Kendini Bir Şeye Adamanın Faydaları

Kendini Bir Şeye Adamanın Faydaları
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı sahte ve yüzeysel insanlar olduğu gibi kendini bir şeye adayan tutkulu insanlar da vardır. Sahte insanlar gizli istekleri için değerlerini ve sözlerini satabilirler. Diğerleri ise daha nadir olmakla beraber ilham verici insanlardır. Samimidirler, hedefleri açıktır ve inandıkları şey için direnir, bir şeyden korkmazlar.

Birkaç yıl önce dünya çapında insanların ne kadar adanmış olduğu konusunda bir araştırma yapıldı. “bağlanmak için ilham ver” sloganıyla amaç üç özelliği değerlendirmekti: kendine adanmak, başkalarına adanmak ve çevreye veya gezegene adanmak.

“Ortak bir amaç için aynı tutkuya kendini adamış insanlarla çevrelenmişseniz her şey mümkündür.”

– Howard Schultz

Sonuçlar oldukça çarpıcıydı ve birçok nedenden dolayı da incelemeye değerdi. Üçünde de en yüksek skora sahip olan ülkeler Güney Afrika, Arjantin ve İspanya’ydı. Öte yandan listenin en sonundaki ülkeler Çin ve Japonya’ydı.

Sonuçlara göre bir şeye adanmış olan insanlar kendilerini daha mutlu görüyor. Ayrıca önce kendini sevmeyen ve bir şeylere adamayan insanlar ne başkasına ne de çevresine aynı şekilde davranıyor. Bu da ilginç ve aydınlatıcı bir sonuç.

kırmızı çiçekler ve kadın

Adanmışlık

Sahte ve kendini bir şeye adayan insanlar arasındaki farkı anlamak için adanmaktan ne kast edildiğine bakalım. Genel olarak bu bir amaç için kararlılık olarak ifade ediliyor. Bir amaç belirlemek, savunmak ve o amaca ulaşmak için çalışmak. Ancak bunun yanında duygusal ve bilişsel boyutları da var: bizim için neyin önemli olduğunu, bize neyin ilham verdiğini ve neye inandığımızı açık, iyi tanımlanmış bir şekilde bilmek.

Bu nedenle kendini adamak içten başlamalıdır. Öncelikle düşündüğümüz ve yaptığımız şey arasında uyum olmalıdır. Sahte insanlar da içten başlar ancak güçlü yönlerini beslemezler. İdealleri ve değerleri, eksikliklerinden, zayıflıklarından ve dolayısıyla dışarıdan almaları gerekenlerden beslenir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta ise kendini hedefe adayıp sürece odaklanmayan insanlardır. Diyelim ki sizi sevdiğini söyleyen birisi var. Bu kişi, kendisini ilişkiye adadığına dair sizi ikna edebilir.

Bu insanlar kendilerini sürece vermeden hedefe odaklanırlar. Size karşı anlayış veya saygı göstermez ve sizinle kaliteli zaman geçirmezler. Bu kişilerin yüzeysel ve sahte olduğunu söyleyebiliriz.

kadın ve yelpaze

Gerçekten adanmışlık sözle değil, eylemle belli olur. Böylece öncelikleriniz bellidir ve bunlar için savaşırsınız. Çünkü sadece lafta kalan sözlerin anlamı yoktur. Rüzgardaki dumandan farkı olmaz.

Adanmış insanlar ve öz sevgi

Başta bahsettiğimiz araştırmaya geri dönelim. Bu araştırmaya göre Güney Afrikalı insanlar Çinlilerden veya Almanlardan daha yüksek skor aldı. Ayrıca bu insanlar kendilerini mutlu olarak tanımlıyor ve çevreleri ile diğer insanlara ilgili davranıyordu.

Bu insanlar ailelerini, komşularını, arkadaşlarını ve meslektaşlarını önemserken yaşadıkları topluma ve çevreye de önem veriyordu. Peki Çinliler veya Almanların böyle bir istekleri yok muydu?

Tabii ki onlarda da bu istek vardı ama söz konusu toplumlarda çalışmak ve üretkenlik daha önemlidir. Bu nedenle kilit nokta kişinin önce kendisine adanması ve daha sonra sosyal, kişisel, finansal ve iş alanlarında dengeli şekilde kendini bir şeye adaması gerektiğidir.

Kendini bir işe adayan insanların özellikleri

  • Eleştireldirler. Ne istediğinizi, neye mal olacağını ve değerlerinizi bildiğiniz zaman adil olmadığını düşündüğünüz şeye karşı eleştirel bakış açısınız olmuş olur.
  • Bir şeye adanma kişinin kendisiyle başlar. Bu nedenle söz konusu kişiler iyi bir özsaygı, öz kavram ve becerileriyle istekleri arasında bir dengeye sahiptir.
  • Kendinize karşı ne kadar bağlı olursanız çevrenize ve dünyanıza karşı da o kadar düşünceli olursunuz. İnsanlar uyum ve saygıyla bir arada yaşayarak başkalarına ve çevresine faydalı olur. Başarının sırrı budur.
    kırmızı saçlı kadın

Sahte insanlarla çevrelenmiş olsanız bile cesaretinizi kaybetmeyin ve sizi kendilerine benzetmelerine izin vermeyin. Bu insanlara benzerseniz kolektif akıldan vazgeçmiş olursunuz ki bu da istediğiniz bir şey değil.

Nasıl daha çok kendinizi adayacağınızı düşünün. Bir neden bulun ve onun için mücadele edin. Ve her şeyden önemlisi başarıyı ve mutluluğu hak eden insanlar olduğunuzu bilerek, kendinizi kendinize adayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.