Mario Benedetti'nin Aşk Hakkında Söylediği 7 Muhteşem Söz

Mario Benedetti'nin Aşk Hakkında Söylediği 7 Muhteşem Söz
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mario Benedetti’nin aşk hakkında söylediği sözler bize birer armağandır. Bu Uruguaylı şair bize birçok güzel eser ve sosyal sorumlulukla ilgili değerler bırakmıştır. Birçoğu kimsenin sevgiyi bu kadar teşvik etmediğine inanır.

Aşk, kuşkusuz edebiyat dünyasında ve özellikle şiirlerde en evrensel temadır. Virgilio, sevginin herkesi fethettiğini, bu yüzden ona direnmekten ziyade, hak ettiği değeri vermenin, yol açmanın, yolları açmanın elimizde olduğunu söyledi. Mario Benedetti eğer bugün işleriyle bize bir şey hatırlatacak olsa o da hayatının tüm güzelliklere ve lezzetlere rağmen zorluk ve engellerle de dolu olduğudur.

Benedetti’nin cesur sözlerinin aynı zamanda acı ve umutla bezeli olduğun da unutmamalıyız. Ülkesindeki sosyal sorunlara rağmen kalbindeki romantik yeri yabana atmadı ve hayatını sevgiyle doldurmayı bildi.

Mario Benedetti’nin aşkla ilgili sözlerine bakarak aslında yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz aşklara en yakın ve gerçekçi bir türe bakmış oluruz. O zamanlarda Benedetti de William Wordsworth gibi bu konuda çok değerli bir adım attı. İkisi de çoğu zaman karmaşık sorunlarla engellense bile bizi yoğun ve canlı bir romantizmle tanıştırdı.

aşık kalpler

Mario Benedetti’nin aşk üzerine söylediği sözler

“Biografía para encontrarme” (Kendimi Bulmak için Biyografi), “Buzón de Tiempo” (Zamanın Posta Kutusu) ve “El amor, las mujeres y la vida” (Aşk, Kadın ve Yaşam) adlı kitaplarında, Mario Benedetti ile ilgili çok şey bulabiliriz. Aşk hakkında şiirler ve ifadeler. Bunları, neredeyse her zaman romantik ilişkilerde yaşadığımız acı tatlı anların heyecanını, öğrenimini ve tadını çıkarmak için kullanabiliriz.

Uruguaylı yazarın bize bıraktığı bu muhteşem mirasın parçalarını birlikte okuyalım.

1. Dokunmaktan öte

“Parmağını bile sürmeden size bir şey hissettiren birinin olması inanılmazdır.”

En derin hisler, varlığımızın özel köşelerinde sonsuza dek kalanlar, basit ten temasıyla tetiklenenler değildir. Her kim bize, ustaca sözleri ve bakışları ile salt varlıklarıyla en yüce duyguları ve hisleri hissettiriyorsa, bir sihirbazdır. Kalbimizde bir yeri hak edecek kadar büyülü ve önemli olan biri.

2. Aşk ve hafızamızdaki silinmez yeri

“Bazen 5 dakika her şeyi yaşamak için yeterlidir, yani zaman görecelidir.”

Hafızamız hayatımızın en değerli anlarından kırıntılarla doludur. En güzel anların saklı olduğu bu hafıza inanılmaz sihirli bir malzemeden yapılmıştır sanki. Bazısı oraya aşkla yazılmıştır. Ama hayat olduğu gibidir.

Çünkü istesek de istemesek de bize kısa ve yoğun mutluluk veren ilişkilerimiz olur. Benliğimizin derinlerinde her zaman saklı kalan kısa anlar. Zaman zaman bu nostaljinin kokusu gelir burnumuza.

bakışan sevgililer

3. Her an değerlidir ve tektir

“Aşkın tekrarı olmaz. Aşkla ilgili her hareket kendine hastır, kendine ait bir yörüngesi olan.“

Her adımın, her günün, romantik ilişkilerimizde yaşadığımız her olayın tadını çıkarabileceğimiz bir hediye olduğunu biliyoruz. Bunun gibi bir şey azim, özen ve dikkat gerektirir.

Paylaşılan her şey, bir çift olarak bağlılığımızın benzersiz bir hissini bulduğumuz bir ritüelin parçasıdır. Herhangi bir ilişkinin bir öncekiyle aynı olduğunu veya “Seni seviyorum” ifadesinin, verilen her şeyi almak için yeterli olduğunu düşünen kişi yanılır.

4. Aşk her gün beslenmesi gereken bir hayal işidir

“Kalp görmekten usanırsa işe yaramaz.”

Bu Mario Benedetti’nin aşkla ilgili söylediği ünlü sözlerinden bir diğeri. Sıkılmaya başlayan bir kalp tutkusuz öpüşlere ve sevgisiz sarılmalara kalırsa işe yaramaz olur, cansızlaşır. Bu da kimseyi mutlu etmez.

5. Koşulsuz sevgi

“Seni sorgusuz sualsiz seveceğimi biliyorum.”

Aşk olduğu gibidir, kendimizi karşımızdakine olduğumuz gibi açtığımız haliyle. Geçmiş yeni bir şimdi yaratmak için değişir ve sorularla cevaplara yer yoktur.

güneşli günde elele

6. Aşk cesurlar içindir

“Aşık olduğun zaman kimseye bir açıklama yapma, detaylara girmeden aşkı yaşamaya bak.”

Sevgi genellikle çekinceleri, korkuları, kuşkuları bir kenara bırakabileceğimiz, kendimize izin vermek için risk ve cesaret dokunuşunu gerektirir. Bu, Mario Benedetti’nin, kararlarımızın arkasında durmamız için söylediği sözlerden biridir. Neden geçmişi herkese açalım? Kalbimizin bir zamanlar kime ait olduğunu bilmek kimin umurunda?

Cesur olmalı ve kendinizi aşka bırakmalısınız.

7. Bugünkü mutluluk yarın güzel bir anı olacak

“Kimse birini özlemenin geçirdiğimiz güzel zamanların bedeli olduğun söylemedi.”

Birini özlemek kötü bir şey değil.

Geçmiş mutluluğun özlemi yaşamın bir parçasıdır hayattan nasıl keyif aldığımız hatırlatır. Sevmeyi başardık ve birileri şu an olduğumuz kişi olmamızda rol oynadı.

Bu yüzden pes etmenin hiçbir anlamı yok. Yani canınızı acıtsa bile ve birini çok özlediyseniz nostaljiye boğulursunuz. Geçmişi kabul etmekten korkmayın ve her şeyin bu a değdiğini anlamaya çalışın. Bunların mutlulukta payı olduğunu hatırlayın.

renklerle sarılmak

Son olarak Mario Benedetti’nin aşk hakkında daha çok sözü olsa da sizler için bu 7 tanesini seçtik. Bunlar yalnızca onun ilham veren unutulmaz eserlerinin yalnızca küçük bir bölümü.

İlginizi çekebilir ...
Mario Benedetti’den 25 Alıntı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Mario Benedetti’den 25 Alıntı

Uruguaylı yazar Mario Benedetti'nin samimi ve harika çalışmaları hayallerimizin dünyasına ulaşan bir merdiven gibidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Benedetti, M. (2012). Biografía para encontrarme. Penguin Random House.
  • Benedetti, M. (2010). Buzón de tiempo. Penguin Random House.
  • Benedetti, M. (2009). El amor, las mujeres y la vida. Alfaguarra.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.