Logo image
Logo image

Martin Luther King Jr. ve Yurttaşlık Hakları Arayışı

3 dakika
Martin Luther King Jr. ile ilgili en çarpıcı gerçek tutarlı fikirleriydi. Bir pasifist olmasına rağmen aynı zamanda yurttaşlık hakları ve ırk ayrımının durdurulması konusunda tarih yazan radikal bir aktivistti.
Martin Luther King Jr. ve Yurttaşlık Hakları Arayışı
Son Güncelleme: 27 Şubat, 2020

Martin Luther King Jr. insanların en iyi özelliklerini temsil eden ilham verici bir adamdı. Kendisi dünyanın en etkili tarihi figürlerinden biridir.

Bu Baptist vaizin yaptığı şey yurttaşlık haklarının tanınması ve Amerika Birleşik Devletlerindeki ırk ayrımının yürürlükten kaldırılması konusunda çok fazla ilerleme yaşanmasını sağlamaktır. Bu konunun en ilginç kısmı kendisinin bunların hepsini şiddete başvurmadan yapmış olmasıdır. Bunu sağlayabilmek için temelde zekasını, karizmasını ve liderlik özelliklerini kullanmıştır.

“Bir hayalim var, dört küçük çocuğumun derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşadıkları bir gün gelecek. Bugün bir hayalim var!”

– Martin Luther King Jr.

King düşünceleri ve eylemleri arasında bir uyum olduğunu gösteren bir kişiydi. Siyasal bir lider olmasını yanında ruhani bir rehberdi de. Buna ek olarak, derin dini inançları kendisini cesaretlendirmekteydi.

Martin Luther King Jr. Parlak Bir Genç Adamdı

Some figure

Martin Luther King Jr. 15 Ocak 1929’da Atlanta, Georgia’da doğdu. Babası Baptist bir papazdı, annesi ise kilisenin orgunu çalan kişiydi. İki kardeşi vardı: bir ağabey ve bir kız kardeş. Babasının babası, öldüğü güne kadar papazlık yapmıştı.

Martin altı yaşındayken beyaz arkadaşlarından ikisi ona, o siyahi olduğu için ebeveynlerinin onunla oynamalarına izin vermediğini söylediler.

Martin, devlet okullarına gitti ve dikkate değer bir öğrenciydi. Hatta gelişmiş yetenekleri sayesinde bazı sınıfları bile atladı. Bundan dolayı, 15 yaşındayken üniversiteye kabul edildi.

25 yaşındayken Boston Üniversitesinden felsefe derecesini aldı. Bundan kısa bir süre önce Coretta Scott ile evlenmişti ve Coretta ile birlikte dört çocuğu oldu. Çalışmalarını bitirdikten sonra Alabama’nın Montgomery şehrindeki bir Baptist kilisesinin papazı haline geldi. İşte kendisinin efsanesi burada başladı.

Tecrübeli Bir Aktivist

Martin Luther King Jr.’nin hayatındaki belirleyici olay 1955’te gerçekleşti. Bu dönemde Alabama’da siyahi insanlara karşı büyük bir düşmanlık vardı. O yıl, Amerika Birleşik Devletlerinin tarihini değiştiren bir şey oldu: Rosa Parks adında bir kadın sadece beyazlara ayrılmış bölümdeki boş koltuklardan birinde otururken koltuğundan kalkmayı reddetti.

Bunun sonrasında Martin Luther King Jr. şehir otobüslerine karşı bir yıldan uzun süren bir boykota öncülük etti. Siyahi insanlar otobüsleri kullanmayı reddetti ve bazıları işe gidebilmek için 30 kilometreye kadar yürümek zorunda kaldı. Temyiz Mahkemesi Montgomery otobüslerinde ırkçılık bazlı ayrımcılık uygulanmasını illegal ilan ettiğinde boykot sona erdi.

O zamandan itibaren King ırk ayrımına karşı barışçıl protestolar yürütmeyi hiç bırakmadı. 1963’te ünlü “Bir Hayalim Var” konuşmasını yaptığı Washington’a giden bir yürüyüşe önderlik etti. Bu konuşmada eşitlikçi bir dünyaya olan arzusunu dile getirdi.

Çok Erken Kaybedildi

Some figure

Martin Luther King Jr. şiddet içermeyen yöntemler kullanması ile radikal biri olsa da şiddet ve baskıya maruz bırakılıyordu. Polis kendisini toplam 20 kere tutuklamıştır. Neredeyse her zaman kefalet karşılığında özgürlüğünü teklif etmişlerdir ancak o reddetmiştir.
Ayrıca, evine birkaç kez suçlular saldırmış ve FBI tüm faaliyetlerini izleyebilmek için personeline sızmıştır.

Bazı kişiler 1957 ve 1968 arasında yürüyüş ve protestoları sırasında yaklaşık 10.000.000 kilometre yürüdüğünü söylemektedir. Aynı dönemde yaklaşık 2500 halka açık konuşma yapmıştır. En sembolik konuşması olan “Bir Hayalim Var” konuşmasını önceden hazırlamamıştır. Bu konuşmayı büyük bir kalabalığın önünde doğaçlama bir şekilde yapmıştır.

35 yaşındayken Norveç Nobel Komitesi kendisine Nobel Barış Ödülünü vermiştir. Yalnızca dört yıl sonra, 4 Nisan 1968’de bir balkonda konuşma yaparken biri tarafından vurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri hükumeti ölümünden sonra King’e Başkanlık Özgürlük Madalyası ve Kongre Altın Madalyasını vermiştir. Ayrıca, sayısız şehir ve eyalette King’in onuruna kutlanan birer tatil de vardır. Aynı şekilde, Amerika Birleşik Devletlerindeki yüzlerce cadde onun adını taşır ve Washington eyaletindeki bir ilçeye bile adı verilmiştir. Aynı şekilde, Washington, DC’de Martin Luther King Jr. Anıtı inşa edilmiştir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Prat, E. (2004). Pensamiento pacifista: Henry D. Thoreau, Leon Tolstói, Ghandi, Albert Einstein, Virginia Woolf, Hannah Arendt, Martin Luther King, EP Thompson. Icaria.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.