Logo image
Logo image

Kimsenin Yapamayacağınızı Söylemesine İzin Vermeyin

3 dakika
Kimsenin Yapamayacağınızı Söylemesine İzin Vermeyin
Son Güncelleme: 11 Kasım, 2017

Yeni bir şey denemeye karar verdiğimizde sık sık duyduğumuz bir sözcüktür “hayır”. “Bunu yapamazsın”, “Bu yolda ilerlemek sana göre değil”, “Bu doğrultuda hareket etmemelisin”, “Denemesen daha iyi olur”. Bunun gibi cümlelerle yüzleşme için, Doktor ve iş kadını olan Pilar Jericó “korkuların kaynağını bulmayı, en kötü senaryoyu yazmayı ve hayalleriniz için savaşmayı” öneriyor.

Bu nedenle yazımızda çoğunlukla  Pilar Jericó’dan ve düşüncelerinden söz edeceğiz.  İspanyol medyasını takip ediyorsanız bu ismi sıkça duymuş olmalısınız. İşletme organizasyonu alanında doktora sahibi olan Jericó aynı zamanda ekonomi lisansı ile Harvard Üniversitesi’nden liderlik ve davranış üzerine dereceye sahiptir.

Başarılı bir iş kadını olan Jericó, zorluklarla karşılaşsa bile verimli bir iş kurma becerisine sahip yetenekli bir isim. Kesinlikle kendisi, “yapamazsın” sözüne karşı durabilen güçlü bir yaşayan örnek. Bu ilham verici; yazar ve eğitmen isim, verdiği tavsiyelerle karşılaşılan zorluklara ve güçlenen sosyal fırtınalara karşı nasıl ayakta duracağımızı bize gösterdi.

Kimsenin size yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin

Jericó’ya göre en büyük düşmanımız; korku. Birisi size bir şeyi yapamayacağınızı söylediğinde, bu durumdan korkmanız ve endişeye kapılmanız çok normal.  Böyle zamanlarda ise insanlar genelde acı veren duygular yaşar ve gerçekten de yapamayacaklarına kendilerini ikna ederler.

Some figure

Fakat, korku meşru müdafaa açısından gerekli bir duygudur. Sıkıntılı zamanlarda bu duygu alarma geçmemize ve kendimizi korumamıza yardım eder. Ancak aşırı hissedildiği zaman, felce hatta davranışları kökten etkileyerek kişinin dehşete düşmesine olmasına neden olur.

Bu nedenle korkunuzu anlamalı, onunla mücadele etmeli ve başkalarının sizi durdurmasına izin vermemelisiniz. Ancak bunun için de aşağıda bahsedeceğimiz bazı bilgileri edinmeniz gerekiyor. Böylece en korkutucu zayıflıklarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

Korkularınızı aşmak için iki temel yöntem

Pilar Jericó, korkuların üstesinden gelebilmek için iki önemli tavsiyede bulunuyor. Böylece, eğer çevrenizdeki her şey tarafından korkutulmuş hissederseniz ve devamlı yapamayacağınızı söyleyen insanları duyarsanız, bahsettikleri şeyleri uygulamaya koyarak haklı olup olmadıklarını kendiniz anlayabilirsiniz.

“Zor zamanları atlatmak için yapmanız gereken tek şey, kendinize ve potansiyelinize güvenmektir.”

– Pilar Jericó

Gerçek dünyaya kulak verin

İlk teknik, kendinizi gerçek dünyaya vermek. Bu, başkalarının sizin için söylediklerini dinlemek ve yorumlarını yeniden değerlendirip uygulamakla ilgilidir. Korkularınızın yanı sıra bu önerilerin de temellendirilmiş olması gerekir; böylece bunları sakince ve tarafsızca değerlendirmiş olacaksınız.

Daha iyi anlamanız için işte bir örnek. Pilar Jericó, yeni bir projeyle ortaya çıktığında ve çevresindeki herkes bu projenin imkansız olduğunu; bu yoldan geri dönmesi gerektiğini söylediğinde Amerika’ya gitmeye karar verdi.

Mesela, insanlar Pilar Jericó’ya Amerika’ya giderse pek çok müşterisini kaybedeceğini söylemiş. Ancak kahramanımız korkusunu enine boyuna değerlendirip müşterileriyle konuşmuş ve durumu anlamaları için uğraş vermiş. Sonuç olarak kendi hayalinin peşinden gitmiş.

Some figure

En kötü senaryoya hazırlıklı olun ve riskleri değerlendirin

İkinci teknik ise, en kötü senaryo planını oluşturmak ve olası riskleri düşünüp değerlendirmek. Bunu yapma için, ters gidebilecek şeyleri düşünün ve gerçekten fedakarlık etmeye değip değmeyeceğine karar verin.

Yine Jericó’’nun kendi hayatından örnek verecek olursak: o da bu şekilde bir tutum takınmış. Amerika macerasında başına gelebilecek en kötü senaryonun ne olabileceğini düşünmüş. Yatırımları boşa gidecek miydi? Yalnız kalmak veya arkadaşlarından çok uzakta yeni bir işe girişmek onun vaz geçmesine neden olacak mıydı?

Yani, tüm olası riskleri sakince ve dikkatli şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bir kez bunu başardığınızda, gerçekten zorluklarla yüzleşip yüzleşemeyeceğinizi bulmalısınız. Daha sonra, hazır olduğunuzu düşündüğünüz zaman sonuçlarını da göz önünde bulundurarak harekete geçmelisiniz.

“Bir hayaliniz varsa, ne olursa olsun onun için savaşın. Kimsenin bu şansı sizden almasına izin vermeyin; sizin iyiliğinizi isteseler ve sizi çok seviyor olsalar bile.”

– Pilar Jericó

Bahsettiğimiz bu iki teknikle genç iş kadını Jericó ilginç birçok sonuca ulaştı. Hayat çok çabuk geçiyor ama neyse ki biriktirdiğimiz deneyimler var. Kısacası, bir şeye gerçekten inanıyorsanız ve yapabileceğinizi düşünüyor ve hedefinizin ulaşılabilir olduğuna inanıyorsanız neden denemeyesiniz? Belki de yapılacak en iyi şey başkalarının “yapamazsın” sözlerine kulaklarınızı tıkamak ve kendi kendinize “yapabilirim, hiç kimse buna engel olamaz” demektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.