Koku Alma Soğanı: Fonksiyon ve Özellikleri

Koku alma soğanı koku alma duyunuz için başlıca gerekli olan organdır. Bu konudaki her şeyi yazımızda okuyun!
Koku Alma Soğanı: Fonksiyon ve Özellikleri
María Alejandra Castro Arbeláez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Alejandra Castro Arbeláez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kokular, hoş anıları hatırlatma gücüne sahiptir. Koku duyunuz sizi geçmişe taşımakla kalmaz, aynı zamanda her gün önemli kararlar almanıza yardımcı olur. Bugün, koku alma duyunuzun önemli bir kısmı hakkında konuşacağız: koku alma soğanı.

Beynin bu önemli kısmını anlamanıza yardımcı olmak için onu tanımlayacağız, işlevleri ve her bir parçası hakkında konuşacağız. Ardından, koku alma duyunuz hakkında bazı ilginç gerçekleri paylaşacağız. Haydi başlayalım!

Koku duyunuz

Birçok insan koku duygusunu hak ettiğinden az takdir ediyor. Sonuçta, burnunuz vücudunuz için toksik ve tehlikeli olan şeyleri tanımlamaya yardımcı olur. Örneğin duman kokusu alırsanız ne olur? Koku duyunuz kökenini belirlemenize yardımcı olur ve güvende kalmanızı sağlar.

Potansiyel tehlikelere karşı sizi uyarmanın yanı sıra, koku alma duyunuz günlük karar alma sürecinizde de rol oynar. Örneğin, hangi kıyafetleriniz kullanmaya devam edebileceğiniz kadar temiz veya hangi yiyecekleri seviyorsunuz.

Kokular duygularınızı da etkileyebilir. Bazı kokular o kadar hoştur ki, refahınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler. Aromalar, ruh haliniz üzerinde böyle önemli bir etkiye sahiptir, aslında, bazı markalar bunları pazarlama kampanyalarında müşteri çekmek için kullanır.

Kokular hafızamız üzerinde öneli etkilere sahiptir.

Koku alma soğanı nedir?

Sinirbilim: Beyni Keşfetme kitabının yazarları Bear, Connors ve Paradiso’ya göre koku alma soğanı ensefalik bir yapıdır. Telensefalondan (daha yaygın olarak serebrum olarak bilinir) kaynaklanır ve koku alma reseptör nöronlarından bilgi almaktan sorumludur.

Aslında beyninizin her bir yarım küresinde bir tane olmak üzere iki koku alma soğanınız var. Ayrıca burun boşluklarınızın iç kısmına da bağlanırlar.

Koku alma soğanının işlevleri hakkında konuşmadan önce, beynin bu bölümü kokuları yakalamaktan sorumlu olmasına rağmen, işlemin orada başlamadığını belirtmeliyiz. Burun deliklerinden giren kokular, burun mukozası tarafından emilir ve kokular hakkındaki bilgiler, nöronlar tarafından duyusal transdüksiyon yoluyla işlenir. Daha sonra, bu bilgiler koku siniri içinden geçer ve koku alma soğanına ulaşır.

Koku alma soğanının işlevleri

Koku alma soğanında nöronlar, farklı aktivasyon kalıplarına sahip olan ve farklı kokuları tanımlamanıza yardımcı olan koku alma ampulündeki bir grup nöron olan glomerülustaki mitral hücreler ile sinaptik bağlantılar kurar. Aktivasyon, maddenin taşındığı hıza ve yapıldığına bağlıdır.

Bilgiler glomerüller tarafından işlendikten sonra, beynin birincil ve ikincil koku alma korteksi, orbitofrontal korteks, hipokampüs ve amigdala gibi farklı bölgelerine iletilir.

Koku alma soğanının bölümleri

Koku alma soğanı katmanlardan oluşur. Her katman farklı hücre türlerinden oluşur.

 • Glomerüler tabaka. Bu tabaka glomerülleri içerir. Ayrıca sinapsların algılanan uyarana göre gerçekleştiği yerdir. Aslında, glomerüller gruplar oluşturur, böylece bazı nöron grupları benzer kokuları tespit edebilir.
 • Dış pleksiform tabaka. Nöronları birbirine bağlayan ve lateral inhibisyon sürecini mümkün kılan interneronlardan oluşur. Bu katman aynı zamanda püsküllü hücre somasını da içerir.
 • Mitral hücre tabakası. Bu tabakada, mitral hücreler koku bilgilerini ampule bağlı diğer yapılara iletir. Böylece, hücrelerin reseptör bilgilerini aldığı katman budur.
 • İç pleksiform tabaka. Bu tabakada, püsküllü hücre ve mitral hücre aksonlarını bulacaksınız. Burada, bilgi yeniden iletilir.
 • Granül hücre tabakası. Mitral hücrelerin dendritlerini bağlamalarına yardımcı olan granül hücrelerden oluşan en derin katmandır.
 • Koku bilgisinin merkezidir.
 • Koklama ampulü, koku alma bilgisinin birincil işleme merkezidir. Şunları yapmanızı sağlar:
 • Koku bilgilerini algılar.
 • Farklı kokuları ayırt eder.
 • Kokuları işler ve onları duygularınızla ve anılarınızla ilişkilendirir.
 • Her seferinde sadece bir taneye odaklanabilmek için belirli uyaranları engeller.
 • Tat alır.
 • Feromonları işleyerek cinsel davranışı düzenler.

Koku alma soğanınızın, yukarıda yazılanların hepsini yaptığını biliyor muydunuz? Oldukça etkileyici, değil mi? Kokulu soğanınız çok önemlidir, çünkü onsuz koku alma duyunuzu kaybedersiniz.

Artık koku alma soğanının işlevini bildiğinize göre, koku alma duyunuz için ne kadar büyük önemi olduğunu muhtemelen daha iyi anlıyor ve takdir ediyorsunuz. Hayatta kalma, karar verme, duygular, davranışlar ve hafızanız için çok önemli bir organdır.

İlginizi çekebilir ...
Koku Alma Referans Sendromu: Kötü Koktuğunuza İnandığınızda
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Koku Alma Referans Sendromu: Kötü Koktuğunuza İnandığınızda

Bazı zihinsel bozukluklar çok iyi bilinmektedir. Fakat koku alma referans sendromu pek çok kişinin haberdar olmadığı nadir bir psikolojik problemdi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bear, M. F. Connors, B. W., PAradiso, M.A. Nuin, X.U., Guillén, X.V & Sol Jaquotor, M.J. (2008). Neurociencias la exploración del cerebro. Wolters Kluwer/Lippicott Williams & Wikins.
 • Kandel, E. R., Schwartz, J. H., & Jessel, T.M. (2001). Principios de neurociencia. Madrid: McGrawHill Interamericana.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.