ve kendinizi kabul etme süreçlerinde ilerledikten sonra, kendinizi sevmek doğal olarak gelecektir. Eskiden kim olduğunuzu unutun. Kendinizi şimdi sevin ve gelecekte daha da iyi olmaya teşvik edin. Maske takmak, yalnızca niteliklerinizi ve kusurlarınızı kabul etmediğinizde gereklidir.

Bu adım, varlığınızın her bir parçasını sevmekten ibarettir. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, bunu büyüyen bir fırsat olarak değerlendirin. Bu, öz sevginizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi sevmiyorsanız, başka birini gerçekten sevmenizin hiçbir yolu yoktur. Kendimizi sevmek, değerimizi bilmek ve insanların bizi terk etmesinden korkmamaktır.

Umarız bu dört adımı takip edecek kadar güçlü hissedersiniz. Şimdi elinizi taşın altına koyup kendiniz olma zamanı! Maske takmaya bağımlı olduğunuzun zaten farkındaysanız, bu daha da iyidir. Olmadığınız biri olmaya çalışmak veya kendinizi geri tutmak için daha fazla zaman kaybetmeyin. Dünyanın samimiyete, kabul görmeye ve kendini seven insanlara ihtiyacı var.

“Dünyayı değiştirmek için kendin olmalısın.”

– Yoko Ono


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.