Marilyn Monroe'dan Düşündüren 10 Alıntı

Marilyn Monroe'dan Düşündüren 10 Alıntı

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2016

Marilyn Monroe hep aptal sarışın rolünü oynamış olmasına karşın, hepimiz onun gerçekten zeki bir kadın olduğunu biliriz. Seyahate çıktığında yanına çanta dolusu kitap aldığı söylenir ve kişisel kitaplığındaki 400’ün üzerindeki entelektüel kitap onun edebi zevkinin şahidi gibidir.

Bazı kaynaklar Marilyn’in ortalamanın çok üzerinde, 165 IQ‘ya sahip olduğunu söyler ki, bu Albert Einstein‘ın 160 ve Stephen Hawking’in 152 IQ puanından daha yüksektir.

Fakat belki de Marilyn’in zekasına en büyük şahit bize bıraktığı sözleridir.

“Erkeklerin dünyasında yaşamaya kadın olabildiğim sürece aldırış etmiyorum.”

Kadınlar özellikle iş yerinde cinsiyet ayrımcılığa karşı mücadeleyi sürdürürken bu sözler bugün bile yankılanmaktadır.

“Yalnız mutsuz olmak, biriyle mutsuz olmaktan daha iyidir.”

Toplumun normları, ideal normun bir partnere sahip olmak olduğunu dikte eder. Gerçekte ise, birçok insanın kendileriyle ilgilenebilmek için zamana ihtiyacı vardır.

“Erkek, seksi ilginç hale getirmek için kadının moralini ve ruhunu kamçılamak zorundadır. Gerçek aşık, sadece başınıza dokunarak ya da gözlerinizin içine bakıp gülümseyerek sizi heyecanlandırabilen adamdır.”

marilyn-monroe-2

Bir diğer zekice alıntı özellikle erkeklere atfedilmiştir. Bir erkek kadına nasıl yaklaşacağını bilir ve küçük detaylara dikkat ederse, kadın seksten çok daha fazla zevk alabilir.

“İnsanlar lezbiyen olduğumu söylemeye başlamıştı. Gülümsedim. Eğer içinde aşk varsa yanlış seks yoktur.”

Marilyn Monroe bir kez daha önyargısız, modern bir kadın olduğunu gösteriyor. Gerçekten de, herhangi bir cinsel yönelimle ilgili yanlış olan nedir?

“Köpekler beni hiç ısırmadı, sadece insanlar yaptı bunu.”

Bugünün dünyasında o kadar çok zehirli insan var ki, bu söz onlarla ilgili her şeyi anlatıyor.

“Başarı o kadar çok insanın sizden nefret etmesine sebep olur ki… Keşke böyle olmasaydı. Etrafınızdakilerin gözlerindeki kıskançlığı görmeden başarının tadını çıkarmak harika olurdu.”

Bu sözler öylesine doğrudur ki… İnsanların çoğu zaman başkalarının başarılarını desteklememeleri çok talihsizdir.

“Aşkın mükemmel olması gerekmez, gerçek olsun yeter.”

Bazen aşktan çok şey bekleriz. Asla mükemmeli yoktur, çünkü biz mükemmel değiliz. Önemli olan yanımızdaki kişinin bizi gerçekten sevmesidir.

“Kalbime giren ilk kişi olmakla övünme, eğer sonuncu olacak kadar zeki değilsen…”

Kalbinize giren ilk kişi sonsuza dek hafızanıza kazınır, fakat sonuncu kişi, sonsuza dek arayacağınızı sanıp da bulduğunuz kişi, gerçekten özel olandır.

“Mutluluk, kimsenin yanında değil, kendi içinizdedir.”

marilyn-monroe-3

Her birimiz mutluluğu kendi içimizde bulmak zorundayız. Hiçbir şeyde ya da kimsede mutluluk bulamayız. En önemli şey kendinizi sevmek, sahip olduklarınızla ve yanınızdaki kişiyle birlikte mutlu olmaktır.

“Hiçbir şey istemeyen bir kadın her şeyi hak ediyordur.”

Eğer böyle bir kadın bulursanız, bırakmayın… Çünkü o gerçekten her şeye layıktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.