Logo image
Logo image

Kulak Çınlamasıyla Bağlantılı Duygusal Sorunlar

3 dakika
Kulak Çınlamasıyla Bağlantılı Duygusal Sorunlar
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kulak çınlaması belki de sizin için bir anlam ifade etmiyor olabilir. Ama bir şekilde herkesin başına gelmiştir. Kulağınıza başkasının duymadığı bir zil sesi mi geliyor? Bunun nedeni arkanızdan konuşanlar değil kulak çınlaması!

Genelde bu rahatsız edici sesler ister kuvvetli ister cılız olsun eninde sonunda yok olurlar. Bu sesin kalıcı olduğunu bir düşünün. Devamlı bir çınlama sesini gün boyu duyduğunuzu hayal edin. Dayanabilir misiniz? Yazının devamını okuyarak psikolojik ve duygusal faktörlerin kalıcı kulak çınlaması olan insanlar üzerindeki etkisini ve tedavi etmenin önemini keşfedin.

“Çınlama sessizliği hissetmeme engel oluyor.”

– Santiago Segura

En başından başlayalım, kulak çınlaması nedir?

Kısa açıklamamız sayesinde artık kulak çınlamasının ne demek olduğunu anlayacaksınız. Öncelikle bu ses dış bir kaynaktan gelmiyor.

Bir örnek verelim. Duyduğumuz ses ya da uğultu televizyondan geliyorsa buna tabi ki çınlama diyemeyiz. Ama aklımızda tutmamız gereken bir şey var. Sesin bir dış kaynağı olmasa da onu gerçekten duymadığımız anlamına gelmez. Bu işitsel bir halüsinasyon değildir.

Buna ek olarak, kulak çınlaması bir kulakta, ikisinde birden veya tüm başta hissedilebilir. Çınlama veya uğultudan söz etsek de başka türden sesler de olabilir. Örneğin dalga sesi gibi.

Some figure

Ne tür çınlamalar vardır?

Çınlama, kişilerin sesi algılayışına göre çeşitlilik gösterir. Ancak bunları öznel ve nesnel olarak da ayırabiliriz. Her türü ele alacağız ama öncelikle şunu netleştirmeliyiz ki bir tür “öznel” olarak adlandırılsa bile bu, kendisinin “yarattığı” anlamına gelmez.

Nesnel çınlama vücutta oluşan sesin kemikler yoluyla veya orta kulaktaki boşlukla kokleaya iletilmesidir. Bu nedenle, işitsel bir sorun değildir ve normal algılanan fiziksel bir sestir.

Bu, aynı zamanda çınlamanın doktorlar tarafından oskültasyon ile duyulabileceği anlamına gelir. Bu sesler: arteryel sesler, arteriyovenöz fistüller ve venöz uğultudur. Bu tip iyi tahmin edilebilir ancak sadece çınlama vakalarının% 5’ini oluşturur. Aksine, öznel çınlama sadece hasta tarafından algılanır. Yani, fiziksel sesler olmayan seslerin algılanmasıdır.

Daha önce de söylediğimiz gibi bu durum, sesi hastanın yarattığı anlamına gelmez. Kulaktaki medikal bir durum veya işitsel sinir sistemi kaynaklı bir histir. Bu tip çınlamada neden otolojik, kardiyovasküler, metabolik, nörolojik, dental veya psikolojik olabilir. Evet psikolojik. Kulak çınlaması yoğun bir duygusal bunalımdan sonra da ortaya çıkabilir.

“İşitmekle ilgili ne yazık ki başımıza talihsiz bir şey gelmeden dikkatli davranmıyoruz.”

– Chris Martin

Kulak çınlaması kişinin hayatını nasıl etkiler?

Artık kulak çınlaması hakkında genel bir bilgiye sahibiz. Şimdi kulak çınlaması olan insanların nasıl etkilendiklerine bakabiliriz. Her zaman olduğu gibi bunda da her vaka birbirinden farklıdır. Bazıları bu durumu hayatının bir parçası gibi kabul edip alışır ve o kadar da fazla etkilenmez. Bunu duymazdan gelebilir ve tıpkı büyük şehirlerde yaşayan insanlar gibi ıslık ve çınlama sesine alışıp aldırmazlar.

Ancak bazı insanlarda ise bu çınlama öfke, endişe ve mutsuzluk gibi olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir. Böylece kişi durmadan bu çınlamayı düşünerek bir kısır döngü içine girer. Bu sesi durdurmak ister ve bu da endişeyi artırır. Bu çınlamanın daha da artmasından ve kontrol edilmemesinden korkar.

Some figure

Kısır döngü

Genelde insanlar kulak çınlamasını bir kenara itip düşünmeyi bırakamazlar. Bu nedenle de çevrelerindeki diğer eğlenceli aktivitelere etkili şekilde katılamazlar. Dolayısıyla içinden çıkamadıkları bir kısır döngüye dönüşür. Huzursuzluk büyür, çınlamayla ilgili farkındalıkları da artar. Dahası uyku problemleri de baş gösterebilir.

Duygusal sorunlar oldukça yaygındır ama nasıl yöneteceğini bilmemek başkalarını suçlamayı gerektirmez. Çınlaması olan insanlar duygularını ve bu sesi kontrol etmekte güçlük çekerler. Bu nedenle çınlamayla ilgili bir uzmana ve psikiyatriste görünmek oldukça önemlidir. Bu huzursuz edici olguyla yüzleşmek için yardıma ihtiyacımız olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.