Limerence: Deli Gibi Aşık Olmak

Limerence: Deli Gibi Aşık Olmak

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2017

Psikolog Dorothy Tennov “Love and Limerence: The Experience of Being in Love,” (Aşk ve Limerence: Aşık Olma Deneyimi) adlı kitabı yazdığında bazı aşık olma süreçlerinde yaşanan bir delilik durumunu tanımlamak üzeren mükemmel terimi bulmaktaydı: Limerence. Limerence, bizi alt üst eden ve aşık olduğumuz insandan başka bir şeyi düşünmemize engel olan genel bir delilik halidir. ‘Deli gibi aşık olmak’ deyimi, bu psikolojik sürece çok uygundur.

Limerence mı yoksa bir saplantıdan mı söz ediyoruz? 

Limerence, temelde bir kişiye olan sevgimizin yol açtığı fiziksel ve zihinsel heyecan evresini temsil eder. Bu sorunun belirtileri, doğal aşık olma durumuyla belli ölçüde benzerlik gösterir. Aşırı terleme, kalp çarpıntısı, şaşkınlık, hafiflik hissi ve dengesiz hormonlar, romantik aşkın başladığı bu dönemin en belirgin özellikleridir. Fakat bazen bu doğal dönem, psikolojide limerence adını verdiğimiz duruma dönüşür.


Bir ilişki yaşayan bir kişi, deli gibi aşık olmaya başladığında beyninde bir saplantı gelişmeye başlar. Çoğu durumda ciddi sonuçları olmasa da tarihteki meşhur edebi ölümlerin sessiz nedeni olmuştur.

Limerence, Romeo ve Juliette’in ölüm sebebiydi. Kavgalı ailelerinin yasağı nedeniyle birbirlerine kavuşamamışlardı. Aynı şekilde tarih, çoğu zaman kurgunun ötesine geçen romantik ve ateşli aşk hikayeleriyle doludur.

Kim deli gibi aşık olmak istemez ki? 

Limerence konusundaki çelişki şu ki hayatının beli bir döneminde deli gibi aşık olmak istememiş kimse yoktur. Zaten çatışma da buradan kaynaklanır. Zihniniz, hali hazırda kurulmuş ilişkinin istikrarlı yapısı ile başkalarını tanıma arzusu arasında gidi gelir.

“Kendimi senin kollarında kaybetmek, ey tatlı delilik, sen benim en güçlü ilacımsın”

Bask müzik grubu Doctor Desire çok haklı. Tıpkı onlar gibi, çıldırana dek birini sevmenin ne anlama geldiğini çoğumuz biliyoruz. Fakat bu durumun olumsuz sonuçlar getirdiğini de biliyoruz. Duygularımızı asla inkar etmemeliyiz ama bu duyguları aşırı uçlara götürdüğümüzde fiziksel ve duygusal düzeyde ağır sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Saplantı karşılıksız kaldığında limerence, tam bir hastalığa dönüşür. İki kişinin birbirine aşık olması doğaldır ama bunu yalnızca biri yaşıyorsa ve acı çekiyorsa, sayısız olumsuzluklardan söz edebiliriz. Bu kişi, günlük görevlerini yerine getirmekten alıkonabilir.

Deli gibi aşık olma durumu, kişiyi depresyona sokacak ve hatta intihar etmesine yol açacak kadar ileri gidebilir. Gerçi, bu kısacık hayatta mantık çerçevesi dahilinde sevmek, hangimize öğretildi ki?

Hiç kimse her şeyi bilerek dünyaya gelmez ve aşkın her birimiz için ne anlama geldiğini ancak yıllar gösterir. Bu ortalama terim, o meşhur sözde ifade edilenin aksine kişiden kişiye değişir. Kendinizi tanımak, nasıl sevmek, nasıl hissetmek, kısacası nasıl var olmak istediğinize karar vermede anahtardır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.