Logo image
Logo image

Kendi Deneyimleriniz En İyi Öğrenme Şeklidir

3 dakika
En iyi öğrenme, kendi deneyimlerinizle elde ettiğiniz öğrenmedir. Başkalarının uyarıları hiçbir zaman o kadar etkili olmaz.
Kendi Deneyimleriniz En İyi Öğrenme Şeklidir
Son Güncelleme: 25 Şubat, 2022

En iyi öğretiler kendi deneyimleriniz sayesinde gelir. Diğer türlü, bu sizin kendi kendinize öğrendikleriniz değil, başka insanların aldıkları derslerdir. Aslında, gerçekten sadece kendi deneyimlerinizi, hatalarınızı ve başarısızlıklarınızı kabul etmeniz sayesinde, kendi sonuçlarınıza varabilir ve ilerleyebilirsiniz.

Öğrenmek, sizi hiçbir şey veya kimse durdurmadan ilerlemek ve büyümek demektir. Zorluklarınızı, engellerinizi ve başarısızlıklarınızı aşmak ve bunları düşünmek anlamına gelir. Yaşamak deneyimlemektir. Meraklı olmak demektir ve hepsi insan olmanın bir parçasıdır.

Bilge doğmadınız

Hayatın bir öğrenme yolu olduğunu söyleyebiliriz. Bunu kendiniz yaşamalısınız. Aslında, tavsiyelerine, ısrarlarına ve eğitici rehberliklerine rağmen, başkalarının deneyimleriyle asla gerçekten öğrenmiş olmazsınız.

Doğumdan itibaren hayatta kalmak için yetişkinlere bağımlısınız. Ancak, öğrenmek, dolayısıyla büyümek için içgüdüsel ve dürtüsel olarak kendi deneyimleriniz olsun istersiniz. Bu şekilde, bir birey olarak gelişiminizin kişisel ve benzersiz bir unsuru vardır.

“Deneyim, ihtiyacınız olana kadar elde edemeyeceğiniz bir şeydir.”

-Sir Laurence Olivier-

Some figure

Anlamlı öğrenme ve keşfederek öğrenme

Buluş yoluyla öğrenme, dünyayı kendi keşfederek gelişen ve her zaman kendi deneyimine dayanan bir öğrenmedir. Öte yandan, anlamlı öğrenme, halihazırda edinmiş olduğunuz bilgiler temelinde edindiğiniz öğrenmedir. Bu tür bir öğrenmeyle, yeni olan, zaten sahip olduğunuz bilgiyle ilişkili olduğunda anlam kazanır.

Bu nedenle öğrenmek için keşfetmek, başarısız olmak ve başarılı olmak zorundasınız. Birçok durumda, başarıya giden yolu bulana kadar deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz. Ayrıca, çok küçük yaşlardan itibaren, yetişkinlerin tavsiyelerinden çok kendi deneyimlerinizden daha fazlasını öğrendiniz.

Bunun nedeni, kendi deneyiminizi yaşayarak, onu anlamlı ve derin bir şekilde içselleştirmenizdir. Bu daha fazla zaman ve çaba gerektirse de, şüphesiz bir ömür boyu yanınızda tutacaksınız. Bunun nedeni, bu öğrenmelerin çoğunun, ilgili duygusal izleriyle birlikte hafızanızda kalmasıdır.

“Bir dikenli deneyim, bütün bir vahşi uyarıya değer.”

-James Russell Lowell-

Yanılma hakkınız var

Mutlaka hata yapacağınızı ve başarısız olacağınızı kabul etmek önemlidir. Ancak, ilerlemenin ve olmak istediğiniz yere ulaşmanın tek yolu budur. Mükemmel olmadığınız için hata yapma hakkınız var. Bu bir başarısızlık değil, hayatın eğitiminin bir parçası.

Öğrenmek, gelişmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, şüphesiz bazen başarısız olursunuz. Yine de ayağa kalkıp ilerlemek sizi daha güçlü, daha cesur ve daha akıllı yapar. Gurur duymanız için size birçok neden sunar.

