Kusurlarınızı Kabul Etmek: Nasıl Mümkün?

Kendinizle ilgili hoşlanmadığınız şeyler aslında güvensizlikten ve kendinizi olduğunuz gibi kabul edememekten kaynaklanabilir.
Kusurlarınızı Kabul Etmek: Nasıl Mümkün?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kusurlarınızı kabul etmek, ama nasıl? İnsanlara kendileriyle ilgili neyi sevmediklerini sorarsanız, çoğu nasıl cevap vereceğini bilemez.Çok var, hangisini söyleyeyim.” der. Kibirli ve kendine aşırı güvenen diğer kişiler ise, sahip olmadıklarını ve kendilerini oldukları gibi kabul ettiklerini söyleyeceklerdir. Fakat bu insanlar muhtemelen yalan söylüyor.

Sonuçta, neredeyse herkesin kendisiyle ilgili sevmediği ve saklamaya çalıştığı bir şeyi vardır. İnsanlar diğer yönlerinin yanı sıra utangaçlığı, güvensizliği ve beğenilmeme korkusunu gizler.

Fakat ilginç olansa, insanların kendilerinde anormal bir durum olmadığı halde, bazı kişisel özelliklerini kusur olarak belirtmesidir. Örneğin, kemerli burun bir kusur değil, fiziksel bir özelliktir. Fazladan birkaç kilo, yüzünüzdeki çiller, kısa boy ya da erkeklerin kelleşmesi kusur olarak düşünülmemelidir.

Bu olumsuz benlik algısının arkasında güvensizlik ve kabullenme yatar. Gerçek kusurlar nadiren görülür. Sorumsuzluk, tembellik, bencillik ve gurur, değişmek ve gelişmek için eğitimli bir duyarlılık gerektiren özelliklerdir. Hadi biraz daha inceleyim.

yüzünün yarısını eliyle kapatmış kadın ve kusurlarınızı kabul etmek

Kusurlarınızı kabul etmek: Anahtar noktalar nelerdir?

Herkesin kusurları ve erdemleri vardır. İnsan olmanın güzel tarafı, tüm bu karşıt elementlerin onu kusurlu ve eşsiz yapan bir kombinasyonundan oluşmasıdır. Belki sizin kusurlarınızdan biri huysuz olmanızdır. Öte yandan zamanla güçlü özelliklerinizin ve sabırsız olduğunuzun ve bunları nasıl kontrol edeceğinizin farkında olmayı öğrenebilirsiniz.

Ya da belki çok fazla konuşma eğilimindesiniz ve diyaloglarda neredeyse kimsenin bir şey söylemesine izin vermiyorsunuz. Bir kez daha, onu fark etmeniz ve sorumluluğunu almanız, bunu yönetmeyi mümkün kılar. Bu sizi tanımlayan şeylerden biridir ve muhtemelen de böyle olmanızın nedenidir. Ancak, bu kötü biri olduğunuz anlamına gelmez.

Kusurlarınızı kabul etmek yolunda çok temel bir ilk adım vardır. Kendinizde sevmediğiniz şeyin gerçekten bir kusur olup olmadığını bilmeniz gerek.

Normal nitelikleri ve özellikleri patolojik hale getirmek

Kendimizle ilgili kişiliğimizin veya fiziksel görünüşümüzün bir parçası olan şeyleri patolojik hale getirmek çok insancadır. Biraz utangaç, güvensiz, gergin veya sabırsız olmak gibi gerçekten sıradan şeyler kendi başlarına kusur değildir. Bunlar sadece kim olduğunuzun bir parçasını oluşturan özelliklerdir.

Aynı şey fiziksel özellikleriniz için de geçerlidir. Kilo, boy ve cilt problemleri kusur değildir. Fiziksel engeller, kusur değildir.

O halde gerçek kusur nedir? Kusur, kendinize ve başkalarına zarar verebilecek olumsuz bir tutum olacaktır. Bunun örnekleri kıskançlık, açgözlülük, kibir, karamsarlık, hoşgörüsüzlük ve narsisizm olabilir. Gördüğünüz gibi, bu özellikler erdemlerle nadiren dengelenen davranışları ve tutumları içerir. Herhangi bir durumu, konuşmayı, ilişkiyi veya durumu istikrarsızlaştırma eğilimindedirler.

Kendinizi kabullenmek, daha öz güvenli olmak için anahtardır

Kusurlarınızı kabul etmek istiyorsanız (bu gerçekten kusur değil, güvensizliğinizin bir sonucudur) kendi kendinizi kabul etmeye çalışın. Fazla kilolu olmanın, utangaç olmanın veya biraz kekemeliğin kusur olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey kişisel gelişiminiz üzerinde çalışmaktır.

Kendinizi kabul etmek sonuçta öz saygıdan daha güçlü bir şeydir. Neden mi? Çünkü öz saygı tamamen pozitif öz imaja bağlıdır. Diğer insanların size söylediği ve kendinizle ilgili düşünceleriniz ise bu psikolojik kası besler. Diğer yandan kendinizi kabul etmek herhangi bir dış teşvik gerektirmez.

Buna ek olarak akılcı duygusal davranış terapisinin yaratıcısı Albert Ellis, yaklaşımının temel taşı olarak kendini kabul etmeyi kurdu. Dedi ki, “Ama her zaman – evet, her zaman – kendinizi, kişiliğinizi, varlığınızı, iyi performans gösterip göstermediğiniz ve başkalarının sizi ve davranışlarınızı onaylayıp onaylamadığını kabul ediyor ve bunlara saygı duyuyorsunuz“.

Eğer bu alanı güçlendirmeyi öğrenirseniz şu an kusur olduğunu düşündüğünüz her şeye bakışınızı değiştireceksiniz.

pencerenin önünde üzgün adam

Kusurlarımı nasıl kabul edebilirim?

Agresif iletişim, sabırsızlık, kıskançlık, diğer bakış açılarını anlayamama… en zor kusurlarınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizde sorunlara neden olanları kabul etmek istiyorsanız, en önemli şey onları nasıl tanımlayacağınızı bilmektir.

Çoğu insan, bu açıkça olumsuz nitelikleri görecek ve sorumluluk alacak alçakgönüllülüğe sahip değildir. Ancak, onları bir kez tanımladığınızda, sonraki adım basitçe “onları kabul etmek” değildir. Bu gerçek kusurlara alan ve kalıcılık vermek istemezsiniz. Bunun yerine yapmak istediğiniz şey onları dönüştürmek.

Dönüşüm eylemi genellikle her birinin arkasında neler olduğunu bilmeyi gerektirir. Örneğin, kıskançlık ve haset, düşük öz saygıyı gizleme eğiliminden gelir. Agresif iletişim, zayıf duygusal yönetimin ve sosyal beceri eksikliğinin bir tezahürüdür. Sonuç olarak, bu kusurları dönüştürmenin en iyi yolu genellikle terapidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.