Logo image
Logo image

Kişisel Güçlerinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkarmak

3 dakika
Hiç kişisel güçler hakkında bir şey duydunuz mu, ya da okudunuz mu? Eğer bunları nasıl en iyi şekilde kullanabileceğinizi biliyorsanız bu güçlü aletler başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.
Kişisel Güçlerinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkarmak
Son Güncelleme: 17 Ekim, 2020

Bilimin her dalı gibi psikoloji de yıllar içerisinde fazlasıyla evrim geçirmiştir. Geçmişte, sadece bizi kötü hissettiren şeyler ile ilgili konuştuğumuzda ve rahatsızlığımızın nedenini belirlediğimizde iyileşme sürecinin başladığına inanılırdı. Ancak, uzmanlar şu an basitçe bilmenin yeterli olmadığının farkındalar.

Eğer duygusal bir seviyede gerçek ve anlamlı değişimler görmek istiyorsak nöron aktivasyonumuzu ve düşünce kalıplarımızı değiştirmek için adımlar atmalıyız. Bu yazımızda bu fikre daha detaylı bir şekilde bakacağız ve farklı teknikleri ve yaratabilecekleri etkileri keşfedeceğiz.

Kişisel Güçler ve Pozitif Psikolojinin Rolü

Some figure

Pozitif psikoloji insanların kendi kişisel güçlerini fark etmelerine ve takdir etmelerine yardımcı olmak üzerine odaklanan bir psikoloji dalıdır. Bunu yapmak için iyi olduğunuz şeyleri ve hedeflere ulaşmak ve zorlukların üstesinden gelmek söz konusu olduğunda bu güçleri nasıl kullanabileceğinizi belirlemeniz gerekir.

Bu strateji bilimsel metoda dayanır, bu da kullandığı model ve egzersizlerin üzerinde öncesinden çalışıldığı ve nüfusun hatırı sayılır bir kısmında etkili oldukları gösterilmek üzere onaylanmış oldukları anlamına gelir. Bu da elde edilen sonuçların şansa ya da plasebo etkisine bağlı olmadığını gösterir.

Pozitif psikoloji, kişinin iyi yaptığı şeylere odaklanır, böylece kişi bu beceriyi geliştirmeye başlayabilir. Bu ayrıca odağın kişinin kötü yaptığı şeylerden uzaklaştırılmasına da yardımcı olur. Bunlara ek olarak, çok sayıda bilimsel ve boylamsal çalışma ile meta-analiz çalışmaları pozitif psikolojinin işe yaradığını göstermektedir.

Pek çok insanın inandığının aksine bu disiplin hastaları 7/24 mutlu ve pozitif olmaya zorlamayı ya da güne simli bir tek boynuzlu at kupasından bitki çayı içerek başlamanız gerektiğini söylemeyi hedeflemez. Bu, size kriz zamanlarında yardımcı olabilecek içsel güçlerinizi keşfetmeniz ile ilgilidir.

Kişisel Güçler ve Gizli Yetenekler

Kendi güçlerinizi anlamak gizli bir yeteneğe sahip olmak gibidir. Bu güçler bizlere aksi takdirde bizi sınırlayacak ve yeteneklerimizi elimizden gelen en iyi şekilde kullanmamızı engelleyecek durumlarla yüzleşmemize yardım edecek bireysel teknikler sağlar. Pek çok durumda, güçlerinize dayanmak aslında kendinizi zayıf yönlerinizi iyileştirmeye zorlamaktan çok daha yararlıdır.

Günün sonunda; benlik saygısı, kendinize güvenmek, yaratıcılık ve kendimizi ve diğer insanları affedebilmek gibi şeylerin tamamı başka insanlardan değil, bizim içimizden gelmek durumundadır. Bunun olmasının tek yolu ise güçlerimizi fark etmek ve onları iyi kullanmaktır.

Anahtar Güçlü Yanlarınızı Belirlemektir

Güçlü yönleriniz neler? Belki de cesur ya da meraklısınız? Eğer durup bu konuda düşünürseniz ne kadar fazla güçlü yanınız olduğunu keşfettiğinizde şaşırabilirsiniz. Eğer bunların neler olduğundan hala emin değilseniz, Avrupa Pozitif Psikoloji Ağının FORTE testini bunları bulmak için kullanabilirsiniz.

FORTE, APPA tarafından geliştirilmiş bir konsepttir ve güçlerimizi fark etmemiz ve kullanmamız gerektiği fikrine dayanır. 26 anahtar güç belirlenmiştir, ve kişi bunlara üç yoğunluk derecesinde sahip olabilir: çok fazla, az ya da ortalama.

Some figure

Araştırmacılar sahip olduğumuz güçleri ortalama miktarda ve düzenli bir şekilde kullandığımızda bunun psikolojik refah seviyemizi arttırmaya yardımcı olabileceğini gözlemlemiştir. Aslında, bunlar limitsiz bir mutluluk ve pozitif duygu kaynağıdır.

Çeşitli çalışmalar kişisel güçler denen şeylerin fark edilmesi ve kullanılmasının iyiliğimizi, memnuniyetimizi ve üretkenliğimizi arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diğer bir deyişle, güçlerimizi bilmek başarıyı garantilemenin harika bir yoludur.

Kullanımları ve Faydaları

Güçlerimizi belirledikten sonra onlardan yararlanmaya ve onları kişisel ve profesyonel gelişimimizi ilerletmek için kullanmaya başlayabiliriz. İşte bunun size günlük bir bazda yardımcı olabileceği yollardan bazıları:

  • Benlik saygınızı arttırmak.
  • Girişkenliğinizi desteklemek.
  • Güçlü karakterleri hafifletmek.
  • Duygusal zekayı arttırmak.
  • Daha affedici hale gelmenize yardımcı olmak.
  • Özgüveninizi arttırmak.
  • Pozitif duyguları arttırmak.
  • Otomatik negatif düşünceleri azaltmaya ya da engellemeye yardım etmek.

Son olarak, herkesin bir konuda başarılı olduğunu unutmayın. Bundan dolayı, iyi olduğunuz şeyleri belirleyerek işe başlayın ve sonra bunların üzerinde çalışın, ki keyiflerini maksimum seviyede çıkarabilesiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.