Kişisel Gelişim İçin En İyi 6 Film

Ağustos 10, 2019

Filmler her türlü hikayeyi anlatır ve inanılmaz mesajlar verir. Filmler hayatımıza kişisel gelişim de dahil olmak üzere pek çok yönden katkı sağlar. Bizim bu yazıda konu edeceklerimiz, filmlerin hem kişisel hem de profesyonel anlamda nasıl iyi bir karakter gelişimi tasvir edebileceğinin geçerli örnekleridir.

Ayrıca, arkadaşlarınız ve ailenizle yapacağınız film maratonunda asla yanılmak istemezsiniz. İlginç filmler keşfetmek ve ortak ilgi alanlarınızı paylaşmak için bu fırsatı değerlendirin.

Kişisel gelişim filmlerinin listesi

1. Umudunu Kaybetme

Başrolünde Will Smith’in yer aldığı bu film kişisel gelişim için harika bir örnek. Chris Gardner adındaki bir adamın hikayesini anlatıyor. Filmde Smith’in oynadığı karakter, ona Akademi Ödüllerinde En İyi Aktör adaylığı getirdi. Filmde Chris Gardner, kendisi ve oğlu için daha iyi bir hayat elde etmeye çalışan boşanmış bir babadır.

İkisi de mutluluk arayışında ve hayalini kurdukları daha iyi bir hayata ulaşmaya çalışırken bir dizi engelle karşılaşacaktır. Bu hikayede, bir adamın günlük hayatında başarı için nasıl sürekli savaştığını görebiliriz. Filmin gerçek bir hayat öyküsünden esinlenmiş olması ilginç bir bilgidir.

umudunu kaybetme

2. Yenilmez

Bu film de gerçek olaylardan esinlenilerek çekilmiştir. Film, Nelson Mandela’nın hapisten çıkıp Güney Afrika başkanı olduğu dönemde geçiyor. Yeni atanan başkan, milli rugbi takımını 1995 Dünya Rugbi Kupasını kazanmaları için motive eder. Onun amacı ülkedeki siyah ve beyaz nüfusu birleştirerek iç savaşa neden olabilecek ciddi sosyal çatışmaları önlemekti.

Başrollerinde Morgan Freeman ve Matt Damon’ın yer aldığı film, sorunlu bir ülkenin takımının kişisel gelişiminin ve zafere ulaşma yolundaki mücadelelerinin zorlu ama güzel hikayesini anlatıyor. Bu arada, rugbi hayranı değilseniz ve 1995 yılı kupasının sonuçlarını bilmiyorsanız önce filmi izleyip sonra araştırmanız sizin için daha iyi olur.

yenilmez

3. Can Dostum

Bu film kişisel gelişim için bir diğer harika örnek. Film, matematik ve fizikte gerçekten çok yetenekli olan baş belası ve asi bir genç Will Hunting’in (Matt Damon) hikayesini anlatıyor. Öğretmeninin daha iyi bir hayat için çabalamasına onu motive etme gayretlerine rağmen, onun en büyük engeli kendisidir.

can dostum

4. Hayat Güzeldir

Bu harika film İkinci Dünya Savaşının çekişmeli ortamına odaklanıyor. Yahudi bir baba ve oğlu toplama kampına gönderilir. Toplama kampında pozitif bir tutum sergilemeye çalışan baba, oğlunu etraftaki hiçbir şeyin aslında gerçek olmadığına ve bir yarışmanın parçası olduklarına ikna etmeye çalışır.

Filmin başrol oyuncusu ve yönetmeni Roberto Benigni, Nazi Almanya’sının o dönemdeki dehşet ve barbarlıklarından oğlunu korumaya çalışır. Filmle ilgili ilginç bir bilgi ise filmin Benigni’nin babasının toplama kampında geçirdiği üç yıldan esinlenerek çekilmiş olmasıdır.

hayat güzeldir

5. Forrest Gump

Forrest Gump, kişisel gelişim için en popüler filmlerden biridir. Film, hafif zihinsel bozukluğu olan ve aynı zamanda harika bir karakterle gıpta ettiren, yaşama gücüne sahip Forrest Gump’ın hikayesini anlatıyor.

Film, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin, Vietnam Savaşının da yaşanmakta olduğu çok önemli bir zaman diliminde, baş karakterin hayat hikayesini anlatıyor. Bu karakterde bazı ünlü tarihi figürlerle komik ve ilginç bir karışımı görüyoruz.

forrest gump

6. Akıl Oyunları

Size kişisel gelişimle ilgili olarak vereceğimiz son film, eksantrik bir matematik dahisi ve aynı zamanda da şizofren olan John Forbes Nash Jr.’ın hikayesini anlatıyor. Nash, bilimin birçok alanında çığır açacak matematiksel bir teoriyi geliştirirken bir yandan da bu hastalıkla mücadele eder.

Bu film hakkında gerçekten büyülü olan şey, Nash’in hastalığı ile ilgili sunduğu bakış açısıdır. Film, hastalığın semptomlarına ve halüsinasyonlara karşı hastanın istekliliğinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu yapmak için Nash’in sevdiklerine güvenmeyi öğrenmesi gerekiyor. Başkalarının da onun gibi gördüğü ya da duyduğu şeylerin gerçek olabileceğini fark ediyor.

akıl oyunları

Russell Crowe tarafından canlandırılan Nash karakteri, arkadaşlarının ve karısının yardımıyla yaşadığı endişeleriyle yüzleşir. 1994 yılında Nobel Ödülü alır. Bu film sadece harika bir matematikçinin değil, hayatındaki temel engelleri aşmayı başarmış bir adamın hikayesini anlatıyor.

Wilber, Ken (2012): “La conciencia sin fronteras: Aproximaciones de Oriente y Occidente al crecimiento personal”. Disponible en: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=_2k_NDIiNIkC&oi=fnd&pg=PA9&dq=crecimiento+personal&ots=fMkrxXTyoZ&sig=aWoCGY-pgsXXZJKF5Rj7TK1Q1mw&redir_esc=y#v=onepage&q=crecimiento%20personal&f=false