“Başarısız olmadım. Sadece işe yaramayacak 10.000 yol buldum.”

-Thomas Alva Edison-

Öğrenme yolu

Daha ileri gitmek ve hayatın size sunduğu yollardan birine girmek istiyorsanız, kararlar vermeli ve sonuçları değerlendirmelisiniz. Bazı durumlarda başarılı olacak ve bazen de olamayacaksınız. Bu gerçeğe rağmen, izlenecek en iyi yol her zaman tecrübeniz ve öğrenmenizdir. Yürümezseniz takılı kalırsınız ve gelişmezsiniz.

Başarısız olduğunuz için kendinizi suçlamanız, insan olduğunuz gerçeğini kabul etmediğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, öğrenmeye ve ilerlemeye devam etme fırsatını kaybedersiniz. Aslında, ne kadar çok hata yaparsanız, o kadar çok yaşadığınız söylenebilir.

“Hayat öğrenmekle ilgilidir, öğrenmeyi bıraktığınızda ölürsünüz.”

-Tom Clancy-

Some figure

Yılların tecrübesi

Ne kadar çok zaman geçerse, o kadar çok yaşanmış deneyimler ve öğretiler biriktirirsiniz. Eğer yapmasaydınız, o yıllar boş kalmış olurdu. O zaman sadece o yılları geçirmiş olurdunuz, gerçekten yaşamış olmazdınız.

Bu nedenle, geçen yıllar, ne istediğinizi ve bunu nasıl başaracağınızı giderek daha fazla fark etmek için harika bir fırsattır. Bunu yapmak için, yılların birikimine ek olarak, bazıları başarısız ve diğerleri başarılı olacak öğrenme deneyimleri de biriktireceksiniz.

Düşmek acıtsa da kalkmak güçlendirir

Öğrenmek, başarısızlıklardan sonra kendini güçlendirmek, düştükten sonra ayağa kalkmak ve hatalarınız sizi incittiğinde bile toparlanmak demektir. Hayat büyümedir, ileriye giden bir yoldur ve dolayısıyla bir güçlenmedir. Bu nedenle, bunu başarmanın en iyi yolu, büyümek, ilerlemek ve devam etmek amacıyla, sonuçlarından korkmadan kendi farklı ve çoklu deneyimlerinizi yaşamaktır.

Başarısızlık kaçınılmazdır ve bunu genç yaştan itibaren yaşarsınız. Örneğin yürümeyi, bisiklete binmeyi, paten yapmayı vb. öğrenmek istediğinizde; ilerlemek, hedeflerinize ulaşmak, daha ileri gitmek veya sizi mutlu etmeyen bir şeyi değiştirmek istediğinizde başarısız olmanız kaçınılmazdır. Aslında, yeteneklerinizi öğrenmek ve keşfetmek harikadır!

Dağa çıkamayacağımı söylediler, onları zirveden selamladım

Sıklıkla başkalarının fikirlerinden etkilenmenize izin veriyorsunuz. Örneğin, kendi başarılarınızı elde etmek için yaptığınız girişimlerde, “Bunu başarabileceğinizi sanmıyorum”, “Gerçekten zor. Emin misiniz?” gibi cümleler duyarsınız.. Bu tür yorumlar, genellikle sevgiyle yapılsalar da, sizi koşullandırır ve kendi yeteneklerinizden şüphe duymanıza neden olur.

“Dağın tepesine asla çıkamayacağımı söylediler. Onları zirveden selamladım.”

Çoğu durumda, size tavsiyede bulunan kişiler bunu kendi bakış açılarından yapar. Yapamayacaklarını düşündüklerini size geri yansıtırlar. Dolayısıyla sizin de yapamayacağınızı düşünüyorlar. Bunun ne kadar doğru olduğunu anlamak için ünlü “Ben olsam…” sözünü duymanız yeterlidir. Yine de günün sonunda hepimiz kendi yolumuzu yürümeli ve gerektiği kadar tökezlemeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.