Logo image
Logo image

Hayal Kurmaktan Asla Vazgeçmeyeceğim

3 dakika
Hayal Kurmaktan Asla Vazgeçmeyeceğim
Son Güncelleme: 22 Mart, 2017

İstediğiniz hayatı yaşamak çok çaba ve emek gerektirir, bu nedenle hayal etmeye devam edin ve sakın ola kendinizden vazgeçmeyin. Her zaman için hiç aklınızda olmayan zorluklarla karşılaşacaksınız. Bazen, size yardım etmeye hazır olacağını düşündüğünüz insanlar, hayatınıza devam etmeniz için gerekli olan tüm enerjiyi alıp götürerek, sizi yarı yolda bırakabilirler.

Bütün bu olumsuz tabloya rağmen, hatalarım olsa bile, hayal kurmaktan asla vazgeçmeyeceğim diye söz verdim kendime. Böyle sözler vererek, bu hayat yolunun daha kolay olmasını beklemiyorum. İnanıyorum ki, böyle bir karar alarak, kendime bir söz vermiş oluyorum. Bu söz, sahip olduğum karaktere, eskiden olduğum o kız çocuğuna ve gelecekteki Ben’e verilmiş bir sözdür.

Peki bu kadar karışık bir dünyada neden hayal kuralım ki?

Hayallerim hakkında konuşurken, ilk duyduğum şey, onların mükemmel ama çok idealist bir yapıya sahip oldukları oluyor. Sanki dünya, başkalarının sizden istediği şekilde hayaller kurmanızı isteyen, bunu yapmadığınız zaman ise, size bir deli muamelesi yapan bir yer haline geliyor bazen.

Çocuklarımıza toplumun kabul etmiş olduğu bir yaşam tarzını hayal etmelerini öğretiyoruz: karınlarını doyuracak bir iş, evlilik, çocuklar ve emeklilik… Her an dopdolu olan bir hayatı tercih ederim ben, gerçekten tutkuyla bağlı olduğum bir kariyerle başlayan ve gülümsemeler ve mutlu hatıralarla dolu bir yaşta sona eren bir hayat isterim…

Hayal kurarken kendinizi ne kadar zorluyorsunuz? Gerçekten size ilham veren amaçlar mı beliyorsunuz? Yoksa herkesin hayalinde olan bir şeye mi yöneliyorsunuz? Her iki seçenek de kararlılıkla ilerlediğiniz zaman makuldür. Mevcut durumu takip etmek ve eleştiriden kaçmak çok daha kolay olsa da, bana göre, bu durum insan potansiyelinin adil olmayan bir şekilde israf edilmesidir. Dünyayı daha mutlu bir yer haline getirmek için hayal etmek zorundayız.

Some figure

Yeni fırsatlar için hayal kurmak

Hiç bir şey düşünürken, onunla ilgili önünüze bir fırsat çıktı mı? Örneğin, belki tatil için nereye gideyim diye düşünüyordunuz ve birkaç gün sonra, hayal ettiğiniz yerlerden birindeki otellerden birinde çok iyi bir indirim yakaladınız.

Bu durum mutlaka bir tesadüf değildir. Gerçekten olan şey, kendinizi hayal kurmaya ittiğiniz zaman, aklınızın yeni olasılıklara karşı duyarlı hale gelmesidir. Ve böylece normalde fark edilmeden geçilebilecek olan şeyleri de görebilirsiniz. İşte bu hayal etmenin sihridir. Kendinizi daha ileriye gitmek içine ne kadar zorlarsanız, o kadar fırsat ile karşılaşacaksınız. Bu fırsatları yakalamak ya da ellerinizden kayıp gitmesine izin vermek yine size kalmış.

Bence, hayal etmenin ortaya çıkarabileceği fırsatları değerlendirmemeye karar verseniz bile, hayal etmek tek başına her şeye değer. Sonuçta, yaptığınız her şey sizin için ve bir seçme şansınızın olduğunu bilmek, size sandığınızdan daha çok özgürlük verir.

Hayal etmek hayatınızı daha anlamlı kılar

Hayal kurmaktan gördüğüm en büyük yarar, yaşadığım hayatın hakkını vermemi sağlamasıdır. Hayal etme, yeni deneyimler için kapıları açar, ancak aynı zamanda sizi de harekete geçmeye zorlar. Ancak bazı insanlar hayal kurmaktan başka bir şey yapmazlar ve hayatlarına bir yenilik katamazlar. Bu insanları potansiyelli hayalperestler olarak tanımlıyorum.

Hepimizin başından böyle şeyler geçmiştir. Belki şu anda siz de onlardan birisiniz ve bunda üzülecek bir şey de yok. Bu durum, gidebileceğiniz birçok yerinizin olduğu ve deneyebileceğiniz birçok şey olduğu anlamına gelir.

Some figure

Hayalperestler, başkalarının hayal ettiği ve yaptıkları yollara girmezler. Hayalperestleri severim, çünkü onlar risk alırlar ve hayatı daha dolu yaşarlar. Onlarla ilgili en iyi şey ise, çevrelerindeki dünyaya yenilikleri getirmeleri, onu değiştirmeleri ve onda bir etki bırakmalarıdır. Bu insanları seviyorum çünkü onlar bir şeyleri değiştirir, oyun oynar, yener ya da yenilir, güler ya da ağlar ve ne olursa olsun tekrardan başlarlar.

Denge bulmak için rüya

Hayatta, sabahları kalkmanın zor olduğunda zamanlar olur. Sosyal baskılar, olumsuz duygular veya yaptığınız her şeye karşı artan bir ilgisizlik halinden kaynaklanabilir bu durum. Bu olduğunda, hayatınızda ilerlemeye devam etmek için sadece irade gücünden daha fazlasına gerçekten ihtiyacınız vardır.

Ben bu zor zamanlarımda hayal etmeye karar verdim. Bu sayede, ne kaybettiğimi hatırlayacağım, neye ihtiyacım olduğunu anlayacağım ve daha umut vadeden bir gelecek hayal edeceğim. Hayal etmenin iyimserliğimi kaybetmeye başladığımda, onu bir arada tutan mükemmel bir güç olduğunu fark ettim. Peki ya siz? Hatalar yapsanız bile hayaller kurmaya devam mı edersiniz, yoksa gerçekliğe bağlı kalmayı mı tercih edersiniz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.