Kendinizle Daha Çok İlgilenmeye Başlamak İçin 10 İpucu

Kendinizle Daha Çok İlgilenmeye Başlamak İçin 10 İpucu

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2016

Birkaç gün önce yazar Elsa Punset tarafından yayımlanan birçok videodan birini seyretme ayrıcalığını tattım. Videoda, bize sadece birkaç muhteşem alıştırmayla nasıl kendimize özen gösterebileceğimizi anlatıyordu.

Videoda Elsa, yetişkinler olarak kendimize dikkat etmeyi öğrenmenin önemini vurguluyor. Bunu belirttikten sonra, kendinize dikkat etme hakkında ona ait 10 tavsiyeyi ve her gün kendinizi biraz daha fazla nasıl seveceğinizi paylaşmak istiyorum.

1. Duygularınızı ifade edin

Duygularınızı ifade etmediğinizde, kendinize karşı devasa bir iç duvar oluşturmuş olursunuz. Bu çoğu zaman engellere, korkulara ve daha da önemlisi duygusal özgürlüğünüzden keyif alamamanıza yol açar.

Etrafınızdakilerle duygularınızı paylaşmak aynı zamanda sizi onlara yaklaştırır ve iletişimi güven yönünden daha zengin özel bir yere götürür.

2. Kendinizi kıyaslamaktan kaçının

Her bir insan eşsizdir ve yeri doldurulamaz. Bu yüzden kendinizi başkalarıyla kıyaslamak sizi olmadığınız birine dönüştürebilir. Kendimizi güçlü ve zayıf yanlarımızla kabul etmediğimiz zaman, bize canlılığımızı hissettiren ve kendimizi sevdiren öze engel oluyoruz demektir.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslarken, sizi geliştirecek şeyleri öğrenmeyi, deneyim ve faydalı öneriler elde etmeyi yani yapıcı kıyaslamayı göz önünde bulundurun.

3. Destek alın

Duygusal desteğe ve sorunlarınız için tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuzda, güvenebileceğiniz bir grup insanı bir araya getirin. Köşeye sıkışmış ve çıkış yokmuş gibi hissetmek normaldir. Çoğu zaman size doğru yolu gösterenler, sizi seven ve size saygı duyan iyi dostlarınızdır.

4. Kendinize zaman ayırın

Hepimizin kendimizi şımartmaya ihtiyacı vardır. En çok sevdiğiniz aktiviteleri yaparak kendinizi sevmek ve kendinize dikkat etmek, kendinizi çabucak harika hissetmenizi sağlar. Sürekli aynı şeyi yapma alışkanlığına kapılmayın; “size ait zamanınız” ve sevdiklerinizle paylaştığınız zamanın keyfini çıkarmaya odaklanın.

5. Gülün

Etrafınızı hayata gerçekçi bir bakış açısı olan, fakat iyimserlik, iyilik ve espri dolu insanlarla çevirin. Bilimsel araştırmalar, gülümsemenin kendinize fiziksel ve duygusal bir seviyede hediye vermeye benzediğini ve etrafınızdakileri olumlu etkilediğini teyit ediyor.

Gün batımında gevşeme

“Hayatın en büyük mutluluğu, kendimiz olduğumuz için, hatta kendimize rağmen sevildiğimize olan inancımızdır.”

-Victor Hugo

6. Rahatlayın

Gevşeyip rahatladığınızda, zihninizi geliştiriyor ve vücudunuzun iyi durumda kalmasına yardım ediyorsunuz demektir. Yoga, tai-chi, meditasyon, müzik dinlemek, okumak gibi sizi aşırı stresten koruyan ve kendinizi iyi hissettiren aktiviteleri yapabilirsiniz.

7. “Hayır” demeyi öğrenin

Beklentilere, taleplere ve ricalara “hayır” demek zordur. Fakat bunu öğrenmek kendinize ve başkalarına çok daha fazla saygı duymanıza yardımcı olur. Hayır demek sizi potansiyel olarak hoş olmayan durumlardan uzak tutar ve öncelikle kendinizle ilgilenme kararlılığınızı teyit eder.

8. Sevdiğiniz işi yapın

Şu anki işinizden gerçekten mutlu olup olmadığınızı kendinize sorun. İşinizle ilgili en çok sevdiğiniz şeylere odaklanın ve sevmediklerinize daha az dikkat edin. Her işin olumsuz yönleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın, sizinki de buna bir istisna değil.

Eğer hep hayal ettiğiniz şeye doğru bir kariyer değişikliği yapmak istiyorsunuz, yapın! Unutmayın: eğer onu hayal ettiyseniz, onu gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuz içindir.

9. Spor yapın

Sayısız araştırma, spor yapmanın karakterimizi, disiplinimizi ve günlük hayattaki karar verme becerilerimizi geliştirirken sağlığımıza da iyi geldiğini teyit etmektedir. Günlük hayatınızda daha aktif olmak, başlangıç için yapılacak en iyi şeydir.

10. Ruhsal hayatınızı geliştirin

Hayatınızın size huzur, iyilik ve sükunet veren yanlarını düşünmek için her gün zaman ayırmaya çalışın. Devam edin ve kendi manevi yolunuzu takip edin.

Sevmekle alakalı hiçbir şeyi kendinize saklamayın: Sevdiğiniz kişilere duygularınızı ifade etmekten utanmayın. Güveninize değer veren kişilerle bu fikirlerinizi paylaşın ve sadece nefes alın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.